Починаємо підбивати підсумки 2024 року з 26 головних українських фільмів – від оскароносних «20 днів у Маріуполі» до підліткової драми «Назавжди-назавжди» й анімації «Я померла в Ірпені». Серед них переможці й номінанти премій «Золота дзиґа», «Кіноколо», «Молодість», а також інші стрічки. Розповідаємо, чому ці фільми варто переглянути (і де зробити це прямо зараз).

Найкращий ігровий повнометражний фільм

   

«Сірі бджоли»

Трейлер фільму «Сірі бджоли»

2014 рік, початок російсько-української війни. Двоє сусідів-пенсіонерів, Сергій і Павло, без електроенергії облаштовують побут у селі в «сірій» зоні АТО, поки неподалік тривають найзапекліші бої. Це фільм за романом письменника Андрія Куркова, однієї з найкращих книжок 2022 року за версією тижневика The New Yorker. Світова прем’єра картини пройшла на Роттердамському кінофестивалі.

Три перемоги на премії «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний ігровий фільм», «Найкращий режисер», «Найкращий актор»

Режисер: Дмитро Мойсеєв

У ролях: Віктор Жданов («Спіймати Кайдаша»), Володимир Ямненко («Дике поле»)

Прем’єра в Україні: 18 липня 2024 року 

«Медовий місяць»

Трейлер фільму «Медовий місяць»

Молода пара переїжджає в нову квартиру неподалік Києва за кілька днів до повномасштабного вторгнення. Вони не встигають втекти з області, тож вирішують перечекати та стають «заручниками» оселі. Це інтимна драма, а подекуди й трилер, зосереджений на історії двох людей. Ми запитували в режисерки Жанни Озірної про фільм і премʼєру у Венеції.

Гран-прі кінофестивалю «Молодість». Пʼять номінацій на «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний ігровий фільм», «Найкращий актор», «Найкраща акторка», «Найкращий сценарій фільму», «Відкриття року»

Режисерка: Жанна Озірна

У ролях: Роман Луцький («Відблиск»), Іра Нірша

Прем’єра в Україні: 29 жовтня 2024 року

«Уроки толерантності»

Трейлер фільму «Уроки толерантності»

Сімʼя Найдюків – «пересічні українці», які через фінансову скруту беруть участь у програмі з євроінтеграції, яка сплачує комунальні послуги родинам за умови, якщо в їхній домівці певний час поживе представник ЛГБТК+ спільноти. Це фільм за пʼєсою «Гей-парад» Ігоря Білиця, яку ставили в «Дикому театрі». Про адаптацію стрічки, «токсичну маскулінність» і важливість сексуальної освіти Віледж говорив із режисером Аркадієм Непиталюком.

Одна перемога на «Кіноколі»: «Найкраща акторка». Сім номінацій на «Золоту дзиґу»: «Найкращий фільм», «Найкраща чоловіча роль», «Найкраща жіноча роль», «Найкраща чоловіча роль другого плану», «Найкраща жіноча роль другого плану», «Найкращий сценарій», «Найкращий дизайн костюмів» 

Режисер: Аркадій Непатилюк («Припутні», «ГКЧП»)

У ролях: Олена Узлюк («Номери»), Олександр Ярема («Лишайся онлайн»)

Прем’єра в Україні: 14 лютого 2024 року

Де дивитись зараз: Sweet TV

«Як там Катя?»

Трейлер фільму «Як там Катя?»

Дівчинка на імʼя Катя потрапляє в аварію й потребує дорогого лікування. Її матір, лікарка місцевого госпіталю Анна, намагається добитися справедливості й засудити винуватця ДТП. Натомість той пропонує хабар, щоб уникнути правосуддя. «Як там Катя?» отримала дві нагороди 75-го міжнародного кінофестивалю в Локарно. Це повнометражний режисерський дебют Крістіни Тинькевич.

Перемога на кінофестивалі «Золота дзиґа»: «Найкраща жіноча роль»

Режисерка: Крістіна Тинькевич

У ролях: Анастасія Карпенко, Катерина Козлова, Тетяна Круліковська, Ірина Островська, Олексій Череватенко

Прем’єра в Україні: 5 жовтня 2022 року

Де дивитись зараз: Takflix

«Буча»

Трейлер фільму «Буча»

«Буча» – це перший художній фільм про повномасштабну війну, знятий під час війни, переконані його автори. Це реальна історія про громадянина Казахстану, який завдяки паспорту дружньої до рф країни може їздити на окуповані території й евакуйовувати мирних жителів.

