СпецпроєктНетипові Нідерланди: космічна архітектура, сир і толерантність
Ми відправили урбаніста, сировара та маму із сином у подорож
Давайте чесно, перша асоціація з Нідерландами – тюльпани, вітряки і велосипеди. Але ми вирішили перевірити, чи підходить ця країна для людей із більш нетиповими інтересами та потребами. The Village Україна спільно з KLM їдуть в Нідерланди.
історія 1
Урбаніст у Роттердамі
Олексій Биков, архітектор

Урбаніст у Роттердамі
Роттердам – найкраще місто Європи. Принаймні так вважає Академія урбанізму з Лондона, що присудила йому головний приз у 2015 році. Містом керує не політика, а жителі і місцевий відповідальний бізнес. Тому про роттердамську архітектуру кажуть, як про сміливу, розкуту і місцями навіть божевільну. Ми вирішили подивитися на це місто очима київського архітектора.
історія 2
Сировар у Нідерландах
Андрій Білий, сировар «Доообра ферма»

Сировар у Нідерландах
Яка європейська країна у вас найбільше асоціюється з сиром? Франція зі своїм камамбером і брі? Чи Італія з пармезаном і моцарелою? Можемо довго сперечатися про сирну столицю Європи, а тим часом голландці виготовлятимуть 700 мільйонів кілограмів сиру на рік і залишатимуться батьківщиною гауди, маасдаму і едаму. Саме тому ми привезли сировара з Києва до Нідерландів, щоб знайти схожі та відмінні риси українського і голландського сироваріння.
історія 3
Мама з дитиною в Амстердамі
Олеся Яскевич і її син Матвій

Мама з дитиною в Амстердамі
Ми часто чуємо про європейську толерантність, відкритість і привітність до різних груп людей. У той же час українців звинувачують в упередженості і агресії. Мама і її син з інвалідністю прилетіли до Амстердама, щоб перевірити це місто на інклюзивність, і відчути, наскільки їм тут комфортно.

Олексій Биков
архітектор
За кордоном буваю щонайменше три рази на рік. Країни для подорожей обираю за архітектурним принципом. У Нідерландах найбільш цікаво спостерігати за розвитком сучасної архітектури. Вона дуже смілива. Завжди йде вперед і не зупиняється на досягнутому. Це особливо помітно у порівнянні, наприклад, зі скандинавською архітектурою. Вони скуті, а тут сміливість вітається.
«Тут архітектура з прісної і снобської галузі перейшла у сферу веселощів та радості»



тексты для булетов
Авіарейс KLM по маршруту Амстердам-Київ і назад літає щодня
Напої і харчування на борту KLM входять у вартість квитка
З програмою лояльності Flying Blue можна зекономити до 10 євро на перше місце додаткового багажа і отримати знижку 10% на вибір місця
тексты для булетов
Як долетів?
Дуже комфортно, швидко і чітко, навіть попри те, що рейс затримали на годину через погодні умови.
Ми почали наш ранок біля Markthal. Це велика будівля на площі. Навпроти розташована публічна бібліотека з жовтими трубами, а поряд кубічні будинки – одна з візитівок Роттердама.
Markthal:
критий ринок в Роттердамі
Markthal відкрили у жовтні 2014. Ринок цікавий тим, що в ньому розміщені 228 житлові квартири. А під ринком розташований найбільший в місті підземний паркінг на тисячу автомобілів.
CNN додав Markthal до списку «10 карколомних будівель, які необхідно побачити кожному», а самі місцеві називають його нідерландською Сикстинською капелою.

«Цю споруду проектувало одне з моїх улюблених голландських архітектурних бюро – MVRDV. Вперше я побачив Markthal ще у форматі ескіза. Пам’ятаю, як ми з друзями по-доброму сміялися, що навiть роттердамці не наважаться його побудувати. Але вони це зробили!
Markthal багато в чому ілюструє сучасний стан голландської архітектурної думки – ідейність, сміливість, відкритість, технологічність.
Також мені подобається непередбачувана форма ринку. Вона подібна на дивакуватий овоч. Ще тут багато інженерних цікавих рішень. Наприклад, скляний фасад, який з двох боків захищає нас від агресивного середовища, і працює, мов тенісна ракетка.


