Як містянам зрозуміти, чи враховує план відбудови України їхні потреби
Польську Варшаву, британське Ковентрі та багато інших міст почали відновлювати ще до закінчення Другої світової війни. Так історичний досвід показує, що відкладати відбудову на після – примарна стратегія, а особливо без чіткого плану реконструкції.
Водночас на історичних прикладах ми бачимо, що участь громадян у відбудові є надважливою. Наприклад, у тому самому Ковентрі британці відстояли збереження архітектурної спадщини, помʼякшивши радикальну ідею проєктування міста з чистого аркуша.
Щоб українські архітектори й містяни змогли в симбіозі розробити план відбудови країни, який збереже національне обличчя міст і врахує потреби всіх громадян, урбаністична коаліція Ro3kvit і UN-Habitat розробили великий проєкт «Простір знань: відбудова зі змістом». Тут зібрали багато знань, які будуть помічними й для фахівців, і для людей, які лише починають досліджувати процеси відбудови.
Віледж разом із Ro3kvit та UN-Habitat розповідають, де шукати знання для відбудови України, і пояснюють, чому це варто робити вже зараз, і чому це справа кожного українця.

Знання – основа для створення людиноцентричних міст
Основна мета Ro3kvit та UN-Habitat – надати українцям знання для комплексного відновлення України. Цей процес – не лише про фізичну реконструкцію, він вимагає цілісного підходу, який враховує соціальні, економічні й екологічні чинники.


Гвендолін Меннетріє
голова українського офісу UN-Habitat

Критично потрібно розпочати підтримку зусиль із відбудови вже зараз, тому що відновлення стійких, інклюзивних і життєздатних громад не може чекати. Ранні дії не лише допоможуть людям у країні, а й дадуть змогу нам узгодити відновлення України з глобальними Цілями сталого розвитку, гарантуючи екологічний і безпечний розвиток міст, який приносить користь усім. Закладаючи ці основи сьогодні, ми підтримуємо місцеві проєкти, які вже тривають, прискорюємо відновлювальні ініціативи та надаємо українцям інструменти для планування та відбудови найкращих міст для їхнього майбутнього.

Проєкт «Простір знань: відбудова зі змістом» складається з трьох компонентів: онлайн-бібліотеки, відеолекцій і перекладів фахових публікацій. Уся інформація в них сконцентрована навколо шести важливих тем, які містять знання для комплексного відновлення громад і без яких неможливо перетворити місто на зручний та інклюзивний простір.
Комплексне відновлення
1. Інтеграція планування та дизайну.
2. Безпека та стійкість.
3. Зелена трансформація.
4. Архітектура та житлове будівництво.
5. Інклюзивний процес проєктування.
6. Соціально-культурні аспекти.

Фулько Трефферс
CEO Ro3vit

Під час війни всі розуміють, що починати відбудову міст складно, а часом навіть ризиковано. Але ми можемо використати цей час, щоби максимально підготуватися до майбутнього. Це не просто технічні рішення, це більше, ніж дахи та стіни.
Ми знаємо, що якість матеріалів, дизайн, підрядники багато в чому визначать життя після війни. Для цієї якості потрібні експерти та професіонали, готові працювати з безпечною, стійкою й людиноцентричною архітектурою та міським дизайном. Нам потрібно продумати, як і яку роль можуть взяти на себе роль у цьому процесі громадяни та місцеві спільноти – і поширення знань для цього є надважливим процесом. Ви можете різними способами спрогнозувати, який вигляд матиме майбутнє ваших громад, – здобувайте знання, щоб мати змогу віднайти найкращий шлях.

Простір знань: ваш навігатор серед різноманітних матеріалів про відбудову
Відеолекції
Відбудова України – це питання, яке стосується кожного, оскільки впливає на якість життя в містах, відновлення інфраструктури, розвиток економіки. Хоча сьогодні у відкритому доступі є багато матеріалів про реконструкцію, більшість із них орієнтовані на професійну спільноту та надто складні. Відтак інтерактивні відеолекції можуть стати чудовою відправною точкою в пошуках знань про відбудову.
Окрім пояснення основ процесів відновлення, ви побачите приклади успішних проєктів і методів, які враховують інтереси всіх громадян: мам із дитячими візочками, людей з інвалідністю, молоді, ветеранів та інших.
Відеоматеріали публікуватимуть поступово, стежте за новими випусками за посиланням.

