Київський апеляційний суд відхилив позов громади щодо відновлення історичної будівлі на вулиці Рейтарській, 37, повідомив пам'яткоохоронець Дмитро Перов.

Місцеві мешканці та активісти звернулися до суду з вимогою зобов'язати забудовника відновити частину будинку Київського повітового земства. Однак суд відхилив усі дев’ять пунктів позовних вимог.

Що відбувається

У травні 2023-го компанія «Нест» почала зносити історичний флігель, розташований у дворі за адресою вулиця Рейтарська, 37-Аʼ. Там коментували, що на момент початку демонтажу флігель не мав охоронного статусу, а проєкт будівництва мав дозволи й погодження.

У департаменті культурної спадщини КМДА коментували, що не погоджували проєкт знесення. Після розголосу ЗМІ й втручання поліції демонтаж історичної будівлі вдалося на певний час зупинити. Проте будівлю продовжували розбирати за допомогою екскаватора навіть попри відкрите кримінальне провадження. Востаннє їх зупинили на початку вересня 2023-го.

У грудні 2023 року компанія-забудовник вимагала позбавити статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства, а в лютому – вимагала вдруге.

У травні 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд позбавив статусу памʼятки історії будинок Київського повітового земства. У «Нест» кажуть, що суд позбавив статусу памʼятки дворовий флігель за адресою вулиця Рейтарська, 37-Аʼ, який компанія знесла.

У листопаді 2024 року Шевченківський районний суд міста Києва дозволив «Нест» не відновлювати зруйновану частину памʼятки архітектури. Місцеві мешканці й активісти вимагали в забудовника через суд відновити будинок власним коштом. Тоді громада подала позов в Київський апеляційний суд, який нині його відхилив.

Водночас у лютому Київський апеляційний суд підтримав скаргу активіста Богдана Білецького й заборонив демонтувати 130-річну історичну будівлю на Рейтарській, 37. Суд ухвалив рішення, яке забороняє будь-які дії, що можуть пошкодити або знищити будівлю.

Чому будівля цінна

Будинок Київського повітового земства, зведений у 1913 році, має статус памʼятки архітектури. На будівлю укладений охоронний договір, підкреслює Перов. Ба більше, ця ділянка є пам’яткою археології національного значення «Культурний шар «Міста Ярослава» 11–13 століть», кажуть активісти.

За даними Мінкульту, у 2011 році розділили комплекс будівель на три частини: Рейтарська, 37-А, Рейтарська, 37-А’ (флігель) і Рейтарська, 37-Б. Частину будинку на вулиці Рейтарська, 37-А занесли до Державного реєстру нерухомих памʼяток України. Флігель на вулиці Рейтарська, 37-А’, і частину садиби за адресою вулиця Рейтарська, 37-Б, у реєстр не занесли.

Будівлю за адресою Рейтарська, 37-Б, демонтували, зазначила очільниця департаменту культурної спадщини Марина Соловйова. У вересні 2023 року Мінкульт надав статус пам’ятки місцевого значення для всієї будівлі – вулиця Рейтарська, 37-А, і Рейтарська, 37-А’. 

Що каже забудовник

Компанія «Нест» у коментарі «Віледжу» заявила, що фасадну частину будівлі на Рейтарській, 37-А не збираються зносити, адже це памʼятка архітектури. Її хочуть повністю реставрують у тому вигляді, в якому вона є зараз, кажуть у «Нест». За словами компанії, всі роботи на цій частині будівлі проводять за законом і з погодженим проєктом.

Дворова частина – Рейтарська, 37-Аʼ – за словами забудовника, ніколи не мала офіційного статусу памʼятки. У 2023 році Міністерство культури намагалося внести її до реєстру, але це рішення скасував Верховний Суд у березні 2025 року, кажуть в компанії. Там також зазначили, що флігель 37-Б знесли ще у 2015 році попередні власники, бо він був аварійний і не мав охоронного статусу.

Про суддю, що відхилив позов

Рішення у справі ухвалював суддя Ярослав Головачов, зазначив Дмитро Перов. Згідно з даними журналістських розслідувань, він фігурує у низці справ щодо можливого зловживання службовим становищем. Зокрема, згадуються ухилення від сплати податків та незаконне перебування на посаді голови суду понад 10 років.

   

Будівля з флігелем на Рейтарській, 37, має 130-річну історію. Це був будинок Київської повітової земської управи, де жив громадський діяч і письменник Микола Шаповал. У радянські часи там був розташований гідромеліоративний інститут. Будівля потрапила до книги «Київські адреси Української революції 1917–1921» й безпосередньо повʼязана з українським державотворчим процесом 1917–1922 років. Зокрема, Шаповал тут виконував обовʼязки міністра земельних справ УНР.

Обкладинка й фото: Дмитро Перов