Markthal називають Сикстинською капелою ХХІ ст. через психоделічно-сюрреалістичний цифровий розпис «Ріг достатку», виконаний голландськими митцями Arno Coenen та Iris Roskam.

Навпроти футуристичниго Markthal розташований ще один не менш помітний архітектурний об’єкт – кубічні будинки. Заходимо в куб-музей, щоб роздивитися цей конструктор зсередини. Вхід – три євро. Квитки також у формі кубиків.
Кубічні будинки
Ідея проекту виникла ще на початку 70-х. Мерія хотіла заповнити міст над великою транспортною магістраллю муніципальним житлом. Замовлення отримав архітектор Піт Блом, і придумав «село з хатин на деревах». Повернути будівлі під кутом до землі придумав також Блом. Під його керівництвом звели 38 кубічних будинків.
Я міг би жити в такому будинку. Усе дуже стиснуто за площею, але водночас ергономічно. Скошені вікна не викликають деструктивного відчуття, мені комфортно. Цікаво, що плавна форма меблів контрастує з гострою формою екстер’єра і всіх кутів.
Іноді дивлячись на голландську сучасну архiтектуру жартома кажуть, що то все нідерландський легалайз винен. Але справа не в легалайзі, і без нього так можна. Така архітектура чіпляє, про неї хочеться поговорити, туди хочеться зайти, вона викликає емоцію, змушує задуматися – а що це таке?
Нідерландці вивели архітектуру з нудної галузі і снобського статусу «я – архітектор!» у сферу веселощів та радості. Адже що таке архітектура? Вона нас формує. Тут нам хочеться гри, нестандартно мислити, щось вигадувати.

«Роттердам – це місто, де переміг модернізм»

Після Другої світової війни Роттердам був майже повністю зруйнованим. Але на загальноміських обговореннях ухвалили рішення не відновлювати історизм, як наприклад зробили у Варшаві, а будувати нове місто. Тому тут дуже мало історичних будівель. Усе, що ми бачимо, – післявоєнний розвиток міста. Архітектурна концепція Роттердаму схожа якоюсь мірою на радянську, але самі споруди доведені до розуму, доглянуті, технологічно допрацьовані.
Їдемо на набережну – місце, яке прикрашає вечірній Роттердам. По набережній будь-якого міста (а особливо нідерландського) краще їздити велосипедом. Оренда байка – 10 євро на 6 годин. Сідаємо – і нас вже не відрізнити від місцевих.
«Звісно, хотілося б взяти на довгий термін якийсь легший байк, тому що орендовані не такі повороткі. І тоді можна було б взагалі жити на ньому».
Будинки-близнюки Ter Heem
«Це два ідентичні будинки за проектом KCAP. Розташовані на однаковій відстані від мосту, чим створюють архітектурний ансамбль в контексті існуючого міського середовища – велика рідкість в наш час для сучасного розвинутого міста. Крім цього, вони стоять на ніжках. Це втілення відомого принципу Ле Корбузьє, де перший поверх має громадське значення і під будинками можна пройти».
Будівля транспортного коледжу STC
«Один з моїх улюблених об’єктів Роттердама. Крім виразної форми екстер’єру у ньому доволі цікаві інтер'єри всередині. Іноді навіть подібні на ті, що в екранізації “Механічного апельсина”. Над проектом працювало бюро Neutelings Riedijk, чия особливість – орнамент. Для модерністської архітектури це доволі цікавий хід, тому що модернізм передбачає відмову від зайвого декорування, а тут це присутнє, але в узагальненій, абстрактній формі».
Олексій взяв з собою камеру і час від часу знімає різні будівлі.
«Ми давно працюємо над фільмом про київських архітекторів. Кіно ставить питання, яким урбаністичним шляхом піде Київ. Наприклад, шляхом Роттердама чи Сан-Паулу. Тому я знімаю різну архітектуру для ескізу нашої історії».
Міст Ерасмуса
«У Києва з Роттердамом є дещо спільне: наявність річки як основної артерії, розподіл міста на два береги (у тому числі за функцією – лівий берег Роттердама це здебільшого житлові райони). Також ландшафт, широта, розкиданість. Ти можеш зайти в історичні житлові квартали, а вийти на панораму і побачити монументальні об’єкти (Арка Дружби народів, «Батьківщина-Мати»)».
Наша прогулянка закінчилась там, де й розпочиналась, – на площі біля Markthal, який ввечері ще більше схожий на космічний корабель.
Олексію, твої враження від сьогодні?
«Найтепліші. Ніби додому повернувся. Звичайному туристу Роттердам потрібен для того, щоб розширити кругозір, панораму світу, зокрема архітектурного. Архітектура не закінчується 18-19 століттями. Вже сьогодні у цьому місті є об’єкти, які стануть пам’ятками архітектури нашого часу в майбутньому. Скільки б я не їздив у Нідерланди, тут є свій особливий невловимий шарм, який кличе знову сюди повернутися».

