АртЗбиті російські дрони, World Press Photo й нове в Мистецькому Арсеналі. 10 виставок листопада
А також осмислення Шевченка від Івана Марчука
Слабкості й залежності від темряви в Мистецькому Арсеналі; монохромне осмислення Шевченка від Івана Марчука в Київській картинній галереї; документальні фото від переможців World Press Photo в Національному музеї Тараса Шевченка; групова виставка на честь дня народження в ЦСМ «Білий світ» і кубофутуристичний живопис на гобеленах у Portal11: зібрали добірку виставок, які варто відвідати в листопаді.
Мистецький Арсенал
«Співіснування з темрявою»
Чи може автономний життєвий простір протистояти космічному холоду, чи допоможуть «утопічні інфраструктурні вузли» в темряві блекаутів і чи працюватиме «ментальна інфраструктура» в час тотальної невідомості, досліджує художник Федор Тетянич. На виставці оприявнюють «стратегії, залежності й слабкості» в способах співіснування з темрявою.
Коли: з 9 листопада до 25 грудня 2024 року
Де: вулиця Лаврська, 10–12
Скільки: 100 гривень – повний, 60 гривень – пільговий
Лінк
Національний музей «Київська картинна галерея»
«Шевченкіана»
Художник Іван Марчук проілюстрував «Кобзар» Тараса Шевченка ще в 1994 році. Пластичні деталі митця, як-от «тріщини, які пробігають через долоні», поет Дмитро Павличко порівняв із тріщинами на висохлому чорноземі. На виставці Марчук осмислює поетичну творчість Тараса Шевченка за допомогою техніки гризайлю: здебільшого митець створює майже монохромні роботи, але цикл включає й кілька стриманих робіт у кольорі.
Крім того, у Київській картинній галереї тривають виставки «Літопис сьогодення» Анатолія Варварова, який створив «щоденник» зі своїх робіт; філософський проєкт Сергія Гая «Цитати» й виставка керамічних панно у формі щитів від Рустема Скибіна.
Коли: до 26 грудня
Де: вулиця Терещенківська, 9
Скільки: 300 гривень – повний, 150 гривень – пільговий
Національний музей Тараса Шевченка
Виставка World Press Photo 2023
Фундація World Press Photo із 1955 року об’єднує фотожурналістів і фотографів-документалістів, мета яких достовірно розповідати історії. Документальні фото від 24 регіональних переможців премії 2022 року покажуть у Національному музеї Тараса Шевченка за підтримки посольства Нідерландів. Це роботи фотографів із 23 країн світу.
Національний музей історії України в Другій світовій війні
«Загроза з неба»
На виставці-застереженні показуватимуть російські безпілотники, які використовують для розвідки й ураження цивільної й військової інфраструктури. Дрони-камікадзе росіяни вперше використали у вересні 2022 року, а торік у жовтні вже наносили ними удари по Києву. Загалом протягом року РФ спрямувала на Україну більше двох тисяч дронів цього типу й продовжує нарощувати кількість безпілотників.
Коли: до квітня 2024 року
Де: вулиця Лаврська, 27
Скільки: 70 гривень – повний, 30 гривень – пільговий
Центр сучасного мистецтва M17
«Схема збірки»
Модель для збірки в назві виставки – це символічна схема, де сукупність елементів, деталей і подій складається в сприйнятті глядача в цільну конструкцію. Тож виставка, де об’єднали роботи 60 митців, не має хронологічної послідовності.
Загалом у просторі Інституту автоматики винаймали майстерні більше 120 митців. Мистецький осередок на Нагірній почав формуватися ще у 2016 році, але вперше спільнота заявила про себе в жовтні 2019 року, коли провела день відкритих майстерень. Після початку повномасштабної війни багато митців релокувалися, але на території інституту створили резиденцію художників із Німеччини.
ЦСМ «Білий світ»
«11 друзів Яновича»
Влаштувати гідну колективну виставку – це як пограбувати казино: клопітно й вимагає неабиякої майстерності, кажуть у галереї. На честь дня народження засновника галереї «Білий світ» і художника Олександра Яновича влаштують групову виставку, де роботи показуватимуть резиденти й друзі центру сучасного мистецтва. Серед них – Владислав Шерешевський, Олександр Ляпін, Олексій Малих, Олена Придувалова, Олександра Кришовська й інші. На кожній стіні, крім робіт, обіцяють розмістити подарунки «спеціально для іменинника».
Dymchuk Gallery
«Невизначений простір. Наталія Лісова»
Чорно-білі полотна й інтер’єри в серпанку залишають по собі відчуття тривожності й покинутості, але натомість ніби створюють портали в невизначений безпечний світ. Це ніша спогадів перед гірким дорослішанням і повномасштабною війною. Авторка архівує простір, який із часом втрачає деталі. Це працює і в буквальному сенсі, бо художниця користується методом стирання.
Eye Sea Gallery
«Сховок усередині»
Місце спокою всередині себе чи не єдине, яке дає відчуття безпеки в абсурді нової повсякденності. Тепер буденність – це звикання до речей, до яких звикнути неможливо. Відсутність уявлення про завтра змушує людей чіплятися за спогади чи мету, вважають куратори експозиції. Виставка має дві частини: «Погляд всередину» й «Погляд зсередини».
Галерея Portal 11
«Музика кольору»
У виставці гобеленів Ганни Забудської на основі полотен Івана Турецького поєднали кубофутуристичний живопис і традиційну ткацьку техніку. Кожен твір створювали від трьох місяців до кількох років. Ідея проєкту з’явилася ще у 2020 році після відвідування масштабної виставки гобеленів в Афінах, розповідають куратори.
Музей української діаспори
«Реальність і Марево. Макс Вітик»
Українсько-американський художник Макс Вітик влаштовує ретроспективну подорож своїми майстернями: від Техасу до Засупоївки Київської області. Будуть червоні скелі Арізони, фольклор Північного моря, пекучі пустелі Єгипту й революційні події Майдану. Геологічні сюжети водночас медитативні й сповнені внутрішньої напруги, зазначають куратори експозиції.
Коли: з 10 листопада до 14 січня 2024 року
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б
Скільки: 100 гривень