Скільки покинутих автівок у Києві? На це запитання нам не змогли дати відповідь ні департамент територіального контролю міста, ні департамент патрульної поліції. «Їдеш по Солом’янському району, і таке враження, що це постапокаліптичне місто в кіно», – каже депутатка Ксенія Семенова. Навпроти її приймальні регулярно підпалюють одну й ту саму занедбану автівку. 

Семенова – авторка проєкту рішення, яке мало б врегулювати проблему безхазяйних автомобілів. З листопада 2023 року, часу подання пропозиції, рішення так і не ухвалили. Редакція Віледжа провела експеримент і спробувала прибрати автівку на Подолі. Експеримент вдався, але хто відповідає за покинуті автівки в Києві, ми так і не зрозуміли. 

Чому покинуті авто – це проблема

У занедбаних авто не лише можуть жити безхатьки: залежно від місця, де вони розташовані, автівки можуть стати перешкодами для проїзду «швидкої» або поліції; зменшувати пропускну здатність доріг (ДТП, затори); ускладнювати процеси прибирання, будівельних робіт і ремонту. 

Крім того, занедбані автомобілі можуть забруднювати ґрунт і підземні води, бо туди можуть потрапляти відпрацьовані мастила й охолоджувальні рідини. Це також несе загрозу спонтанного самозаймання. Та і виглядають вони депресивно.

Наприклад, у червні 2018 року через вибух в одному з таких автомобілів на вулиці Чорнобильській у Святошинському районі постраждали чотири дитини. Їх госпіталізували, дві дитини були у важкому стані. Правоохоронці з’ясували, що діти від 5 до 11 років вирішили погратися в покинутій автівці й знайшли там предмет, що вибухнув. 

Чому в Києві досі не врегулювали цю проблему 

За впорядкування таких автівок хотіли взятися ще у 2019 році, але далі розмов справа не пішла. Після початку повномасштабної війни ця проблема стала ще більш відчутною: власники покинутих автівок могли загинути чи виїхати за кордон. У листопаді 2023 році з’явився проєкт рішення від депутатки Ксенії Семенової, який визначає порядок виявлення й переміщення занедбаних автівок. 

«Усе застрягло тому, що депутати профільних комісій переживають щодо недоторканності приватної власності й чекають закону від Верховної Ради. Але насправді механізм продажу покинутих автівок і механізм їхнього збору на штрафмайданчики цілком законний, – коментує Віледжу Семенова. – Місто переживає за дві речі: по-перше, щоби не з’явився власник і не пред’явив місту претензії. По-друге, якщо автівки не в тому стані, що їх потім забиратиме власник, то місту доведеться відвести окрему ділянку для їхнього зберігання й зберігати їх за свої кошти, а також організовувати продаж таких автівок на брухт. Ніхто не хоче цим займатися, тому це спускається на гальма».

Що пропонує проєкт рішення (і чи справді варто чекати закону від Верховної Ради)

Проєкт рішення посилається на статті 319, 337 і 338 Цивільного кодексу, а також на статті 26 і 30 Закону про місцеве самоврядування, тобто згідно з ним додаткові рішення від Верховної Ради не потрібні.

Пропозиції проєкту рішення:

  •  визначити, що таке занедбані транспортні засоби. Згідно з проєктом рішення, це самовільно залишені автівки, які протягом тривалого часу не використовують за призначенням. Такі автівки мають суттєві втрати експлуатаційних можливостей, ускладнюють умови руху пішоходів й іншого транспорту, а також негативно впливають на стан благоустрою. Причому покинутою автівка може вважатися й тоді, коли можливо встановити її власника, і тоді, коли це зробити неможливо.
  •  хто може виявляти занедбані автівки: і громадяни, і юридичні особи. Для цього треба подати звернення до департаменту в паперовій чи електронній формі або залишити заявку в контактному центрі 1551.

У заяві треба вказати свої контакти, адресу, де розташована автівка, зафіксувати її з двох ракурсів, а також пояснити, чому на їхню думку автівка використовується не за призначенням.

  •  хто і як часто буде опрацьовувати звернення: спеціальна комісія, яку очолюватиме заступник голови КМДА. Туди також можуть входити заступники голів районних державних адміністрацій, представники департаментів транспортної інфраструктури й територіального контролю, КП «Київблагоустрій», Центру організації дорожнього руху й депутати Київради. 

 

Склад цієї комісії згідно з проєктом рішення мають затвердити за два місяці після того, як рішення Київради набуде чинності. Засідання комісії пропонують проводити що два тижні протягом трьох місяців, а далі  – не рідше одного разу на два місяці в міру того, як надходитимуть звернення.

Крім розгляду звернень, ця комісія також має оцінювати стан занедбаних автівок, складати акт передачі таких автівок Нацполіції, робити фото- й відеофіксацію, шукати власника автівки. 