Андрій Білий
сировар «Доообра ферма»
«Я займаюсь виробництвом сиру на фермі під Києвом. Ми часто співпрацюємо із закордонними сироварами і я багато дізнаюсь про сироваріння в інших країнах, однак це лише моя перша подорож за кордон. І я радий, що прилетів саме в Нідерланди, адже це батьківщина різних сирів, зокрема гауди».

тексты для булетов
Аеропорт Схіпхол є вузловим (третій за величиною в Європі) і базовим для авіакомпанії KLM
Служба підтримки KLM працює цілодобово у Facebook, Messenger, Twitter, LinkedIn, а також – WeChat і KakaoTalk.
тексты для булетов
Як долетів?
«До цього я літав тільки один раз і вверх, а вниз стрибав з парашутом. Тому фактично щойно стався перший переліт у моєму житті. Відчув фізичні емоції. Дуже зручно, порівняно з дорожніми подорожами: 3 години – і ти в іншій країні. Я лиш забув перевести годинника».
Андрій привіз з собою в Амстердам 4 види своїх фермерських сирів: аналог Гауди, з коров'ячого і козячого молока від 12 до 28 місяців витримки. Їдемо міським автобусом на сироварню у передмісті, щоб обмінятися сиром і досвідом з нідерландськими фермерами.
«Це місто гармоніює з природою і тваринами, не конкурує і не витісняє їх»
Rembrandt Hoeve:
сирна ферма під Амстердамом
«Я навіть не відчув, що ми виїхали за місто. Згідно з картою, це передмістя, але акуратність нідерландців відчувається навіть тут. Нема такого, як у нас, що місто закінчилося й одразу починається занедбане село. Тут усе культурно та красиво.



Cкладається враження, що ферма сімейна. Вразило, що господар Мартен та його дружина розмовляють 7 мовами. З нами була група 40 китайців, і господарі говорили з ними китайською, а з нами українською.
Фермер готує сир із сирого молока, сир дозріває в кімнатних умовах. Для мене, як для сировара, це дивина. Ми ж в Україні зобов’язані пастеризувати молоко, у всіх камерах дозрівання регулюється температура. А він взяв сире молоко, плюхнув його в котел, який стоїть за якимось прочиненим віконцем, зварив там сир, поклав його на полицю і в нього виходить бомбезний сир.


Поки я розмовляв з Мартеном, по залу пробігла миша, яка тягнула за собою шматок сиру з дегустаційної тарілки. Мене це вразило. Тому що в Україні повинно бути три бар’єри від гризунів. Я його питаю: «Як ви боретеся з мишами? Чи є в теплу пору проблема з мухами?». А він на мене дивиться квадратними очима і каже: «У сенсі проблема? Ми ж на фермі. Це нормально. Так, миші живуть тут і мухи літають, ми ж не в місті. Тут ще й корови. Вони пахнуть». Він настільки просто до цього ставиться, мене це приємно вразило.

