Для своїхПутівник Європою від українців, які живуть за кордоном (Частина 2)
Відпочити «як свій» у Берліні, Льовені, Будапешті
Підготовка до подорожі за кордон — це квест з купівлі квитків, пошуку житла, вибору нетипових музеїв та закладів із тисячі туристичних маршрутів. Часто подорож триває не більше 5-7 днів, а хочеться встигнути пізнати нове місто, як своє. Для цього The Village Україна разом з туристичним пошуковиком Momondo підготували путівники європейськими містами «Для своїх».
У другому матеріалі українці, які тривалий час живуть за кордоном, розповідають, куди піти, що купити та де поїсти у Берліні, Льовені та Будапешті.
Берлін, Німеччина
Богдан Міфтахов — аналітик та публіцист з Києва. Два роки тому переїхав до Берліна на навчання у Вільному університеті, вивчає Східноєвропейську політику. Працює у Фонді Конрада Аденауера, займається розробкою стратегій. Також пише для різних ЗМІ про європейську політику. Богдан веде Telegram-канал про життя у Берліні.
Де поїсти у Берліні
Я точно не фанат німецької кухні. Мій максимум – це сосиски з пивом. Та й Берлін не те місце, куди потрібно їхати на німецький гастротур, якщо такий навіть існує. Навпаки, тут ви знайдете типовий для мегаполіса набір: бургери, дьонери і паназійські ресторани. Про них і розкажу.
Cocolo Ramen — найкраща раменна Берліну. Тож готуйтесь до того, що про це знаєте не тільки ви. Скоріше за все потрібно буде постояти в черзі. В Берліні є два Cocolo Ramen, але щоб відчути справжню атмосферу – одразу йдіть в район Mitte (Gipsstr. 3). Хоч заклад і відчиняється о 18:00, люди під входом починають збиратися вже о 17:40. Посадка в самому ресторані мінімальна – до 25 осіб одночасно, всі інші чекають стоячи. Очікуючи можна поспостерігати за процесом приготування. До речі, влітку відкритий внутрішній дворик, тому черга проходить швидше.
MONSIEUR VUONG (Alte Schönhauser Str. 46 ) — ще один заклад, де немає резервування столиків і треба чекати на вході доки звільниться місце. Винятків не роблять навіть для Шарліз Терон і Крістен Стюарт. Monsieur Vuong — це чудовий в’єтнамський ресторан з крутою історією і приємними цінами. Замовляти: спрінг-рол з креветками — стартер, а суп Фо чи одну зі страв дня — як основне.
Thai Park — це повна протилежність ресторанів. Вже більше 20 років в одному з парків Берліна збираються тайці і годують місцевих жителів своєю їжею прямо з підносів. Санітарні питання тут другорядні – головне атмосфера і автентичність.
Але якщо всі ці черги і парки з їжею не для вас, а ви хочете просто смачної паназійської кухні — прямуйте в Dong Do Restaurant. У цьому в’єтнамському ресторані мало туристів, приємні ціни і знаходиться він біля славнозвісної барахолки в Mauerpark.
Щоб купити берлінський дьонер, звичайно, можна прочекати півтори години в Mustafa's Gemüse Kebap на Mehringdamm 32. А можна купити не гірший в будь-якому з цих місць:
Kebab baba біля Oranienburger Tor
Ceylan Kebap Haus біля станції метро Nollendorfplatz
Дьонер в переході на Zoologischer Garten
Що стосується берлінських барів, то це тема величезної монографії. Круті місця тут є майже в кожному районі. У будь-якому випадку центром для надмірного чи помірного споживання алкоголю залишається район Kreuzberg. На рівні з ним виступає новий осередок усіх берлінських тусовок — район Neuköln. Тут просто менше туристів, більше місцевих та й нові заклади все частіше дислокуються саме тут. Але якщо хочеться богемних посиденьок з вином чи коктейлем – райони Prenzlauer Berg і Mitte чекають на вас. Ось особисто мій топ барів Берліна зі списком порад:
Mano Café на Skalitzer Str. 46A. Приходьте раніше і займайте столик-ліжко справа від входу.
TiER на Weserstrasse 42. Приходьте маленькими компаніями до п’яти людей.
Vögelchen на Eisenbahnstraße 6. Шафа в кутку – це вхід у підземний клуб.
Lerchen und Eulen на Pücklerstraße 33. Готуйтесь стояти.
Green Door на Winterfeldtstraße 50. Це класичний «спік ізі» бар зі своїми традиціями і класною коктейльною картою. Приходити невеликими компаніями.
Club der polnischen Versager на Ackerstraße 16. Почитайте історію будинку, в якому знаходиться цей «клуб польських невдах».