Власник матиме право забрати автівку протягом шести місяців, оплативши її переміщення й зберігання. Якщо він цього не зробить, то Нацполіція зможе продати автівку. Утім протягом трьох років із моменту продажу авто власник ще може претендувати на кошти за неї. Якщо цей термін сплив, то кошти стають власністю територіальної громади, на території якої знайшли занедбану автівку.

Скільки занедбаних автівок на вулицях Києва, і хто має за ними стежити

У 2019 році в Київраді казали, що на вулицях Києва нараховують більше 600 покинутих автівок. Станом на березень 2024 року нардеп Роман Грищук повідомляв уже про 1000 покинутих автівок.

Ми вирішили з’ясувати, хто веде цю статистику й відповідальний за прибирання покинутих автівок, і спрямували запити до департаменту міського благоустрою й департаменту патрульної поліції Нацполіції, а також управління превентивної діяльності Нацполіції. Ось які відповіді ми отримали:

1. У Головному управлінні превентивної діяльності Нацполіції Києва у відповідь на запит Віледжа (від 13 листопада) повідомили, що не мають інформації про кількість покинутих автівок на території Києва. 

Там також посилаються на розпорядження КМДА від 2007 року, згідно з яким демонтаж, перевезення й зберігання безхазяйного майна, зокрема й автівок, належить до компетенції КП «Київблагоустрій» (який зазвичай діє за дорученнями департаменту територіального контролю міста).

Крім того, через реорганізацію управління превентивної діяльності відповідно до наказу 2017 року функції відділу з організації дорожнього руху передали департаменту патрульної поліції Києва. Тож запит додатково переспрямували туди.

2. У департаменті патрульної поліції Нацполіції у відповіді Віледжу (від 15 листопада) послалися на статтю 19 Конституції та перші частини статті 8  та 30 закону про «Про Національну поліцію». Там ідеться про те, що Нацполіція може діяти лише в межах своїх повноважень, реагуючи на порушення Кодексу про адміністративні правопорушення й Кримінального процесуального кодексу.

Як і в управлінні, там послалися на розпорядження КМДА від 2007 року й відповідного статуту, згідно з яким демонтаж, перевезення й зберігання безхазяйного майна, зокрема й автівок, належить до компетенції КП «Київблагоустрій», також сказали, що статистику покинутих автівок не ведуть.

Утім, якщо безхазяйна автівка розміщена так, що перешкоджає дорожньому руху, або створює загрозу його безпеці, то поліція може тимчасово затримати транспортний засіб і доставити його на спеціальний майданчик відповідно до статті 265 Кодексу про адміністративні правопорушення.

3.У департаменті територіального контролю відповідають Віледжу (від 7 листопада), що в українському законодавстві відсутнє поняття «безхазяйний» чи «покинутий» транспортний засіб, тож і повноважень, правових підстав і порядку переміщення таких автівок також немає.

Виняток, якщо працівник уповноваженого підрозділу Національної поліції чи інспектор із паркування департаменту територіального контролю тимчасово затримав транспортний засіб. Але щоби це сталося, автівка має суттєво перешкоджати дорожньому руху чи створювати загрозу його безпеці (так само відповіли в департаменті патрульної поліції). Тобто порушення має підпадати під статті 265-2 й 265-4 Кодексу про адміністративні правопорушення (статті регулюють тимчасове затримання автівки поліцією й інспектором із благоустрою). А якщо не підпадає, то інспектор із паркування не має правових підстав тимчасово затримувати автівку й доставляти її на спецмайданчик.

Львів знову випередив Київ: там визначилися, що робити з покинутими авто

Наприкінці жовтня у Львові затвердили порядок виявлення й переміщення занедбаних автівок. Цей порядок визначає покинуті автомобілі як такі, що стоять на землях комунальної власності, мають ознаки знищення (відсутні основні частини чи деталі кузова), а також автівки, від яких відмовилися власники.

Виявляти такі автівки під час регулярних обстежень території мають працівники районних адміністрацій (вони також мають провести інвентаризацію вже наявних). Але також про них можуть повідомляти їхні власники чи користувачі, надаючи деталі про їхнє місце розташування й час, який авто не використовували.

На занедбані автівки клеїтимуть спеціальні наліпки. Якщо протягом 30 днів після наклеювання наліпки (й інших способів інформування) власник не забере машини, то її можуть перемістити. Механізм пошуку й інформування власників планували запустити після того, як проведуть інвентаризацію вже наявних покинутих автівок.

Під майданчик для зберігання авто Львів виділив ділянку на вулиці Конюшинній у Залізничному районі міста. Рішення щодо переміщення буде ухвалювати спеціальна комісія, куди ввійдуть працівники департаменту міської мобільності й вуличної інфраструктури, ЛКП «Львівелектротранс», а також депутати, представники поліції й митної служби.

