11 виставок листопада
Українські мозаїки, які не вписуються до радянського канону, у The Stein Studio, заперечення дружби народів у ЦСМ «Білий світ», букети й безпілотники у Київській картинній галереї, архітектура протесту в Музеї історії Києва та 12 сучасних художників у Музеї новітнього мистецтва – редакція збирає добірку виставок, які варто відвідати в листопаді.
Мистецький Арсенал
«Агапе. Абсолютна любов»
Помирають люди, а не любов – це одне з головних послань персональної виставки сучасної української художниці Олени Турянської. Поняття «агапе», що дало назву виставці, означає найвищу форму любові – всеохопну, яка виникає не через раціональне оцінювання. Саме з таким відчуттям художниця вишивала, клеїла, різала й витинала під час і поміж повітряних тривог, із думками про друзів і знайомих на фронті та поблизу. До виставки ввійшли роботи, створені у 2023–2024 роках.
Коли: до 2 січня 2025 року
Де: вулиця Лаврська, 12
Скільки: 120 гривень – повний, 60 гривень – пільговий
Київська картинна галерея
«Безпілотник над імперією»
Це візуальні експерименти одеського художника Ігоря Гусєва до й після початку повномасштабної війни: від вишуканих букетів на тлі силуету безпілотника до сатири й гострої критики з натяками на Третю світову війну. У музеї також триває виставка «Життя українських людей» Максима Малильо, де можна побачити символічні гуцульське весілля та Чумацький шлях.
Коли: з 12 листопада до 15 грудня
Де: Терещенківська, 9
Скільки: 200 гривень – повний, 100 гривень – пільговий
YA Gallery
«Моя кімната. Зі мною і без»
«Навіщо приховувати те, що присутнє в житті кожного з нас?» – подумав художник Руслан Тремба, який цього разу виставляє цикл графічних еротичних робіт. Це максимально відвертий простір, де немає місця несправжньому, кажуть у галереї. Відвідувачі можуть порівняти, яка з двох кімнат їм подобається більше: кольорова й та, де можна побути наодинці із собою, чи монохромна й прийнятна для суспільства.
Коли: до 15 грудня
Де: вулиця Хорива, 49-Б
Скільки: 100 гривень
The Stein Studio
«Чипси: Українські наївні мозаїки»
Не всі мозаїки 1950–1990 років можна назвати монументальними: серед них є і ті, які не перебувають у синтезі з архітектурою, не досліджені мистецтвознавцями й виходять за межі офіційного радянського мистецтва, каже фотограф Євген Нікіфоров. Він протягом десяти років збирав архів із наївними мозаїками України. Це близько 700 мозаїк, із яких понад 100 ввійшли до фотокниги з ist publishing, укладеною з історикинею Поліною Байцим. Інші мозаїки порівнюють із чипсами, які опинилися на дні пачки: зараз настав час їх діставати, показуючи на виставці.
Коли: до 19 листопада
Де: вулиця Лютеранська, 6
Скільки: вхід вільний
ЦСМ «Білий Світ»
«Станція Звіринецька»
Так, ідеться про ту саму станцію метро, яка звалася «Дружби народів». Обидві назви намагаються увічнити сенс міжнаціонального спілкування, але стара назва – скоріше про абстрактну та пафосну підміну понять. Натомість нова не лише натякає на назву історичної місцевості часів Київської Русі, але й більш прямолінійно вказує на звіринець – місце, де вівці сусідять із крокодилами, а лами – з носорогами, а отже, ніхто не проти найрізноманітнішого сусідства. Такі сенси художниця Олександра Кришовська розкриває в паперовій скульптурі та текстилі. Ці форми ніби тягнуться одне одного й поєднуються у формі сидінь, де ми любимо відпочивати на станціях метро.
Коли: до 17 листопада
Де: вулиця Євгена Чикаленка, 21-А
Скільки: вхід вільний
Музей історії Києва
«Протест/ Архітектура. Барикади й намети: світ і Україна»
Як архітектура допомагає учасникам протесту досягати своїх цілей, розповідатимуть на прикладах з-за кордону й України. Для цього дослідили 67 протестів у 30 країнах, що хронологічно охоплюють майже 200 років – від 1830 до 2023 року. Щоби створити виставку, Музей Києва та Музей Майдану співпрацювали з Німецьким музеєм архітектури у Франкфурті та Музеєм прикладного мистецтва у Відні. Експозицію присвятили 20-й річниці Помаранчевої революції та 11-й річниці Революції гідності. Детальніше про архітектуру протесту ми розповідали тут.
