Великі та маленькі екогероїЯк українські бізнеси та громади піклуються про довкілля: 4 кейси
Київське кафе, Веселівська громада і zero waste крамниці
Якби історія Землі була добою, нашій планеті залишилося б існувати дві хвилини. Найбільше пришвидшує хід годинної стрілки глобальне потепління. Проблема планетарного масштабу, але ще є надія, що разом ми зможемо врятувати Землю – маленькими кроками та спільними зусиллями.
The Village Україна разом з МХП у рамках серії «Великі та маленькі екогерої» розповідає про українські проєкти, які зробили ековідповідальність однією зі своїх місій.
Shankara Food
Стася Міронова, співзасновниця
Що роблять:
Що роблять:
??вегетаріанська кухня
??співпрацюють з локальними виробниками сезонних продуктів
??повторно використовують посуд і меблі
Як:
Кілька років тому ми з другом шеф-кухарем зрозуміли, що не маємо класного місця, де можна з’їсти фалафель і випити пива. Тож ми вирішили створити його самостійно: спершу були тільки на фестивалях, але швидко зрозуміли, що можемо більше, і перейшли в ресторанний формат.
Наша фішка – сезонні локальні продукти. Влітку меню змінювалося мало не щотижня. Кухарі самостійно обирають продукти на ринках, за три роки ми вже маємо власних постачальників, яких добре знаємо. Крім того, у нас алкоголь домашній. Ми самі виготовляємо наливки, а джин, ром і бренді купуємо в локальних виробників.
Кількість гостей залежить від сезону: щойно настають холоди, їх помітно меншає, тому зараз будуть трохи скрутні часи. Насправді я три роки не отримую зарплати. Думаю, якщо додати рекламу, справи підуть краще – я нарешті доросла до цього розуміння.
Чому:
Узагалі я білоруска. До приїзду в Україну чотири місяці жила з друзями у сквоті в Барселоні. На першому поверсі мешкали панки, на другому – хіпі, і я з ними. Коли приїхала, тут були голі стіни, але вже за кілька місяців чудово умеблювала кімнату.
За час життя у Барселоні я змінила ставлення до сміття. Тож ми й у Shankara його сортуємо: пластик у спеціальні контейнери, скло віддаємо людям, які здають його за гроші, а органіки в нас майже немає. Але ми однаково плануємо зробити компостер, щоб мати добриво для власного городу на даху, де вирощуємо духмяні трави.
Для мене наш заклад – це храм історій. Тут кожна річ має минуле і з чимось пов’язана. Ми запускалися в такому форматі, бо не мали вибору. Але потім я зрозуміла, що не хочу змінювати ідею закладу. Я сподіваюся, що це впливає на людей, адже це екологічно. Починати треба із себе.
Zero-waste крамниця «Комірка», Львів
Михайло Дяків, співзасновник
Що роблять:
Що роблять:
??екотовари без пакування: харчі та предмети побуту
??використовують багаторазову тару
??пропагують здорове харчування
Як:
У нас можна придбати товари на вагу і без пакування – це перша схожа офлайн-крамниця у Львові. Складно було знайти партнерів, адже часто продукти фасують на виробництві у пластик і не готові це змінювати, якщо ви не купуєте їх у великому обсязі. Але ми маємо кілька історій, коли виробники йшли нам назустріч і приставали на наші умови. Хоча від частини продукції ми свідомо відмовляємося, бо її доставляють у пластику.
Ми відкрилися нещодавно, тому поки складно говорити, чи це приносить нам вигоду. Але за цей час до нас звернулося стільки класних людей, що ми віримо: з їхньою підтримкою все вдасться.
Чому:
Крамницю ми відкрили удвох з другом – навіть двома сім’ями, адже дружини нам допомагають. У наших родинах по двоє маленьких дітей, їхнє народження стало однією з головних причин замислитися про здоров'я та екологію. Гуляючи з дітьми влітку, ми думали над якимось бізнес-проєктом, тоді й вигадали цей формат. Погуглили і зрозуміли, що в Європі схожих крамниць уже багато. Це надихнуло нас.