«Я не очікував, що місцева гауда буде такою смачнющою»
На цій фермі наймолодша гауда витримується 2 місяці. Найбільше мені сподобалася класична. Там були сири з добавками, але з ними я вже «награвся». Тепер мене цікавить, як з одного молока за допомогою різних маніпуляцій добитися багатшого смаку».
Відвідування ферми і екскурсія безкоштовні. Але без сиру все одно звідси не можеш піти. Я купив дві головки – молодий і витриманий».
Ресторан De Kas
Ми повернулися в Амстердам на обід. У ресторані De Kas діє лише пропозиція ланчів: можна замовити три або чотири страви.

Заклад розташований у приміщенні, яке з 1926 року використовувалося як теплиця в парку Франкендаел. Потім один шеф-кухар, який завоював зірку Мішлена у високій голландської кухні, викупив у міста цю теплицю і перетворив її на найбільш незвичайний ресторан світу.

«Сюди приходиш не наїстися, а спробувати. Класика: величезна тарілка, у її центрі лежить “щось” і його треба розсмакувати. Вражає, що за 10 метрів від столика розташована теплиця, де це все росте.
У кожній страві поєднали зовсім різні смаки. Деякі між собою гармоніюють, деякі воюють, але все разом – дуже смачно. Кухарі грають з текстурою: ми щойно куштували рибку з в’яленою чи тушкованою капустою, до цього було маленьке обсмажене проросле насіння. Одні компоненти теплі, інші – холодні.


Всі продукти локальні. Офіціант розповів, що у вони вирощують продукти у маленькій оранжереї, ще недалеко є більша оранжерея, у крайньому випадку використовують продукти місцевих фермерів. Ціна трьох страв вийшла 35 євро. Для того, щоб перекусити, це досить дорого, але щоб спробувати щось новеньке – цілком прийнятна ціна».
Albert Cuyp Market:
вуличний ринок
Найбільший ринок Амстердама. Окрім місцевих, багато продуктів привозять з Суринаму, Антильських островів, Туреччини та Марокко. Це наділяє ринок мультикультурною атмосферою.



«Тут цікавіше, ніж у сувенірному магазині, тут є речі, яких немає у місцях для туристів. Найбільше враження у мене від місцевого оселедцю. Такого смачного оселедцю я ще ніколи не їв. Один з’їв тут, а два попросив з собою. Це справжня місцева вулична їжа».
Містечко Алкмар:
музей сиру
Алкмар – одна з трьох сирних столиць Нідерландів. Навесні тут проходять сирні ярмарки і фестивалі. А в холодну пору року можна відвідати десятки фермерських магазинів і Музей сиру.



«Перше враження: місто більш затишне, ніж Амстердам. Там яскраво відчувається, що місто створене для туристів, а тут більш справжня атмосфера і затишок».
Музей сиру
«Як сировару, мені найбільш цікавою була зала зі старим обладнанням. Дуже здивувало, що навіть тодішнє обладнання було сучасним. Механічні сепаратори, комплекти для аналізу молока, аналізу сиру. Найбільше запам’ятався охолоджувач для молока – просто бомба».


Ми зайшли в декілька сирних крамничок, в Алкмарі вони на кожному кроці. В Амстердамі вони всі розраховані більше на туристів, а тут більш затишно і спокійно. Біля кожного виду сиру стоїть тарілка з нарізаними шматочками, які можна спробувати перед покупкою.

«Це відмінна ознака Алкмару, бо я не можу собі уявити, щоб в Амстердамі стояли такі тарілочки. Інакше цей весь сир з’їли б за 10 хвилин. Тут був один бомбезний сир – з козячого молока річної витримки. Він дуже смачний. Я собі його купив, щоб провести дегустацію у нас на сироварні».


