Лисичанськ і його привиди крізь радянську камеру в Малій галереї Мистецького Арсеналу; утопічні пальми від Олега Тістола й іронічні автопортрети Олександра Гнилицького Dymchuk Gallerу; гендерно-нейтральний персонаж Брудний Білий у The Naked Room; митці народу ц’утухіль із гір Гватемали у Voloshyn Gallery; портрети закоханих із київських фотоательє минулого століття й перша ретроспективна виставка шістдесятниці Любові Панченко: зібрали добірку виставок, які варто відвідати в лютому.

«Повторювані цикли або ходіння по колу»

Мала галерея Мистецького Арсеналу

Митцю, куратору й активісту Віталію Матухно здалося доречним досліджувати рідний Лисичанськ через призму радянської камери й плівки, як каже він сам: «Своєрідний фотоокультизм спонукав мене шукати привидів у давно знайомих місцях. Зараз для окупованого Лисичанська привидом є я». На виставці фотограф представить фото і відео з пейзажами, які фіксував із вікна Укрзалізниці під час подорожей на схід, а також аудіороботи про сьогодення й майбутнє Лисичанська.

Коли: з 13 лютого до 9 березня

Де: вулиця Лаврська, 10

Скільки: вхід вільний

подія

«Матеріал пам’яті» 

Voloshyn Gallery

Спека стає відправною точкою в інсталяціях іспанського художника Крістіана Лагати: сухі будяки проростають із соляних каменів, ілюструючи сценарії пізнього капіталізму – занедбані ділянки, міські звалища та руїни сільської індустріалізації. 

На груповій виставці зібрані роботи, де використовують природні елементи – землю, воду, тепло, рослини й навіть тютюн. Наприклад, митець із Куби Джонатан Санчес Ноа створює візерунки з тютюнових плям на сирій масі целюлози, виготовляючи папір, і переосмислює кубинський тютюн у своїй творчості.

На виставці також представлять роботи двох митців майя-ц’утухільського походження – Мануеля Чавахая та Чіін. Ц’утухіль населяють регіон озера Атитлан у високогір’ях Гватемали, мають власну мову, культуру та традиції, тож їх виділяють серед ширшого культурного спектра мая. 

Коли: до 2 березня

Де: вулиця Терещенківська, 13

Скільки: вхід вільний

подія

«Жахливий кінець чи жахіття без кінця?» 

The Naked Room

Знайомтесь, це Брудний Білий, або Dirty White – пропагандист безупинних воєн і безмежного насильства й гендерно-нейтральний персонаж художниці Аліни Клейтман, яка з 24 лютого 2022 року працює над серією «Нескінченне сяйво людського насилля». Скульптури, відео, інсталяції й фото, як-от прикраси зі змучених людських нервів чи корони Снігової королеви, можуть викликати у глядача огиду та відразу, але під провокативністю варто пошукати вразливість.

Коли: до 9 березня

Де: вулиця Рейтарська, 21

Скільки: вхід вільний

подія

«В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні, 1900-1930-ті» 

Національний художній музей України (NAMU)

Тридцять років, згадані в назві виставки – один із найцікавіших періодів українського мистецтва, кажуть у музеї. Туди нарешті повернулися картини, які два роки представляли Україну в Мадриді, Кельні, Брюсселі, Відні та Лондоні. На виставці буде понад 50 полотен від 27 художників, які сформували модернізм в Україні.

Коли: з 21 лютого до 6 квітня

Де: вулиця Михайла Грушевського, 6

Скільки: 250 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

подія

«Всесвіт Любові»

Музей Києва

Любов Панченко – шістдесятниця, яка померла 30 квітня після голодування в окупованій Бучі. Це перша ретроспективна виставка художниці-модельєрки, всесвіт якої не обмежується лише одягом. 

Крім того, з 19 лютого до 2 березня в музеї показуватимуть ілюстрації, плакати й інші арттвори, які описуватимуть шлях України до ЄС. Серед них й експонати, надані Музеєм Революції Гідності.

Коли: з 13 лютого до 1 червня

Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7

Скільки: 200 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

подія

«Колекція» 

Dymchuk Gallery

Виставка об’єднає роботи представників нової української хвилі 90-х Олександра Гнилицького й Олега Тістола. Гнилицький передусім відомий реалістичним живописом: значна частина його робіт – це автопортрети з власним відображенням у дзеркальних поверхнях. Тістол досліджує стереотипи й історичні та символічні образи, пов’язані з українською ідентичністю. Наприклад, пальма в циклі «Ю.Б.К.» (Південний берег Криму) натякає на утопічний простір легкого й комфортного життя.

