15 виставок грудня + 5 різдвяних
Революційний експериментальний простір, або Р.Е.П. у NAMU, перегляд «Алхімічної капітуляції» 90-х у Малій галереї Мистецького Арсеналу, «Дві Марії» в «Хлібні» та Катерина Білокур у Музеї Шевченка: зібрали добірку виставок, які варто відвідати в грудні.
«Р.Е.П. Історія»
NAMU (Національний художній музей України)
Художнє об’єднання Р.Е.П (Революційний Експериментальний Простір) виникло на хвилі Помаранчевої революції. Художники позиціюють себе як колективного автора, який створює не твори, а ситуації. До 20-ліття групи згадають про інсталяції, відео, перформативні практики як критичне політичне мистецтво, зокрема про проблеми демократії, євроінтеграції та патріотизму. Крім того, впродовж грудня в NAMU триватиме виставка «В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні».
Коли: з 20 грудня до 1 березня
Де: вулиця Михайла Грушевського, 6
Скільки: повний – 150 гривень, пільговий – 100 гривень
«Практики розпізнавання. Ще одна спроба перегляду»
Мала галерея Мистецького Арсеналу
«Алхімічна капітуляція» – це була перша виставка, про яку написало The New York Times у 1994 році, а також одна з перших політичних виставок сучасного мистецтва в Україні, яка відбулася на військовому кораблі «Славутич» у Севастополі. Виставки 90-х уже завершують переосмислювати в Малій галереї Мистецького Арсеналу – це третя й фінальна частина проєкту «Практики розпізнавання».
Коли: до 22 грудня
Де: вулиця Лаврська, 10
Скільки: вхід вільний
«Наїв вільний»
Український Дім
У сучасному мистецтві концептуальні форми часто домінують над емоційністю. Натомість мистецтво наїву – щире, безпосереднє, вільне від канонів. Понад 300 творів українського наївного мистецтва – народну картину, народну ікону та сільську фотографію – надав для експозиції фонд Миколи Бабака.
Коли: з 12 грудня 2024 року до 2 лютого 2025 року
Де: вулиця Хрещатик, 2
Скільки: повний – 100 гривень, пільговий – 50 гривень
«Дві Марії»
«Хлібня» (Національний заповідник «Софія Київська»)
Художниця Марія Примаченко та майстриня художньої кераміки Марія Галушко ввійшли до Всесвітньої енциклопедії художнього наїву 1984 року. Коли перша в 60-х роках минулого століття вже здобувала світове визнання, друга лише починала творчий шлях. Уперше покажуть їхні невідомі роботи з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту. Дизайн і сценографію для виставкового простору розробляли loft buro.
Коли: до 12 січня 2025 року
Де: вулиця Володимирська, 24
Скільки: 60 гривень – повний, 30 гривень – пільговий
Персональна виставка Павла Макова
The Naked Room
«Абракадабра» – цикл робіт Павла Макова, який він розвиває із 2018 року, а у 2025 році хоче випустити у вигляді артбуку. Це роздуми про місце й місто: увага художника продовжує поступово посуватися з людського на стихійне, у чорно-білі відбитки вривається колір, а замість урбаністичних структур героями робіт стали одомашнені квіти, кажуть кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман.
Коли: з 14 грудня 2024 року до 25 січня 2025 року
Де: вулиця Рейтарська, 21
Скільки: вхід вільний
«Кілька кілограм виставок»
the stein studio
Це виставка, яку за три тижні змінюватимуть щонайменше п’ять разів. Такі експозиції називають змінними, або плинними. Роботи Станіслава Туріни – про периферію: уваги, речей, знань, досвідів, людей. Речі, як і люди, можуть зникати, але залишається пам’ять.
Коли: до 15 грудня
Де: вулиця Лютеранська, 6
Скільки: вхід вільний
«Шиття – 2. Анастасія Подерв’янська»
Dymchuk Gallery
Сюжет «Дівчина і олень» (або «Оленка і олень») називають центральним образом виставки. Він здається доволі простим – дівчина у вінку обіймає оленя – але його значення довго було загадковим для науковців. Мистецтвознавиці Олена Деревська та Ольга Денисюк пов’язують його не лише з українською, але й з європейською традицією.