тексты для булетов
Опція Manage my booking на сайті KLM дозволяє самостійно керувати бронюванням
Зареєструйтесь на рейс на сайті KLM і зможете самостійно обрати місце і не стояти в черзі
тексты для булетов
Повертаємося до Амстердама потягом. Сьогодні Андрій летить у Київ, тому чекіниться на літак онлайн, завдяки мережі wi-fi у поїзді.
Андрію, які твої враження від поїздки?
«Нідерланди дуже дружелюбні. Всі одне одному усміхаються, не сваряться. Тебе раді бачити не тільки в сувенірних магазинах, а й у звичайній аптеці.
Щодо сирної частини, то я отримав все, чого чекав, і навіть більше. Місцева гауда – це той сир, за яким я сюди їхав. Я не очікував, що вона виявиться такою смачнющою».

Олеся Яскевич і її син Матвій
«Я займаюся проектами, які спрямовані на соціалізацію дітей та молоді з інвалідністю. Наша мета – щоб людей з інвалідністю не сприймали через призму їхніх діагнозів. Матвію – 12, у нього епілепсія, він незрячий, має аутичні прояви та розумову відсталість. Але треба пам’ятати, що Матвій та набір його діагнозів – не одне і те ж саме. Матвій – особистість. А його діагнози – лише його діагнози, які не мають заважати побачити в ньому кльового підлітка».
«Тут усі доброзичливі та усміхаються»

тексты для булетов
KLM CARES: ви можете взяти на борт милиці, ходунки або тростину безкоштовно і без попередньої реєстрації
тексты для булетов
Які перші враження?
«Тут усі усміхаються Матвію, кажуть “hi, boy”. Показують на тростину і питають, чи потрібна якась допомога. Я кажу: та ні, все окей, дуже дякую.
Це не перший наш переліт з Матвієм. Років 10 тому ми також літали, а потім Матвію не можна було. Тому всі наші подорожі за кордон були або потягом, або машиною, або автобусом».
Як долетіли?
«Дівчата, які були за стійкою реєстрації у «Борисполі», змінили нам місця, пересадили у бізнес-клас. Там було зручно, ми сиділи лише удвох. А вже у Схіпхолі нас провели через контроль, щоб ми в черзі не чекали.

тексты для булетов
У Схіпхолі: 100 магазинів, безкоштовний і безлімітний Wi-Fi, готелі, бібліотека, музейна експозиція (філія Рейксмюсеум)
тексты для булетов
Найбільше мені подобається, що тут ніхто на нас не дивиться. Бо ми заходимо у «Бориспіль», а там через рамку треба пройти і зняти із себе рюкзак. А рюкзак ж не можна зняти з Матвія просто так. Я кажу: ви знаєте, я можу його вам відкрити, але зняти не можу. Бо якщо зняти рюкзак, то Матвій зараз роздягнеться повністю, до тапочок.
— В сенсі? Він ж у вас уже великий
— Ну, в нього є особливості
— Ні, мені треба, щоб він зняв рюкзак.
— Я кажу: Матвійчику, треба зняти рюкзак. І він як почав...вааа. Тоді працівник аеропорту:
— Я ж тільки рюкзак попросив зняти
— Я вас попереджала
— Та ладно, йдіть
— Та ні, тепер ми роздягнемося.

тексты для булетов
Можна оформити «послугу для дітей без супроводу», завдяки якій за дитиною буде закріплений окремий співробітник команди екіпажу, і доглядатиме за нею під час польоту
тексты для булетов
У літаку Матвій співав пісню дівчинці, не знаю звідки… Хоча ні, знаю. Ми сходили на «Кураж 90-х», там грала «Голубая луна». Закінчив він «Цвет настроения черный».
Bloemenmarkt:
ринок квітів
Єдиний плавучий ринок квітів у світі. Розташований на каналі Сінгел. Раніше квіти продавали з човнів, а тепер встановили ятки уздовж набережної на плавучих баржах. Навесні асортимент квітів значно більший, але у холодну пору ринок працює у такому ж режимі.



