Віледж продовжує серію матеріалів про організації, що допомагають людям виїхати з окупації на підконтрольну Україні територію й адаптуватися до нового життя. У цьому тексті розмова з Миколою Кулебою – засновником організації Save Ukraine, яка працює задля порятунку та відновлення дітей і сімей, постраждалих від війни, а також для відбудови України.


Як усе почалося?

У 2014 році, коли Росія анексувала Крим і розпочала бойові дії на Донбасі. Я їздив у Дебальцеве, Піски, ходив підвалами, де люди жили протягом дев’яти місяців без світла, їжі та питної води. Постійні загрози та стрес впливали на психоемоційний стан цих людей, вони мали симптоми посттравматичного синдрому й не могли оцінити реальні ризики, бо вже звикли чути канонаду щогодини.

Тоді разом із командою ми почали евакуаційні місії – вивозили сімʼї з дітьми, зокрема, новонародженими, які з’явилися на світ уже під обстрілами. Так і здобули перший досвід порятунку, спілкування з цими людьми, влаштування їх у безпечні регіони. Пізніше я працював як Уповноважений Президента України з прав дитини й створював можливості для підтримки дітей і родин уже на державному рівні. А Save Ukraine продовжила свою діяльність як організація, мета якої – допомогти найбільш незахищеним категоріям населення в умовах великої війни.

 

 

Робота під час повномасштабного вторгнення

Зараз у команді Save Ukraine понад 300 працівників. Здебільшого це люди, які й самі постраждали від російського вторгнення. Так, одна з керівниць нашого центру у 2014 році виїхала разом із дитиною з окупованої Горлівки, жила в Торецьку, пізніше – у Слов’янську, згодом була змушена евакуюватись в Київ. Кожна така історія – це біль і трагедія для України. 

Наша стратегія складається з трьох пунктів: порятунок, відновлення та реінтеграція.Тобто ми не лише евакуюємо людей, а й надаємо їм житло, допомагаємо відновити документи, забезпечуємо гуманітарною та психологічною допомогою. Ми вже створили сім Центрів «Надії та відновлення», які працюють для родин ВПО з дітьми, які мають досвід депортації чи примусового переміщення, а також дітей, потерпілих від сексуального насильства, і самотніх людей літнього віку. 

Такі центри можуть прийняти близько 500 людей одночасно, родини живуть в окремих кімнатах і мають змогу отримати допомогу від кваліфікованих спеціалістів: психологів, медиків, юристів, адвокатів. Програма відновлення та реабілітації триває від 3 до 6 місяців, опісля ми інтегруємо родину в безпечний регіон. Нині в нас є дві пілотні громади – Ірпінь і Гатне, що у Київській області, у яких вибудовується комплексна модель сервісів Save Ukraine. Також ми збудували 130 модульних будинків для окремого проживання сімей із дітьми. Вони інфраструктурно доступні для дітей з інвалідністю й оснащені всім необхідним. Спеціалісти Save Ukraine супроводжують родину на всіх етапах – від евакуації до реінтеграції – і підтримують зв’язок навіть після завершення програми.

 

 

Боротьба за життя

Саме так я познайомився з родиною Саблі, яка пережила надзвичайно складні випробування. До повномасштабного вторгнення сім’я жила в Бахмуті, але у квітні 2022-го була змушена залишити свій дім і евакуюватись на Хмельниччину. Там вона знайшла тимчасовий прихисток у школі, що на той час не працювала. Мама Тетяна була вагітна, через постійний стрес у неї почалися передчасні пологи. Так на світ з’явився Вова вагою лише 1 кг 100 грамів. 

У хлопчика були крововиливи в мозок, сепсис, менінгіт і двостороння пневмонія – Вова отримав інвалідність. Родина почала звертатися до благодійних організацій у пошуках допомоги для лікування сина. Звісно, ми відгукнулися на запит і забезпечили сім’ю можливістю проживати в індивідуальному модульному будиночку Save Ukraine в Ірпені. Після проходження нашої програми відновлення й реабілітації Тетяна з чоловіком Володимиром, донькою Кірою та сином Вовою вирішили залишитися в Ірпінській громаді та згодом самостійно винайняли житло.

 

 

Повернення депортованих Росією дітей

Окремим і надважливим напрямом діяльності Save Ukraine є порятунок викрадених Росією український дітей. За офіційними даними, Росія примусово вивезла або депортувала близько 20 тисяч українських дітей, серед яких сироти та діти з інвалідністю. Для нас це серйозний виклик – допомогти такій дитині врятуватися, возз’єднатися зі своєю родиною. 

Наразі у співпраці з Міністерством закордонних справ, Службою безпеки України, ініціативою Президента Bring Kids Back UA та коаліцією із 40 держав-партнерів ми повернули 571 депортовану дитину, серед яких 129 – діти-сироти. Жодна врятована дитина не потрапила до інтернату, а була влаштована в сім’ю.

 

 

Я часто згадую історію 13-річної Карини, яка росла в інтернаті на тимчасово окупованій території. Певний час дівчину переховували вихователі, щоб росіяни не могли її депортувати. Ми знайшли Карину й евакуювали її в безпечне місце. Уже в центрі Save Ukraine спеціалісти дізналися, що дівчина не розмовляє з дитинства через порушення артикуляційного апарату. Їй зробили операцію, тепер Карина говорить. А ще знайшли її старшу сестру, яка має ще чотирьох своїх дітей, й орендували для них будинок під Києвом. 

Був й інший кейс: 14-річна Ліля сама прожила в окупації понад рік. Її мама померла, а тато не виходив на зв’язок і ніяк не цікавився життям доньки. Їй тричі відмовляли у влаштуванні в прийомні родини, але наша команда знайшла для Лілі чудову сім’ю в Київській області. Минулого тижня ми влаштували Лілю в цю родину. Кожна така історія дає нам наснагу та бажання йти далі, боротися за цих дітей.

«Ні» травмі поколінь

У Save Ukraine ми вважаємо, що ця війна триватиме доти, доки ми не повернемо кожну дитину. Мета дуже амбітна – не лише врятувати тих, кого Росія депортувала, а й подбати про ті понад півтора мільйона дітей і підлітків, які за роки російсько-української війни опинилися під владою окупанта. 

У 2025 році ми плануємо масштабувати свою діяльність і створити нові сервіси для родин ВПО та родин військовослужбовців, дітей-сиріт, дітей з інвалідністю. Також ми створили спеціальний телеграм-бот за допомогою якого кожна людина може отримати психосоціальну підтримку. Окрім цього, працює гаряча лінія Save Ukraine, куди можна звернутися з питаннями евакуації з прифронтових зон, повернення з тимчасово окупованих територій і РФ, а також отримати кваліфіковану психологічну підтримку.