Коли: до 2 березня

Де: вулиця Ярославська, 21

Скільки: вхід вільний

подія

«Херсон – Київ»

Київська картинна галерея

Колекцію творів художника Олексія Шовкуненка викрали російські окупанти з Херсонського обласного художнього музею, що має його ім'я. Це митець, який здобув визнання радянської влади, але сьогодні його краєвиди «Азовсталі», Дніпрогесу та херсонських доків можна сприймати по-іншому, кажуть у музеї. Там покажуть замальовки повсякденного життя Херсона, Києва й Одеси з «тонким відчуттям урбаністичного ландшафту», а також натюрморти й ліричні портрети. Крім того, в інтерактивній презентації можна буде побачити близько 150 викрадених творів Шовкуненка.

Також до 23 лютого в музеї триватиме фотовиставка«Прямуючи до свого Я», а до 30 березня показуватимуть ретроспективу закарпатського художника Володимира Микити.

Коли: до 24 березня

Де: вулиця Терещенівська, 9

Скільки: 200 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

подія

«Текстури» 

Pen Ukraine 

Не фінальний результат, а щирі й інтимні проби пера: на виставці покажуть замальовки зі скетчбуків військового, поета, книжкового дизайнера й ілюстратора Миколи Леоновича, який зник безвісти під час виконання бойового завдання під Авдіївкою навесні 2023 року.Микола двічі входив до короткого списку конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» у межах «Книжкового Арсеналу» (2017 і 2018), а у 2019-му та 2020-му був членом журі цього конкурсу.

Коли: щонайменше до кінця квітня

Де: вулиця Лук’янівська, 14-А

Скільки: вхід вільний

подія

 «[]» 

Культурний простір Splav

Назва виставки відсилає до рятівної рамки, здатність свідомості звужувати фокус, про яку розмірковує митець Діма Толкачов. Він експериментує із фото та різними матеріалами, як-от папір, акрил, метал, скло. Утім, ця рамка рано чи пізно розколеться від «надміру нестачі», поки українці намагаються впоратися з надлишком небаченого й докладають зусиль, щоби помітити те, що донедавна жахало.

Коли: до 23 лютого

Де: вулиця Нижній Вал, 23

Скільки: вхід вільний

подія

«Телевізор Ангеліни. Зоопарк пана Сергія» 

Eye Sea Gallery

Наївне мистецтво невідомих і майже невідомих акторів покажуть у галереї, яка сусідить із керамічними та художніми майстернями, а також баром. Наприклад, будуть скульптури майже 70-річного пана Сергія, який не хоче розкривати свого прізвища та працює під псевдонімом Весняний. Кураторка виставки й власниця простору познайомилася з ним на Пейзажній алеї, де він продавав свої вироби з відсиланнями до динозаврів, інших містичних тварин і коміксів. 

Поряд – роботи пані Ангеліни, яка працювала в Полтавській області в 50-х роках і надихалася телевізором. У галереї продовжують вивчати авторський наїв, дещо побитий міллю, і реставрують його у власних майстернях.

Коли: до 19 лютого

Де: вулиця Гончара, 40

Скільки: вхід вільний

подія

«Поверхневість» 

Squat 17B

Гіперреалістичні об’єкти із силікону й полімерної глини, антропоморфні скульптури й барельєфи створює Поліна Вербицька, яка називає свій стиль чуттєвим реалізмом. Мисткиня заснувала Draft Gallery й бренд прикрас Weird Sculpture, які реалістично відтворюють частини людського тіла. «Художник трансформує світ у мистецтво, віддаючи йому своє тіло…Мій час перетворюється на щось, що не існує без глядача, так як і ми, якоюсь мірою, проявляємося під чужим поглядом. Можна сказати, що я малюю для того, щоб з'явитися», – коментує художниця.

Коли: до 26 лютого

Де: вулиця Терещенківська, 17-Б

Скільки: вхід вільний із можливістю задонейтити комфортну суму на комплектацію аптечок 

подія

«Горить»

Concert Hall на Кирилівській

Нікіта Кадан і Жанна Кадирова відбиратимуть роботи, які згодом можуть стати свідченнями нашого часу, потенційним «музейним мистецтвом» майбутнього. Усе для того, щоб зібрати кошти на відновлення майстерніFPV-дронів, яка постраждала від пожежі. Майстерня належить художниці Маргарити Половінко, яка зараз перебуває в лавах ЗСУ. Задонейтити можна за посиланням.

Коли: з 12 до 17 лютого

Де: вулиця Кирилівська, 41

Скільки: вільний донейт

подія

«Дванадцять птахів та інші зникаючі істоти» 

«Сенс на Хрещатику»

Темою зникання, шукання й віднайдення пов’язані близько дев’яти десятків графічних творів Якова Гніздовського. Будуть птахи, звірі, рослини й люди; рання графіка 1940–1950 років і знакові образи 1970–1980-х; маловідомі родинні знімки митця та графічна техніка «дереворіз». Крім того, обіцяють музичну програму від Open Opera Ukraine. Це виставка від львівської галереї Shum і культурної інституції «МіжВухами».