Почніть свій шлях до знань
Комплексне міське планування в процесах відновлення
Відкривайте стратегії відновлення міст України та дізнавайтеся про роль комплексного планування у відбудові сталого майбутнього.
Демографія війни: як зміна популяції впливає на міське планування
Дивіться, як оцінити майбутні потреби в житлі, освіті, робочих місцях та інфраструктурі, зважаючи на внутрішню міграцію й інші чинники.
Дивіться
з 2 травня
Культурна спадщина у відновленні після конфлікту
Дізнавайтеся, як під час відновлення України збалансувати збереження спадщини з майбутнім розвитком.
Дивіться
з 9 травня

Цифрова бібліотека
Бібліотека проєкту «Простір знань: відбудова зі змістом» дасть змогу поглибити знання, які ви отримаєте під час перегляду відеолекцій. Вона містить електронні книги, наукові статті, архівні документи, які перебувають у відкритому безоплатному доступі.
Тут є і теорія містобудування, і сучасні дослідження з прикладами найкращих світових архітектурних практик, і рекомендації з просторовими рішеннями, і багато іншого.
Цифрову бібліотеку наповнюватимуть поступово, слідкуйте за оновленнями за посиланням.


Переклади
Завдяки перекладам досліджень визнаних у світі фахівців українці зможуть глибше зануритися у сферу архітектури та планування. Наприклад, у роботі «Міста під тиском: проєктна стратегія реконструкції міста до 2023 року» можна дослідити новіший погляд на повоєнну реконструкцію, відмінний від Другої світової війни. А от робота «Задоволення потреб військових ветеранів у житлі: вивчення співпраці та управління» допоможе архітекторам і муніципалітетам створювати житло, яке враховує досвід і виклики, з якими стикаються ветерани.
Перший переклад про роль архітектора у відбудові читайте вже 1 травня, наступні тексти поступово додаватимуть на платформу за посиланням.

Нам тут жити: чому громада має брати участь у відбудові України

Фулько Трефферс
CEO Ro3vit

Немає потреби залучати аж всіх українців, багато з них мають інші актуальні й термінові справи. Але що більше, то краще.
Подивіться на це питання під таким кутом: якість одягу дійсно допомагає вам відчувати комфорт, тепло та свіжість. Те саме стосується вашої кухні, ліжка, вікон, балкона, вхідних дверей чи даху. Матеріали, кольори, логіка планування, хороше опалення, чиста вода та вентиляція забезпечують комфортне здорове життя.
У ширшому масштабі комфорт також має значення: як функціонує місце для паркування, чи є поруч автобусна зупинка, школа, майданчик, спортивні споруди? Чи все це розташоване безпечно, логічно та комфортно? Чи чуєте ви шум заводу уві сні або запах, коли купаєтеся в озері? Чи зможете ви влітку посидіти в тіні в парку? Якщо ви правильно це сплануєте – і разом подумаєте про аспекти, це чудово працюватиме.

МАРГО ДІДІЧЕНКо
координаторка напряму розвитку спроможності урбаністичної коаліції Ro3kvit, керівниця проєкту «Простір Знань»

Відбудова України – це не лише справа фахівців. Це спільний процес, який стосується кожного, бо ми говоримо про простір, у якому житимемо, працюватимемо, виховуватимемо дітей. І саме зараз маємо можливість створити нову якість цього простору: зручного, безпечного, справедливого.
Часто ми чекаємо, що хтось «розумний» прийде й зробить добре та правильно. Але якісні рішення не з’являються самі собою та не можуть бути скопійовані з найкращого досвіду інших країн: вони потребують осмислення в локальному контексті за безпосередньої участі суспільства.
Щоб нас не відсторонювали від важливих процесів, потрібно розуміти, як працює простір, що таке хороше планування й чому певні аспекти важливі.
Цей проєкт – саме про це. Він допомагає розібратися в темі просторової відбудови: простою мовою, у різних форматах, для людей із різним досвідом. Щоби кожен і кожна могли свідомо долучатися до змін і впливати на те, якими будуть українські громади»
Проєкт реалізується під керівництвом UN-Habitat і фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку (BMZ) Федеративної Республіки Німеччина