Дивіться, який Музей новітнього мистецтва відкрили в Києві
Роботи сучасних українських митців зустрічають відвідувачів на яскравих стінах: замість білого тла – оранжеве, рожеве, фіолетове та бордове. Ідея пофарбувати стіни в яскраві кольори належить художнику Анатолію Криволапу.
Його картина з циклу «Український мотив» одразу впадає в око, коли заходиш у Музей новітнього мистецтва з атмосферного дворика, який явно має потенціал для благоустрою.
Відкриття музею відбулося 1 листопада, а з 2 листопада він почав роботу для всіх відвідувачів на території Київської міської галереї мистецтв «Лавра». Віледж побував на відкритті музею й поспілкувався з ініціаторкою його створення та директоркою галереї мистецтв «Лавра» Тетяною Міроновою.
«Класика сучасного мистецтва»
Це місце, де хочуть створити безперервний доступ до найактуальніших творів сучасного мистецтва. Ідеться саме про твори останніх тридцяти років, від 1990-х до 2020-х, пояснює Тетяна Міронова, яка досліджує цей період і в науковій діяльності.
Для створення експозиції ініціаторка створення музею консультувалася з художником Анатолієм Криволапом і митцями з Академії мистецтв України. До виставки ввійшли «найбільш знакові роботи найвідоміших художників», які можна назвати «класикою сучасного мистецтва», каже Міронова в коментарі Віледжу. Це роботи, які впізнають і колекціонують: «Ми показуємо те, чому хочеться слідувати, що хочеться колекціонувати».
Зараз в експозиції – роботи дванадцяти сучасних українських художників. У добірці музею Анатолій Криволап, Олег Тістол, Олександр Гнилицький, Олег Голосій, Борис Михайлов, Віктор Сидоренко, Тіберій Сільваші, Олександр Ройтбурд, Олександр Животков, Назар Білик, Олександр Сухоліт та Арсен Савадов. Роботи для виставки надали самі художники та колекціонери.Ідея створення музею з’явилася ще до початку повномасштабної війни.
«Протягом останніх років ми зрозуміли, що головне, про що будемо говорити – це самоідентифікація, те, що є основою нашої культури та самовизначення. Ми сподіваємося, що молоде покоління буде зростати на цих творах і надихатися ними», – каже ініціаторка створення музею.
Поява Музею новітнього мистецтва – це міжмузейний проєкт: колекцію створив і надав Музей новітнього мистецтва, який офіційно має свою ГО, але експозицію розмістили в приміщеннях міської галереї «Лавра».
Запитуємо, чи не було думки об’єднатися з іншими музеями, як-от Музей сучасного мистецтва, який не має власного приміщення, чи Музей авангарду, який хочуть створити в Києві, щоби створити один великий музей сучасного мистецтва.
«Навіть 10 музеїв не будуть зайвими, бо це про культуру, розвиток поколінь. А щодо об’єднання, то я хотіла би впоратися принаймні з цим майданчиком. Це дуже складний простір, більша частина приміщень зруйнована. Треба спочатку відновити те, що є тут», – відповідає Тетяна Міронова.
Створення Музею новітнього мистецтва підтримали муніципальна галерея мистецтв «Лавра» й Департамент культури КМДА. У майбутньому хочуть створити опікунську раду музею, куди зможуть долучатися меценати, які хотіли би збирати колекцію музею, додає Міронова.
Як потрапити до музею й що ще там є
Не заблукайте: адреса музею – вулиця Лаврська, 7-Б, але вхід із Лаврського провулка, 9 (білі ворота). Музей працюватиме з вівторка до суботи включно з 12:00 до 18:00. Вхідний квиток коштує 100 гривень. Кінцевої дати експозиції поки що немає, але виставка точно триватиме протягом листопада, уточнюють у Музеї новітнього мистецтва.
У галереї «Лавра» також триває програма резиденцій для молодих художників – можна відвідати їхні майстерні й експозиції. «Це цікавий експеримент, де на просторах галереї зустрічаються класики сучасного мистецтва й молоді художники. Це про обмін досвідом, який не дає нам бути консервативними в традиційному розумінні цього слова», – коментує Тетяна Міронова.
Крім того, у галереї мистецтв «Лавра» зараз триває експозиція Олега Тістола «Телебачення. Актуальний антикваріат». Митець створив її ще двадцять років тому, але в Україні проєкт показували лише частково. Також на базі виставкового відділу Київської міської галереї мистецтв «Лавра» зараз діє Музей стритарту, де, зокрема, оцифровують та архівують мурали.
Фото: Музей новітнього мистецтва