Будь ласка, не везіть з Берліну шматочок стіни
Що і де купити, аби привезти з собою
На відому барахолку в Mauerpark – тільки за атмосферою і вуличним караоке. Скуплятись краще на барахолці на вулиці Straße des 17Juni, там є все-все-все.
Щодо сувенірів чи подарунків, то, будь ласка, не везіть з Берліну шматочок стіни. Краще завітайте до магазину Promobo, де місцеві дизайнери орендують невеличкі бокси і продають у них свої товари. Там ви точно щось знайдете.
Що обов’язково потрібно зробити у Берліні
Місцеві полюбляють проводити час біля води. Тож беріть пляшку Рислінгу і сідайте біля довжелезного каналу Ландвер (Landwehrkanal) в районі Kreuzberg, чи напроти музею Боде в парку Monbijou.
Окрім цього раджу повалятися в одному з місцевих парків. Мій улюблений – це Park am Gleisdreieck.
Ну і якщо ви будете в Берліні у вівторок, то обов’язково завітайте на джем-сешн джазу в бар das Edelweiss на Görlitzerstraße 1-3 . Вже декілька років кожного вівторка з 11 вечора на другому поверсі цього закладу відбувається магія.
Куди взяти екскурсію
Для початку збережіть собі карту мого друга Руслана, тут є як банальні туристичні маршрути, так і всі найкращі місця цього міста.
Щоб подивитися місто очима місцевого — звертайтесь до Каті з «Berlin by Kate».
Також раджу велотур по альтернативному Берліну.
Підніміться на гору Teufelsberg з екскурсією. Звідси збройні сили США прослуховували радіообмін в Східному блоці. Тепер тут справжній андерграунд з прекрасною панорамою міста.
Яку фразу німецькою потрібно вивчити
«Einen Döner, bitte! Ohne Zwiebel» — один дьонер без цибулі, будь ласка. Але якщо хочете «повний фарш», то кажете: «Einen Döner, bitte! Alles komplett». Це вже місцевий мем, навіть пісня є.
Порада для тих, хто в Берліні вперше
Оплачуйте проїзд. Контролери з’являються зненацька, дуже злі і штраф 60 євро.
Не купляйте туристичні квитки на громадський транспорт, беріть звичайні проїзні на зону «A,B» (денний квиток – 7 євро, тижневий – 30 євро). Компостуйте.
Готуйте готівку. Берлін — це місто кешу.
З посвідченням журналіста вхід до музеїв — безкоштовний.
Майже на всіх станціях метро (U-Bahn) є Wi-Fi, але це швидше виняток для Берліна. Тож купляйте сімку чи підключайте роумінг.
Льовен, Бельгія
Історія Наді Гринько та її переїзду до Бельгії почалася ще в 2014 році, коли дівчина звільнилася з великого автомобільного холдингу, зібрала валізи і переїхала на Балі. Там вона зустріла бельгійця в його останній день відпустки. Вони випили кавуновий сік, поспілкувалися, він поїхав в аеропорт, а після цього почався розвиток їхніх стосунків. Жили три місяці в Брюсселі, потім півроку на Балі, а в кінці 2016 року вирішили повернутися до Бельгії і жити в Льовені. Зараз у Наді власна студія з виробництва натуральних свічок з соєвого воску kouki.be
Де поїсти в Льовені
Bar Stan я б охарактеризувала як «своє місце на розі». На вигляд проста домашня кухня, але завжди дуже смачно. Можна взяти келишок і постояти чи посидіти на вулиці. Навіть якщо ви прийшли самі, завжди знайдте собі там компанію. Але найбільше це місце славиться своїм недільним бранчем з 10 до 14.
De Optimist — бар з концепцією foodsharing. Знаходиться у старовинній будівлі з височенними стелями і мінімалістичним інтер'єром, тераса у внутрішньому дворику — моя улюблена. Дуже атмосферне місце, особливо коли грає ді-джей.
Я просто закриваю очі і вибираю пиво наосліп, інакше це неможливо
Винний бар Surlie — це обов’якове місце вечірнього моціону по Льовену! Маленький винний бар, для якого господар особисто відбирає натуральні вина на виноробнях Європи. Навіть у «біо магазинах» Бельгії ви не знайдете ці вина. Якщо ви голодні, сирку і хамону вам наріжуть, але окремої кухні там немає.
Напевно, не можна не відзначити найбільший у світі пивний бар The Capital, в якому зібрано близько 2000 найменувань бельгійського пива. Коли ми туди приходимо, я просто закриваю очі і вибираю пиво наосліп, інакше це неможливо.
Де випити кави
Trip advisor вважає, що найкраща кава у місті — кав'ярня MOK. І я не буду сперечатися — кава там хороша, але локація і атмосфера мені не подобаються. Особисто для мене найкраща кава в місті — кав'ярня ONAN. У них теж відмінна кава, своя роустерня і при цьому супер-локація. Заклад розташований на невеликій, але жвавій вуличці. Обожнюю сидіти там і спостерігати, як блукають люди, або що їдять гості в закладі навпроти.