Режисер: Станіслав Тіунов

У ролях: Цезарій Лукашевич («Кріпачка»), Вʼячеслав Довженко («Будинок Слово»)

Прокат в Україні: 7 листопада

«Редакція»

Трейлер фільму «Редакція»

Це сатирична комедія Романа Бондарчука, яку зняли на Херсонщині незадовго до повномасштабного вторгнення. Біолог Юра стає свідком підпалу лісу й доєднується до місцевої газети, щоб розповісти про це. Натомість він «опиняється у вирі фейків і корупційних схем». Variety називає фільм «сатирою постправди». Головну роль зіграв документаліст і військовий Дмитро Багненко.

Перемога на фестивалі «Кіноколо»: «Найкращий сценарій фільму»

Режисер: Роман Бондарчук («Вулкан»)

У ролях: Дмитро Багненко, Римма Зюбіна, Жанна Озірна, Сергій Іванов

Прокат в Україні: 28 листопада

«Назавжди-назавжди»

Трейлер фільму «Назавжди-назавжди»

Кінець 1990-х, Київ. Тоня переходить у нову школу, знаходить друзів та опиняється посеред любовного трикутника. Поки вона думає, кого кохає більше, її переслідує хлопець із минулого життя. «У підлітковому віці є таке відчуття, мовляв, що б ти не зробив, так буде завжди. Тому фільм і називається «Назавжди-назавжди», – казала режисерка Анна Бурячкова в інтервʼю Віледжу.

Режисерка: Анна Бурячкова

У ролях: Аліна Чебан, Захар Шадрін, Артур Алієв, Єлизавета Цілик

Світова премʼєра: 8 вересня 2023 року на Венеційському кінофестивалі

Прокат в Україні: 21 листопада

Найкращий ігровий короткометражний фільм

   

«Додаткові сцени»

Фільм «Додаткові сцени» як частина інсталяції в Pinchuk Art Centre в Києві. Фото: Ela Bialkowska, Okno Studio

Це кіно на межі документалістики й художнього від режисерського дуету Романа Хімея та Яреми Малащука про Павла Алдошина – військового, який із фронту повертається в Київ. Стрічка досліджує «межі нормальності», а також розрив між цивільним і військовим життям, кажуть митці. 

Перемога на «Кіноколі»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм». Спеціальна відзнака фестивалю «Молодість»

Режисери: Роман Хімей і Ярема Малащук

«Жива»

Кадр із фільму «Жива»

Двоє українських військових «рутинно» транспортують тіла полеглих, але зненацька помічають, що один із загиблих у мішку подає ознаки життя. Фільм дебютував на 30-му кінофестивалі в Сараєво.

Перемога на фестивалі «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм»

Режисер: Владлен Одуденко

«Як це було»

Трейлер фільму «Як це було»

Лєра вперше після 24 лютого 2022 року повертається з Берліна додому, в Київ. За один день вона зустрічається з другом і відкриває для себе «воєнні реалії», які для вже стали рутиною для містян.

Номінація на премію «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм»

Режисери: Анастасія Солоневич, Дам’ян Коцур

У ролях: Валерія Березовська, Кирило Земляний, Олена Корогод, Софія Березовська

Де дивитись зараз: Takflix

«Увага, добрий пес!»

Кадр із фільму «Увага, добрий пес!»

Степан забирає з притулків собак, які доживають останні дні, щоб змиритися з думкою про власну смертність – він хоче померти від старості, а не російської ракети. Якось уночі на кладовищі він зустрічає підлітка Ґоґу – людину іншого покоління, але таку ж самотню. Що буде далі? «Вони накуряться, зʼїдять цілий кошик морозива й танцюватимуть», – йдеться в синопсисі до фільму.

Номінація на премію «Кіноколо»: «Найкращий короткометражний ігровий фільм»

Режисерка: Аделіна Борець

У ролях: Євген Малуха, Ясін Фараджаллах, Соломія Кирилова, Артем Мануйлов

Найкращий повнометражний документальний фільм

   

«20 днів у Маріуполі»

Трейлер фільму «20 днів у Маріуполі»

Мстислав Чернов впродовж 20 днів фіксував облогу Маріуполя росіянами, а потім отримав «Оскар» – перший в історії для України. Разом із колегами з інформаційної агенції Associated Press, Євгеном Малолєткою та Василісою Степаненко вони передавали репортажі й медіафайли, зокрема зафіксувавши бомбардування маріупольського пологового будинку й обстріли житлових районів російськими танками.