Коли: до 24 листопада
Де: вулиця Богдана Хмельницького, 7
Скільки: 160 гривень – повний, 80 гривень – пільговий
Центр сучасного мистецтва M17
«Формула витривалості»
Історія України – чи не найкраще спосіб дослідити феномен резильєнтності. Це про вміння швидко адаптуватися до змін, знаходити нові підходи до розв'язання проблем і зберігати оптимізм навіть в екстремальних умовах. Досвід витривалості в умовах війни водночас створює синергію й показує індивідуальність. Про власні складнощі адаптації розповідають майже п’ять десятків митців. Ця виставка – продовження спільного проєкту M17 із NAMU та Інститутом проблем сучасного мистецтва.
Коли: до 28 лютого 2025 року
Де: вулиця Володимира Антоновича, 102-104
Скільки: 100 гривень – повний, 70 гривень – пільговий
The Naked Room
«Місце, якого немає»
Художниця Марія Василенко створює світ, де немає звичного часу й простору. Зокрема відмовляється від стандартної прямокутної форми картин і пише їх на листах із переробленої деревини, тож роботи здаються відірваними від стін. Після навчання академічного станкового живопису й іконопису Василенко не використовує класичний набір прийомів, але залишає яєчну темперу. Чудернацькі й іноді грайливі персонажі художниці можуть справити враження таких, які тікають від реальності, але насправді несуть загальну напругу, коментують кураторки.
Коли: до 11 грудня
Де: вулиця Рейтарська, 21
Скільки: вхід вільний
Eye Sea Gallery
«Маленьке тіло»
Людське тіло можна сприймати по-різному – і як смертне та незначуще, і як тимчасовий прихисток для душі. Сприйняття тіла – пластичного, міцного, витривалого, або навпаки, – це про вразливість і чуттєвість. У мові тіла також відображаються принципи, страхи, система цінностей. Але самоідентифікація – це не лише про спостереження за власним тілом, але й про його порівняння з іншими тілами (і відмову від цього порівняння), каже кураторка виставки. Прояви тіла досліджують представники Харківської школи фотографії, «Паризької комуни», а також молоді мультимедійні художники та скульптори.
Крім того, 20 листопада в галереї відкриють виставку Тіберія Сільваші «Випадковості». Аналітичну абстракцію митця порівнюють з алхімічним процесом. Роботи Сільваші настільки прості, що стають філософськими – ви це вже могли помітити на нещодавній виставці в Українському Домі. Нова експозиція триватиме до 18 грудня.
Коли: до 17 листопада
Де: вулиця Олеся Гончара, 40
Скільки: вхід вільний
Культурний простір Splav
«Усолоджуюючись шелестом чорного листя»
Більше двох десятків митців розмірковують на тему загибелі й оживання світу рослин – відсторонення і взаємодію, втрачене і набуте, крихкість і стійкість. Живопис, графіка, фото і об’єкти – у третій ітерації проєкту «Беззвучно до глухоти»: зі 132 заявок відібрали всього 22. Всі роботи можна буде придбати: зібрані кошти передадуть на придбання автівки для підрозділу бригади НГУ «Рубіж», де служить митець і куратор Олександр Лень.
Коли: до 1 грудня
Де: Нижній Вал, 23
Скільки: вхід вільний
Галерея Imagine Point
«Найтемніша ніч перед світанком»
На масштабних полотнах розгортається дія, яка може тривати й на одному сантиметрі квадратному. Погляд крізь мікроскоп пропонують Петро Сметана й Володимир Семків. Їхній матеріал несе шрами механічної обробки і є наслідком окиснення – виходять відходи від розпаду, які дають початок новому життю.
Коли: з 15 листопада до 7 грудня
Де: Голосіївський проспект, 86/1
Скільки: вхід вільний
Музей української діаспори
«Шість вимірів»
Шість всесвітів від сучасних українських художників зібрали під одним дахом. І тут важать скоріше не простір і час, а форми й кольори. Відвідувачам пропонують відчути себе мандрівниками крізь матерію та ідеї.
Коли: до 1 грудня
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б
Скільки: 150 гривень – повний, 100 гривень – пільговий