Крім того, на виставці представлять вишиті пальта, хустки в стилі французького дому моди Hermes і килимки-коци в техніці, рівно властивій Слобожанщині й Карпатам. Це вже друга виставка Анастасії Подерв’янської «Шиття»: першу показували влітку в NAMU.
Коли: до 12 січня 2025 року
Де: вулиця Ярославська, 21
Скільки: вхід вільний
Групова виставка «Геометрія»
Галерея Portal 11
Коло – вічність і цілісність. Квадрат – гармонія і стабільність. Трикутник – баланс і динаміка. Такі тлумачення – натяк на те, що це не просто геометричні фігури, а елементи сприйняття світу. Про те, що математичні ідеї мають духовний зміст, говорив ще Піфагор та античні митці, а сучасні художники продовжують цю думку, навіть якщо йдеться про відмову від будь-якої форми.
Коли: до 12 січня 2025 року
Де: вулиця Трьохсвятительська, 11
Скільки: вхід вільний
«Катерина Білокур. Квіти на блакитному»
Національний музей Тараса Шевченка
Полотно, яке Катерина Білокур присвятила музею, стане центральним елементом експозиції. Художниця почала над ним працювати в 1942 році, коли її рідне село Богданівка на Київщині перебувало під німецькою окупацією. Загалом мисткиня стала відома в мистецьких колах саме під час Другої світової війни: у 1940 році її картини почали виставляти в Києві та Полтаві. Виставкою картин Білокур музей починає проєкт «Мисткині», присвячений українським художницям. Крім того, 19 грудня відкриють виставку картин Марії Примаченко «Сині чудасії».
Коли: до кінця 2025 року
Де: бульвар Тараса Шевченка, 12
Скільки: повний – 130 гривень, пільговий – 60 гривень
Групова виставка Look’янівська Art
ЦСМ «Білий світ»
Сквот на Великій Житомирській, 25, або БЖ-АРТ, виник разом із відновленням української незалежності, в епоху зламу пострадянського концепту. Майстерні митців побутують на вулиці Лук’янівській із кінця 90-х, а цьогоріч спільнота вільних митців відзначає 30 років діяльності. До цієї дати виставлять 24 українських художники, серед яких Матвій Вайсберг, Владислав Шерешевський, Катрина Лісова, Поліна Кузнєцова, Петро Бевза.
Коли: до 29 грудня
Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21-А
Скільки: вхід вільний
«13 поверх та артстудія Олексія Малих»
Галерея Imagine Point
Історія 13 поверху почалася чотирнадцять років тому, коли на технічний поверх дванадцятиповерхового будинку на проспекті Науки заселилися художники. У такій майстерні митці не лише готувалися до виставок на інших локаціях, а і робили власні. До цих робіт додали картини з майстерні художника Олексія Малих, який сформував там студію сучасного мистецтва.
Коли: до 11 січня 2025 року
Де: Голосіївський проспект, 86/1
Скільки: вхід вільний
«Кімната, де думки стали до болю глухими»
Культурний простір Splav
Усвідомлення власної вразливості зумовлює бажання замкнутися в собі, щоби сховатися від усіх небезпек світу. Втім, цей сховок для свого Я може обернутися розчиненням у згубній байдужості. Про це розмірковує художниця Олена Курзель, яка представляє виставку про стан граничного відчуження від реальності.
Коли: з 19 грудня 2024 року до 19 січня 2025 року
Де: вулиця Нижній Вал, 23
Скільки: вхід вільний
«Київ та художники»
Галерея «Ню арт»
Здається, назва виставки говорить сама за себе: представлять понад 40 картин від художників, які жили в Києві у 20 – на початку 21 століття, серед яких Іван Марчук, Микола Глущенко, Тетяна Яблонська, Олександр Гнилицький. Частину робіт можна буде придбати.