Віледж двічі говорив з Черновим: спочатку після премʼєри (і перемоги) на американському кінофестивалі «Санденс», а потім – після отримання статуетки за найкращий документальний фільм року за версією Американської кіноакадемії.

Дві перемоги на премії «Золота дзиґа»: «Найкращий фільм», «Найкращий документальний фільм»

Режисер: Мстислав Чернов

Прем’єра в Україні: 3 червня 2023 року

Де дивитись зараз: Megogo«Київстар ТБ»Sweet TVNetflixTakflix

«Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Трейлер документального фільму «Яремчук: Незрівнянний світ краси»

У фільмі відтворили невідомі факти біографії, спогади рідних, друзів, колег про «першу українську попзірку» й народного артиста УРСР Назарія Яремчука. Фільм став найкасовішою документальною стрічкою в історії України, зібравши 9,9 мільйона гривень за три вікенди в прокаті. Кіно створили за ініціативи доньки виконавця Марії Яремчук.

Режисер: Артем Григорян («Епізоди»)

Де дивитись зараз: Netflix, «Київстар ТБ»

«Квіти України»

Трейлер фільму «Квіти України»

67-річна жінка на імʼя Наталія народилася і виросла в колишньому селі Позняки. Тепер це щільно забудований житловий район, а забудовники пропонують жінці гроші за землю. Після 24 лютого 2022 року боротьба Наталії за історичний Київ «набуває екзистенційного значення», тож вона вирішує, що «зараз не час здаватись». Режисерка познайомилася з Наталією під час протестів біля «Квітів України» – звідси й назва стрічки.

Перемога на кінофестивалі «Молодість»: «Найкращий документальний фільм»

Режисерка: Аделіна Борець («Увага, добрий пес!»)

«Нескінченність за Флоріаном»

Трейлер фільму «Нескінченність за Флоріаном»

Це фільм про архітектора Флоріана Юр’єва, архітектора «Літаючої тарілки» біля станції метро «Либідська» в Києві й низку памʼятників по всій Україні. Коли він дізнається, що його витвір віддали під забудову, Флоріан збирає навколо себе молодих архітекторів та активістів, щоб дати бій за спадщину модернізму.

Номінація на премію «Золота дзиґа»: «Найкращий документальний фільм»

Режисер: Олексій Радинський

Де дивитись зараз: Megogo«Київстар ТБ»Sweet TVTakflix

«Мирні люди»

Трейлер фільму «Мирні люди»

Стрічка Оксани Карпович змішує перехоплені телефонні розмови російських окупантів із кадрами наслідків повномасштабного вторгнення. Можна з перших вуст почути, чим керувались люди, які прийшли «звільняти» Україну, а ще послухати, як вони діляться «перемогами» й вихваляються, які «трофеї» привезуть додому. Стрічку зняли в копродукції з Францією й Канадою і показали на 74-му Берлінале.

Режисерка: Оксана Карпович («Не хвилюйся, двері відчиняться»)

Де дивитись зараз: Megogo«Київстар ТБ»Sweet TVTakflix

«Сімейний альбом»

Трейлер фільму «Сімейний альбом»

Британська фотографиня Самара Пірс дізнається, що її прадід-австрієць був свідком Голодомору. Він встиг зробити знімки на фотокамеру й вивезти їх із голодуючого Харкова додому. Знайшовши камеру й альбом прадіда через багато років, Пірс вирушає в експедицію на Харківщину, щоб зробити тепер уже власні фотографії про геноцид, який росіяни знову вчиняють в Україні.

Режисерка: Марина Ткачук

Прокат в Україні: 21 листопада

«Фрагменти льоду»

Трейлер фільму «Фрагменти льоду»

Це фільм-подорож відеоархівом Михайла Стоянова, фігуриста українського ансамблю «Балет на льоду» й батька режисерки стрічки, Марії. На записах збереглися гастролі з 1980–1990-х років «після задухи СРСР». Поки батько в Австралії, у Москві починається путч, а потім – розпад Союзу й незалежність України.