«Матвій дивиться руками. Я йому даю в руки, нюхати, на язик. Коли в нього є настрій, то він із задоволенням усе розглядає. Не буває такого, щоб він щось кинув, зламав. А сьогодні в нього день не задався зранку, тому ми просто походили. Бо в такому стані він би все розвалив.
«Найбільше мені подобається, що тут ніхто на нас не дивиться»
З точки зору інклюзивності міста, тут все архітектурно доступно, є пандуси, спрямовувачі, тактильна плитка, звукові світлофори. Морально теж достатньо комфортно, бо особливо ніхто не реагує на те, як поводиться Матвій.
Комфортно ще і тим, що тут усі доброзичливі та усміхаються. Дуже зворушливо. Або я так добре налаштована, або народ. Дивляться на Матвія з тростиною та усміхаються. Це дуже приємно».
Екскурсія по каналах на човні
У місті є 3 головні канали: Геренграхт, Кейзерсграхт і Принсенграхт. Протяжність усіх каналів Амстердама перевищує сотні кілометрів.



«Матвій проспав всю поїздку. А я дуже задоволена, враження чудові. Якби Матвій так не втомився, йому б це теж сподобалось. Він любить човни і любить плавати. І взагалі такий формат сімейної прогулянки дуже милий. Особливо, якщо взяти з собою якісь закуски. Дітям цікаво, і дорослим добре».

Після прогулянки по каналах ми зголодніли і зайшли в ресторан, Матвій капризував, але ніхто з відвідувачів не реагував і не звертав уваги.
«Дівчина, яка нас обслуговувала, весь час мені усміхалась, це було дуже мило. Коли ми виходили, вона побачила тростину Матвія, і побажала нам приємного дня. Дуже приємно, що тут усі посміхаються. Поки ми стояли на площі, йшли якісь хлопці і теж нам помахали. Тут дуже добре ставляться до дітей».
Музей науки NEMO
Найбільший науковий музей Нідерландів. У п’ятиповерховому музеї можна все помацати, покрутити, натискати на будь-які кнопки і при цьому дізнаватися про наукові явища.

Вхід – 18 євро. Дітям до 4 років – безкоштовний. Олесі запропонували безкоштовний квиток, як для супровідниці.

«Дуже круто, що музей поділений за віковими категоріями. Для малюків, для дітей середнього віку і зона для підлітків – взагалі мастхев.
Навіть є зона про секс. Я спостерігала за підлітками, які заходили в кімнату, де показують сцени оргазму. Заходять, ніби це просто кімната, щоб щось нове подивитись. Я уявила одразу наших звичайних підлітків зі звичайних шкіл і їхню реакцію.


Сподобався персонал. До мене 4 рази підходила дівчина і питала, чи не потрібно мені чогось спеціального. Кажу: ні, все окей. Вкінці вона провела нас до музичної зони. Матвію дуже сподобався експонат, де музику можна було відчути на дотик».
Дім для кішок (The Catboat)
The Catboat – єдиний у світі притулок для котів на воді. Тут створюють прихисток для бродячих та покинутих котів з 1968 року. Вхід вільний, але можна вносити пожертувавання. Відвідати The Catboat можна лише з 13.00 до 15.00, окрім середи та неділі.

Котячий притулок – це маленьке одкровення для мене. Посеред міста є будинок для кішок, де їх годують, доглядають і оберігають. На такому прикладі дитині можна пояснити, що не у всіх є дім і можливість в ньому жити, і показати, що будь-яка жива істота заслуговує як мінімум турботи.
Олесю, які ваші враження від поїздки?
Мене найбільше вразило те, настільки тут доброзичливі і терпимі до Матвія. Мінімум косих поглядів, зітхань і цмакань. Така собі інша планета. І справа не в тому, що тут хороші дороги, пандуси під потрібним кутом чи тактильна плитка, а в тому, що люди відкриті і для них це все – само собою зрозуміло.