Що і де купити, аби привезти з собою
У Бельгії багато талановитих дизайнерів. Раджу заглянути в магазин Plek і приглянути собі якусь цікаву річ для будинку. До речі, там продаються і мої свічки.
Шоколад! Звичайно, Бельгія — це столиця шоколаду. Будь ласка, не поспішайте бігти в мережеві магазини, загляньте до нашого локального шоколатьє у Tartufo. Це кращий шоколатьє Бельгії, на мою думку. Коробочка цукерок і трюфелів від нього — це обов'язкова покупка.
Сирний магазин Elsen Kaasambacht — просто зайти і залишитися в цьому магазині назавжди.
Що обов'язково потрібно зробити
Потрібно обов'язково сходити на ринок! Навіть якщо ви нічого не плануєте купувати. Європейські ринки особливі і дуже добре передають настрій міста. Мій улюблений ринок у п'ятницю на площі Ladeuzeplein з самого ранку і до першої дня. Я люблю його, тому що там продають все! Але якщо часу у вас небагато, то, напевно, цікавіше буде піти на суботній ринок, що на Brusselsestraat. Почніть свій маршрут з Grote Markt, за церквою Saint Peter's Church, поверніть праворуч на Mathieu de Layensplein — там по суботах барахолка. Потім повертайтеся на Brusselsestraat, прогуляйтеся по ринку і йдіть на сніданок в La Pain Quotidien. Поснідайте там, але кави краще візьміть в закладі навпроти, в ONAN.
Ще можна прогулятися по вулиці Mechelsestraat до площі Vismarkt, і позазирати у маленькі магазинчики, де продається одяг місцевих дизайнерів.
Льовен — це як наш КПІ, тільки місто
Куди взяти екскурсію
Льовен — це місто-університет. По всьому місту тут розкинулися будівлі найстарішого в світі (з досі діючих) Католицького Університету KU LEUVEN. Хто був у київському районі КПІ, уявіть: це як КПІ, тільки місто. Кожна будівля по-своєму красива і зберігає чимало історій. Тому, з усіх екскурсій я б вибрала саме екскурсію по будівлях університету.
Яку фразу треба вивчити місцевою мовою
До речі, в Бельгії три офіційні мови: французька, нідерландська (вона ж фламандська) і німецька. Але майже вся країна також володіє і англійською мовою. У Льовені говорять нідерландською, а ось в Брюсселі, що в 20 хвилинах їзди, — вже французькою.
Якось не приходить ніякої типової фрази одразу в голову, тим більше, що у Льовені всі охоче говорять англійською. Тому скажу банально:
Dank je wel — спасибі
Alstublieft — будь ласка
Порада для тих, хто приїхав до цього міста вперше
Майте на увазі, що багато кафе і магазинів зачинені в неділю і понеділок. Раджу попередньо все перевірити на tripadviser або google maps.
Будапешт, Угорщина
Matt Klinn — сучасний художник, засновник арт-групи Srach. Народився у Дніпрі, переїхав до Угорщини у 2002 році. Малює, створює інсталяції та проводить виставки у Будапешті.
Є спеціальне слово на позначення унікальних і типових угорських предметів, продуктів та послуг, що пов’язані з угорським стилем життя — Hungarikum (хунгарікум). До них, у першу чергу, належать страви: знамениті м'ясні страви з паприкою, гуляш, салямі «Hertz», салямі «Pick», торт «Добош», млинці по-гунделівськи, палінка, фруктові бренді, бальзам «Unicum», токайське вино «Тokaji aszú». До списку також належать тварини, озера, фрукти, овочі, танці, фарфор, і, звичайно, Кубик Рубика, запатентований у 1975 році угорським скульптором та викладачем архітектури Ерне Рубіком.
Де поїсти у Будапешті
Угорська кухня багата, різноманітна і дуже ситна. Угорці використовують безліч приправ, найпопулярніша серед яких паприка.
Усе розмаїття кухні можна відчути в одному місці — ресторані Trófea на вулиці Kiraly. Це улюблений заклад місцевих жителів, тут платять при вході і насолоджуються шведським столом. Столи ломляться від традиційних угорських страв. Тут є м’ясо, риба гриль та необмежене споживання напоїв (у тому числі пива, вина, шампанського). Ціни за вхід коливаються від 4399 форинтів (~ 14 €) до 6599 форинтів (~ 21 €) — залежно від дня тижня і часу доби. Якщо у вас день народження або інше свято, попередьте працівника на вході і вас чекає сюрприз.