А ще нас дістали кульочки, які видають у супермаркетах і магазинах. Ми розуміємо, що однією крамницею не змінимо світ, та й не ставимо такої мети. Принаймні ми покажемо, що не пакувати все у пластик чи поліетилен – це нормально. Наша ідея – дбати не лише про себе, а й про природу.
Сміття так багато, що воно утворює цілі острови, а озонові діри легко покривають країну.
Вгадайте,
якого масштабу сягають стихійні лиха та наслідки людської байдужості до природи
ТАПНІТЬ ПО ЗОБРАЖЕННЮ, щоб побачити
масштаб стихійного лиха
Наведіть на зображення, щоб побачити
масштаб стихійного лиха
Веселівська об’єднана територіальна громада, Запорізька область
Сергій Кутьєв,
проєктний менеджер
Що роблять:
Що роблять:
??сонячна електростанція
??сонячні панелі на водонапірній станції
??мобільна лінія сортування сміття
Як:
Усе почалося з того, що місцевий підприємець відкрив на території нашої громади сонячну електростанцію. Це була приватна ініціатива, але ми використали його досвід для оновлення комунального господарства. У нас посушливий клімат, підземні води залягають глибоко (400 метрів), тож вартість підняття води зі свердловини постійно зростала. Завдяки енергії сонячних панелей ми розраховуємо знизити вартість на 40-50%, а на зекономлені кошти модернізувати обладнання і, можливо, підвищити зарплати працівникам.
Також ми встановили сонячну електростанцію, щоб скоротити викид парникових газів.
Лінія пройшла тестування і сьогодні на стадії удосконалення: під час створення ми орієнтувалися на міське сміття, а сільське є більш вологим. Крім того, плануємо закупити контейнери для сортування у школи та дитсадки, щоб змалку привчати до цього дітей.
Чому:
Наша громада підписала міжнародну Угоду мерів, яка зобов’язує до 2020 року скоротити викиди СО2 щонайменше на 20%. Та й закон про відходи спонукав замислитися над проблемою.
Шоурум екотоварів OZERO, Київ
Анна Понікарчук, співзнасновниця
Що роблять:
Що роблять:
??шоурум zero waste товарів (засоби гігієни, косметика, речі домашнього вжитку)
??лекції про нуль відходів у компаніях, школах і дитсадках
??переклад книги «Дім нуль відходів»
Як:
Ми починали як лектори на екологічну тематику. Щоб займатися цим повноцінно, треба на щось жити – це стало першою причиною для створення бізнесу. Крім того, ми зрозуміли, що розповідаємо про екоторбинки або соломинки, а люди не знають, де це купити.
Тож вирішили створити онлайн-магазин.
Чому:
Ми зрозуміли, що багато людей не знає про те, що сміття можна уникнути. Це руйнує наше життя, майбутнє наших дітей, людство вже майже досягнуло точки неповернення. Хто, якщо не ми?
Навіть одна бамбукова зубна щітка виконує просвітницьку функцію. У вас вдома її можуть побачити родичі та друзі, що дізнаються більше про цей рух, і, можливо, парадигма їхнього світосприйняття зміниться.
На виробничих потужностях МХП використовують поновні джерела енергії – наприклад, біогазові станції (одна на 5,5 МВт, друга – на 24 МВт, уже запущено першу чергу на 12 МВт) і пілотні сонячні панелі.
Компанія встановлює баки для сортування сміття, щорічно висаджує дерева, організовує екофестивалі (за 2019 рік влаштувала понад 10 екофестивалів) і проводить інформаційні кампанії щодо важливості піклування про природу (в 14 областях країни).
Створення «зеленого офісу» – співробітники холдингу сортують сміття, відправляють його на переробку і використовують багаторазову тару (понад 28 тисяч співробітників).
Стежить за стабільністю водного балансу регіонів, де розташоване виробництво.
Екологічна політика холдингу спрямована на зниження викидів парникових газів і досягнення вуглеводневого нейтралітету.
матеріал підготовлено за підтримки