Дві перемоги на премії «Кіноколо»: «Найкращий повнометражний документальний фільм» та «Відкриття року»

Режисерка: Марія Стоянова («Ліс, Ліс»)

Премʼєра в Україні: 9 січня

«Епізоди»

Трейлер документальної антології «Епізоди»

Документальний серіал про історії незалежної України містить три епізоди: «Україна на Мундіалі» про збірну з футболу на ЧС–2006, «Тінь Чорнобиля» про культову гру S.T.A.L.K.E.R. й «Не перемикайтесь!» про телешоу 2000-х років.

Режисер: Артем Григорян

Де дивитися зараз: Netflix («Україна на Мундіалі»), «Київстар ТБ» («Тінь Чорнобиля», «Україна на Мундіалі», «Не перемикайтесь!»)

Найкращий короткометражний документальний фільм

   

«Чорнобиль 22»

Трейлер фільму «Чорнобиль 22»

Інформатор ЗСУ таємно показує зняті навесні 2022 року пересування російських військ тоді ще окупованим Чорнобилем, а працівники атомної станції обговорюють із режисером Олексієм Радинським свій досвід перебування на окупованій росіянами ЧАЕС.

Перемога на премії «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний документальний фільм»

Режисер: Олексій Радинський («Нескінченність за Флоріаном»)

Де дивитись зараз: Takflix

«Войси з Бахмута»

Трейлер фільму «Войси з Бахмута»

Глядачам показують фотографії та відео з тоді ще напів зруйнованого Бахмута під звуки голосових повідомлень іноземної кореспондентки, яка перебуває у місті. 

Номінація на премію «Золота дзиґа»: «Найкращий короткометражний документальний фільм». Номінація на премію «Кіноколо»: «Найкращий короткометражний документальний фільм»

Режисер: Ігор Бабаєв

Де дивитись зараз: Takflix

«Вибухи біля музею»

Кадр із фільму «Вибухи біля музею»

Фільм спочатку фіксує, як російські злочинці «крадуть багатовікову історію» з Херсонського музею за два тижні до звільнення міста від росіян, а потім – як музей працює під обстрілами, а працівники дбають про експонати та будівлю.

Номінація на премію «Кіноколо»: «Найкращий короткометражний документальний фільм»

Режисери: Роман Хімей та Ярема Малащук

«Там, де закінчується Росія»

Кадр із фільму «Там, де закінчується Росія»

Режисер Олексій Радинський знайшов у 2022 році втрачені записи із експедиції в Сибір 1980-х років і у форматі кіноесе спробував дослідити феномен російського імперіалізму. Голос за кадром начитує записи із вигаданого щоденника сценаристки, які охоплюють останні пʼять років існування Радянського Союзу.

Номінація на премію «Кіноколо»: «Найкращий короткометражний документальний фільм»

Режисер: Олексій Радинський («Нескінченність за Флоріаном», «Чорнобиль 22»)

Найкращий анімаційний фільм

   

«Маріуполь. Сто ночей»

Трейлер мультфільму «Маріуполь. Сто ночей»

Маленька дівчинка прокидається 24 лютого 2022 року від вибухів і намагається знайти бодай когось живого у палаючому місті. Головну героїню списали з Аліси, реальної чотирирічної дівчинки, яка була в Маріуполі протягом усієї облоги міста, а коли цивільним дозволили евакуюватись, – її відділили від матері.

Перемога на премії «Золота дзиґа»: «Найкращий анімаційний фільм»

Режисерка: Софія Мельник

«Я померла в Ірпені»

Трейлер мультфільму «Я померла в Ірпені»

Це короткий анімаційний метр Анастасії Фалілеєвої, який та зняла про своє перебування в Ірпені з колишнім хлопцем і його родиною на початку повномасштабного вторгнення.

Перемога на премії «Кіноколо»: «Найкращий анімаційний фільм»

Режисерка: Анастасія Фалілеєва

«Зупинка»

Кадр із мультфільму «Зупинка»

Це абстрактна історія про чорного кота, який шукає своє місце у світі. «Зупинка» – дебютний мультфільм Катерина Омельяненко, а також її курсова робота в університеті.

Номінація на премію «Золота дзиґа»: «Найкращий анімаційний фільм»

Режисерка: Катерина Омельяненко