Буфет LÁNGOS працює цілодобово та цілорічно
На цій же вулиці знаходиться ресторан Frici Papa kifözdoée з улюбленими угорськими стравами, як вдома. На вулиці Wesselényi в єврейському районі є ще один чудовий ресторан Blue Ros популярний серед місцевих жителів. Неподалік знаходиться найбільша синагога в Європі, побудована у візантійсько-мавританському стилі, відкрита 1859 року.
Якщо немає часу йти в ресторан, у місті є безліч вуличних точок з шаурмою Girosz. Але якщо хочеться спробувати справжній традиційний угорський фастфуд — це лангош. На станції метро Arány János utca, поруч з виходом є однойменний буфет LÁNGOS, який працює цілодобово та цілорічно.
Ситний лангош з різними начинаками оціняють любителі народної кухні. Підкріпившись, можна прогулятися до Базиліки Святого Іштвана, яка знаходиться неподалік. З оглядової тераси на куполі вікривається прекрасний вид на угорську столицю.
Де випити кави
Гуляючи проспектом Andrássy, біля опери розташована одна з найстаріших кав’ярень Művész. Ця кафе-кондитерська працює з 1898 року. Сюди на каву заходить богемна публіка в перервах між театральними репетиціями. Смачна кава, класичні тістечка і театральна атмосфера не залишать без вражень.
Сюди на каву заходить богемна публіка в перервах між театральними репетиціями
Що і де купити, аби привезти з собою
Модникам і любителям ексклюзиву пораджу мануфактуру Vinylize, де продають окуляри з вінілових платівок, а також сумки та паски для одягу.
Місцеві бренди Nanushka і Nubu відомі далеко за межами країни. Стильні сучасні речі та аксесуари сподобаються навіть вибагливому стилязі.
Прихильникам вінтажу та ексцентрики — Retrock vintage shop budapest, де пропонують вінтажний шик і роботи місцевих дизайнерів.
Любителям старих речей та антикваріату варто податися на блошині ринки: відомий Ecseri piac та менш розрекламований Lőrinc piac.
Що обов’язково потрібно зробити
Romkocsmák — руїнні бари Будапешту, які є його візитною карткою. Це старі нежитлові будинки перетворені у альтернативні клуби, бери, буфети, концертні та художні майданчики — приклади того, як із недоліків міста зробити його переваги. Великою популярністю користується Szimpla Kert — атмосферний заклад для любителів випити, послухати музику, потанцювати. У цьому ж районі знаходяться інші руїнні бари — Koleves kert, Doboz, Ellátó Kert, Fogashaz, Corvinteto.
Невеликий бар Gólya Presszó — альтернативна публіка, часті концерти. Dürer Kert — культурний простір з музичними програмами на будь-який смак. Bródy Studios — арт-студія, приватний клуб та бар — художня тусовка з митцями. Культурний центр Trafó — театр, концертний майданчик, галерея. Поруч у дворі пивоварня Élesztőhaz.
Будапешт — єдина у світі столиця-курорт, тому що тут дуже багато термальних джерел. Найбільша і найвідоміша баня відкрита 1913 року — SZÉCHENYI GYÓGYFÜRDŐ. Туди приходять натовпи туристів, що не завжди зручно, тому раджу відвідати Lukács gyógyfürdő, яку люблять місцеві жителі.
Куди взяти екскурсію
Музей Victor Vasarely — засновника оп-арту — його геометричні фігури надихають на творчість.
Пропоную податися на оглядову вежу Єлизавети — Erzsébet-kilátó. Вежа збудована у стилі романтизму, відкрита 1910 року і є найвищою точкою Будапешту — 527 метрів над рівнем моря. З вершини вежі відкривається чудова панорама на угорську столицю, а за ясної погоди видимість на 80 кілометрів. Вежа розташована не в центрі міста, тому там не зустрінеш багато туристів. А шлях туди — справжня пригода, адже на гору можна піднятися канатною дорогою Libegő, або дитячою залізницею Gyermekvasút.
Яку фразу угорською вивчити
Угорська мова не з легких. Якщо вам вдасться вимовити хоча б привітання і слова подяки, то місцевим жителям вже буде приємно.
Jo napot [йо напот] — Доброго дня
Viszlát [віслат] — До побачення
Igen [іген] — Так
Nem [нем] — Ні
Szia [сія] — Привіт / Бувай
Köszi [кьосі] — Спасибі (коротка форма)
Köszönöm szépen [кьосьоном сійпен] — Спасибі
Sör [шьор] — Пиво
Bor [бор] — Вино
Порада для тих, хто у Будапешті вперше
Якщо ви дістались до Будапешту літаком, раджу купити проїзний одразу в аеропорту. У кожному терміналі є кіоск міського транспорту BKK.
Скуштуйте суп gulyás, бальзам Unicum, токайські вина і купіть додому паприки.
Матеріал підготовлено за підтримки