Подібно до того, як пропонують і в проєкті рішення для Києва, якщо власник не заявить про свої права на автівку протягом шести місяців, то її можуть продати через аукціон. Виторг надходитиме на рахунок, із якого вираховують витрати на зберігання й евакуацію автомобілів. Ці гроші залишаться у власності громади, якщо власник не звернеться за автівкою протягом трьох років.

Що можна зробити, щоби прибрати покинуту автівку у своєму дворі

Найкраще ми про це розкажемо на власному прикладі. Ми не знайшли покинутої автівки у своєму дворі, але на Волоській, 19/22, на Подолі (просто під муралом з оленем) уже давно стоїть покинуте авто, яке місцеві мешканці вже поривалися прибрати. Автівці без колеса, рясно вкритій графіті, «світить» евакуація, бо вона розташована «ближче 10 метрів від виїздів із прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду».

Щодо цього авто ми й відправили відповідне звернення (від імені фізичної особи) до управління із паркування департаменту територіального контролю Києва (від 28 листопада). Сфотографували його з різних ракурсів, а також знайшли шаблон для заяви про вчинення адміністративного правопорушення, який підготували юристи Офісу трансформації. У шаблоні фактично перераховані пункти, які можна знайти в статті 265-4 Цивільного кодексу.

У заяві попросили здійснити тимчасове затримання автівки, накласти відповідне стягнення й повідомити нас про результат розгляду цього звернення. Заяву надіслали на електронну пошту департаменту територіального контролю [email protected].

Заяву прийняли не одразу (важливо: не забудьте накласти на заяву свій підпис і вказати місце проживання). У департаменті відповіли:  4 грудня транспортний засіб тимчасово затримав інспектор із паркування департаменту територіального контролю із переміщенням на штрафмайданчик. На власника також наклали адміністративний штраф за порушення правил зупинки транспортних засобів.

Крім того, у департаменті додали, що через обмежену кількість інспекторів із паркування основні зусилля спрямовують на періодичні перевірки найбільш завантажених і магістральних доріг і вулиць.

Після отримання відповіді ми перевірили, чи справді на вулиці Волоській зник цей автомобіль. Фото за 10 грудня фіксують, що автівки з номерами, які ми зазначили, на місці немає.

Насправді евакуація покинутої автівки з огляду на порушення правил паркування – це лише один зі сценаріїв. А що, як вона не порушує цих правил, але її використовують як місце для зберігання «закладок» або вона заважає проїзду «швидкої» у вашому дворі? Офіс трансформації пропонує дії за таких сценаріїв:

Ви знаєте, що власник живе в тому самому дворі, що й ви. Є варіант, що сусід і сам не проти позбутися старого автомобіля, але не знає, як це зробити. Для цього потрібно викликати евакуатор, але є нюанс: потрібен техпаспорт і згода власника. Автівку можна списати, якщо подати відповідний пакет документів до територіального центру МВС. Так можна не лише прибрати мотлох із двору, а ще й отримати додаткові кошти (цими грошима можна також оплатити послуги евакуатора).

Власник автівки не відомий, а залишена автівка не порушує правил паркування. Тут починається квест. Для початку треба встановити, що автівка справді безхазяйна. Для цього варто звернутися до Сервісного центру МВС із запитом про надання відомостей із Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Це можна зробити й онлайн, але врахуйте, що послуга платна. У запиті треба буде вказати ідентифікаційний номер авто (VIN-номер). Його можна безоплатно знайти на сайті за номером автівки чи прочитати на її двигуні.

Якщо МВС надасть відповідь, що власник автівки не відомий, то така автівка може вважатися безхазяйною річчю. Її мають передати на зберігання Нацполіції. Якщо протягом шести місяців пошуків власник так і не знайдеться, то Нацполіція може продати автівку. Її власник усе ще може претендувати на кошти протягом трьох років після продажу. Якщо не з’явиться, то кошти стануть власністю територіальної громади, де знайшли покинутий автомобіль. Утім у цьому сценарії до кінця не зрозуміло, хто має передати знайдену автівку Нацполіції. 

Як зазначає Офіс трансформації, раніше такі функції за статутом мало комунальне підприємство «Київдорсервіс», на основі якого утворили Центр організації дорожнього руху. Але вже в новоутвореному підприємстві формулювання щодо транспортування, зберігання й утилізації безхазяйних автівок зникло. Його замінили на більш абстрактне «здійснення діяльності, пов’язаної з паркуванням транспортних засобів». 

Організацією дорожнього руху, за логікою, має також займатися департамент транспортної інфраструктури, але в телефонному дзвінку у відповідь на запит нам повідомили, що проблема покинутих автівок не належить до сфери компетенції департаменту, і порадили звернутися до департаменту територіального контролю. Зі свого боку, у Департаменті територіального контролю, як ми вже знаємо, кажуть, що можуть евакуювати лише автівки, які підпадають під пункти Цивільного кодексу, тобто ті, що суттєво перешкоджають дорожньому руху чи створюють загрозу його безпеці.

Фото: Сергій Мирошніченко для Віледжа