Місто засинає, прокидаються «повстанці-урбаністи». Щойно машини відʼїжджають із тротуару на вулиці Хорива на Подолі, ділянку біля історичної садиби Солтанова одразу ж огороджують. Бетонні півкулі котить волонтер Денис із культурного центру «Спаська 13». Він перекриває ними весь тротуар, кілька разів відміряє рулеткою відстань, щоб автівки точно не «пролізли».

Раніше волонтери добилися від комунальників встановлення антипаркувальних стовпчиків на Волоській і біля Житнього ринку. У планах тепер частина тротуару біля кінотеатру «Жовтень». Вони також перекрили тротуар бетонними блоками на вулиці Сковороди й планують так зробити на Іллінській.

Запарковані вулиці Подолу до того, як волонтери очистили тротуари. 

Фото: Віталій Селик

Такі урбаністські спецоперації волонтери проводять або о пʼятій ранку, або вночі перед комендантською годиною. Ще краще – у вихідні, коли всі автівки нарешті відʼїжджають із насиджених місць на тротуарі. 

Територію самовільно огороджують клумбами з бетону, півкулями чи стовпцями. Водночас підключають до роботи юристів КЦ «Спаська 13», які пишуть звернення до міських установ, щоб ті заборонили паркування й дозволили облаштування клумб або встановлення стовпців. Так волонтери грають на випередження, щоб не чекати, поки комунальники візьмуться за справу.

Тротуар на вулиці Хорива, який на одну добу звільнили від машин

Коли бетонні блоки виконали завдання на одній ділянці й там уже стоять стовпчики від комунальників, їх перевозять на іншу ділянку. Так вдається огородити якомога більшу кількість землі й не витрачати зайві гроші на нові блоки.

Позаду Музичного театру на вулиці Спаській також була стоянка, яку розчистили від автівок. Для цього міську владу й саму установу «завалили зверненнями», а потім провели на локації подію «Не паркуватися» з музичною сценою, вініловим афтепаті й збором грошей на ЗСУ, щоб показати, що треба не тільки звільняти тротуари, а й використовувати їх.

Лавка на тротуарі на вулиці Хорива, яку встановили волонтери КЦ «Спаська 13»

Поки Денис ставить півкулі на вулиці Хорива, інший волонтер облаштовує деревʼяну лавку під світлом велосипедного ліхтаря. Вона огинає деревце літерою «Г». «Приїжджають машини – а тут уже немає [місця для паркування – ред.]», – сміється він.

Частина тротуару, яку волонтерам вдалося огородити конусами. Далі – запаркована частина тротуару

Поставити півкулі – це ще не все. Далі хлопці встановлюють пластикові стовпчики, які придбали на Olx по 265 гривень. На тлі грає тихо музика – від танцювальних хітів 2000-х до Андрія Хливнюка, Go_A та британського гурту Oasis, який от-от воззʼєднається.

Далі міряють відстань від стовпця до стовпця й повторюють процес – більше дірок у бетоні, більше антипаркувальних стовпчиків, менше нелегально запаркованих авто. «Закручуємо стовпчик, робимо три дірки, потім по 50. Ще закручуємо, три дірки й знову по 50», – жартують хлопці, скаржучись на холод.

«Треба буде ще прорізати дірку болгаркою для клумби. Але весною», – пропонує волонтер. – «Я питав у «Київзеленбуду», чи можна тут посадити дерево. Кажуть, що ні, бо це асфальт Подільського КП ШЕУ. А якщо в асфальті випадково зʼявиться дірка? Ну, тоді так, можна». 

Підходить чоловік, що живе поруч, ввічливо запитує, що відбувається. Завʼязується розмова, з ним діляться планами на простір біля історичної садиби Солтанова, яку вже не перший рік хочуть знести: «Наша ідея – соціальне підприємство, виставковий простір». 

Волонтери ГО «Спадщина.Київ» отримали для користування частину приміщення садиби від Подільської РДА через Prozorro, щоб захистити її від знищення. Її можна впізнати за двома кривими вікнами, які просіли через надбудову. Простір усередині приводять до ладу, очищують від сміття. На стінах – старовинна жовта цегла. Невдовзі тут відкриють першу виставку.

Приклад антипаркувальних стовпчиків на Подолі, які комунальники встановили після звернень КЦ «Спаська 13»

«А поліції закрутити слабо?», – гукає до волонтерів чоловік по інший бік дороги, поки ті працюють. «Поліції закрутіть, блять», – повторює чоловік. – «Не зможете».

Ще через деякий час до волонтерів підходить жінка. Вона дивується, що хлопці встановлюють стовпчики, а не демонтують їх.

Лавка на вулиці Хорива, як і стовпці, простояли недовго – комунальники після скарги поліції та під її наглядом демонтували їх уже наступного дня, розповіли Віледжу в ГО «Спадщина.Київ». Волонтери вже погодили з КП ШЕУ Подільського району, що приїдуть забрати свої стовпчики. Вони планують встановити їх знову, бо ситуація з паркуванням на цьому перехресті, за їхніми словами, – одна з найгірших на Подолі.