Коли: до 2 березня

Де: вулиця Хрещатик, 34

Скільки: вхід вільний

подія

«Цукор і мак» 

Простір «Кут»

Щоразу, як мисткиня Оксана Брюховецька приїздила в село, бабуся розказувала про одне й те саме – як почалася війна. А також брала цукор і мак і терла їх у великій мисці, щоби спекти пироги для онуків. Бабуся не знає, що війна випала й на долю її онучки, яка знайшла архівні фото, зробила текстильні портрети та присвятила їй персональну виставку.

Коли: до 16 лютого

Де: вулиця Архітектора Городецького, 11-Б

Скільки: вхід вільний

подія

«Справи амурні» 

Садиба на Кудрявці

Який вигляд мали закохані кияни на межі 19–20 століть, можна відстежити за їхніми світлинами в найвідоміших фотоательє міста. За тогочасними правилами найкраще – не усміхатися, не торкатися одне одного й тримати спину рівно, кажуть у музеї. Там відтворили інтерʼєр тогочасних фотостудій, які імітували консервативні розкішні будинки, і представлять знімки зфотоательє Франца де Мезера, Володимира Висоцького й Миколи Юхновець-Юхновського.

Коли: з 12 лютого до 9 березня

Де: вулиця Кудрявська, 9

Скільки: 120 гривень – повний, 60 гривень – пільговий

подія

«Вдома» 

Музей Тараса Шевченка

Художник В’ячеслав Казаневський вибирався на планери та з точністю ловив настрій, який наповнює українські міста. Майже три десятки його полотен складають подорож Україною – як буквальну, так і всередину себе, для віднайдення відчуття затишку та рівноваги.

Коли: до 16 лютого

Де: бульвар Тараса Шевченка, 12

Скільки: 150 гривень – повний, 70 гривень – пільговий

подія

«Нехай буде так»

Музей української діаспори

Фраза в назві виставки описує ставлення до життя, світу й мистецтва, що дарує свободу й прийняття, каже живописець і скульптор Олександр Янович. Його полотна з відчуттям незавершеності дають дозвіл подіям, що мають статись, і дозвіл собі – працювати на втомі, куражі, натхненні, захваті, розпачі, злості чи піднесенні.

Крім того, у музеї триватиме постійна експозиція, присвячена авторові рекламних плакатів для світових корпорацій Coca-Cola, General Motors, Opel і Nestle. Це український художник-емігрант і військовий армії УНР Віктор Цимбал. Тепер покажуть невідомі сторінки з його життя й творчості: документи, листи, світлини й графічні твори з колекції музею, а також живопис із приватного зібрання.

Коли: з 14 лютого до 13 квітня

Де: Князів Острозьких, 40-Б

Скільки: 150 гривень – повний, 100 гривень – пільговий

подія

«На березі снів»

Галерея Imagine Point

Спимо ми чи вже ні, запитують учасники виставки й резиденти мистецької локації «Комарі Свободи» 2018–2024 років. Художники творили на правому березі Дністра, схожому на хребет динозавра – давньому селі Комарів на межі Хмельницької й Чернівецької областей. Кажуть, там панує мікроклімат, подібний до ялтинського. Як би там не було, митці створюють власний мікроклімат, висловлюючись про мрії, стихії та надії й шукаючи примарні точки опори у творчому співіснуванні.

Це не єдина виставка в галереї: до 15 лютого в малій залі показуватимуть експозицію «Почути тишу» з колористичним живописом Ольги Морозової та «священним бруталізмом» Astian Rey.

Коли: до 1 березня

Де: Голосіївський проспект, 86/1

Скільки: вхід вільний

подія

«Паралелі»

Брама Заборовського («Софія Київська»)

Війна порушує звичний порядок речей і справ, люди змушені ставати тим, ким не є, казав Альбер Камю. Ці слова обрали гаслом фотовиставки Тетяни Фоменко, яка показує дві паралельні реальності повсякденного життя українців, від кадрів Революції Гідності та фіксації наслідків окупації до знімків сонячного Києва та світлин спокійної річки Дніпро. Також у «Хлібні» до середини лютого показуватимуть живопис і скульптуру Сергія Радька.

Коли: до 31 березня

Де: вулиця Володимирська, 24

Скільки: 30 гривень – повний, 15 гривень – пільговий

подія

«Нев’янучий квіт Трипілля»

Національний музей історії України

Вікентій Хвойка – це той, хто відкрив Кирилівську стоянку та князівські палаци в Києві, і 8 лютого відзначали 175-ту річницю від його Дня народження. Тож у музеї можна буде подивитися на 50 оригінальних керамічних виробів Трипільської археологічної культури, зокрема і з розкопок археолога, а також на робота Людмили Смолякової й Ніни Коляденко за мотивами трипільських форм та орнаменту.

Коли: до кінця травня 

Де: вулиця Володимирська, 2

Скільки: 100 гривень – повний, 50 гривень – пільговий

подія