Коли: з 18 грудня 2024 року до 15 лютого 2025 року
Де: вулиця Михайла Грушевського, 28/2
Скільки: вхід вільний
«Олена Пчілка. Грані українського ренесансу»
Музей видатних діячів української культури
Олену Пчілку звикли називати мамою Лесі Українки, але це ще перша жінка-академік, феміністка, перекладачка, письменниця, видавчиня й етнографка. На виставці можна буде побачити, зокрема, весільний вінок Олени Пчілки, її письмове приладдя, оригінали видань журналів – редакція була розташована в будинку, де жила родина Косачів, а нині розташований музей.
Коли: до 15 лютого 2025 року
Де: вулиця Панаса Саксаганського, 97
Скільки: повний – 150 гривень, пільговий – 100 гривень
«Мета»
Музей української діаспори
Слово «мета» тут має подвійне значення – це не лише про «ціль», але й відсилання до грецького μετά (meta) – «після», «поза», «вище». Досягати вищого рівня осмислення пропонують, роздивляючись гобелени Ольги Пілюгіної, де традиційні техніки ткання поєднуються з новими ідеями й виходять за межі звичного декоративного мистецтва.
Коли: до 19 січня
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б
Скільки: повний – 150 гривень, пільговий – 100 гривень
Різдвяні виставки
«Під різдвяною зіркою»
Київська картинна галерея
Крім різдвяних зірок, на виставці представлять косівську кераміку, свічники-трійці, народні ікони та шопки [різновид вертепу] 19–20 століть. Це експонати з колекції Національного музею народної архітектури та побуту. Також будуть живопис і кераміка з колекції Київської картинної галереї та приватних збірок. Їх поєднають із роботами сучасних майстрів декоративного мистецтва та крафтових майстерень, серед яких Gunia Project, Gorn Ceramics і Triytsya Сollections.
Коли: до 19 січня
Де: вулиця Терещенківська, 9
Скільки: повний – 200 гривень, пільговий – 100 гривень
«Від Миколая до Різдва»
Squat 17 b
Різдвяні елементи одягу й аксесуарів від Аліни та Каріни Гаєвих можна буде не лише оглянути, але й придбати. Каріна Гаєва переосмислює та стилізує вишивки з рушників та одягу з Чернігівського історичного музею та колекції Дмитра Яворницького Дніпропетровського музею. Вхід вільний, але можна задонейтити «Ахіллесу», батальйону ударних БпАК 92-ї ОШБр імені кошового отамана Івана Сірка (туди ж підуть кошти з продажу робіт).
Коли: до 25 грудня
Де: вулиця Терещенківська, 17-Б
Скільки: вхід вільний
«Розповідь ялинки з Кудрявця»
Музей «Садиба на Кудрявці»
Які були свята на Кудрявці на початку 20 століття? Історію розкажуть колекційна порцеляна, ошатні вбрання й зимовий декор. Родзинкою експозиції називають іграшки з приватних колекцій, зокрема ялинкові прикраси, які належали Дінорі Мазюкевич – власниці садиби, де розташовано музей.
Коли: до 19 січня
Де: вулиця Кудрявська, 9
Скільки: повний – 120 гривень, пільговий – 60 гривень
«Різдвяне місто. Київ ХІХ-ХХ століття»
Музей Києва
«Ковзанка», «кав’ярня-кондитерська», «кравецька майстерня», «театральний Київ», «інтерʼєр помешкання» – ці локації відтворили в просторі музею. Це п’ять місць, які демонструють основні етапи підготовки киян до зимових свят, кажуть у Музеї Києва.
Коли: до 26 січня 2025 року
Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7
Скільки: повний – 200 гривень, пільговий – 100 гривень
«Українська ялинкова прикраса: від ХІХ століття і до сьогодення»
Національний музей історії України в Другій світовій війні
Іграшки часів Першої світової війни й періоду забороненого Різдва [після жовтневого перевороту та закріплення радянської влади] показуватимуть у головному корпусі музею. Коли українці святкували Різдво потайки, то виготовляли саморобні іграшки. Також у 1920-ті роки група художників створювала великі й маленькі ляльки, які колекціонери називають тогочасними ялинковими прикрасами.
Коли: до кінця січня 2022 року з можливим продовженням
Де: вулиця Лаврська, 27
Скільки: 150 гривень – повний, 70 гривень – пільговий