Мінкульт дозволив побудувати 16-поверхівку на набережній Ужгорода упритул до історичного району
Мінкульт дозволив побудувати 16-поверхівку на Студентській набережній в Ужгороді поблизу історичного району Малий Ґалаґов, пише Zaxid.net.
Що відомо про будівництво
Житловий будинок заввишки 47 метрів планують побудувати упритул до історичного кварталу Малий Ґалаґов – у цій місцині не можна зводити будівлі вище п’яти поверхів. «Це настільки велика будівля, що в місті майже не залишиться точок, звідки б її не було видно», – казав керівник «Офісу перетворень» Олександр Ровняк.

Ось такий вигляд може мати багатоповерхівка, якщо її все ж побудують. Олександр Ровняк
Земельну ділянку під будівництво обгородили понад десять років тому. Там вирили котлован і згодом будмайданчик перетворився на місце для риболовлі для місцевих мешканців.
Щоб зупинити будівництво, ужгородці написали колективне звернення до голови Закарпатської ОВА, міського голови та керівника місцевої прокуратури. Потім звернення передали до Мінкульту.
Позиція Мінкульту
Протягом 2024-го Мінкульт не погоджував будівництво багатоповерхівки через невідповідність документації. Зокрема, в міністерстві наголошували на застарілості історико-архітектурного плану Ужгорода, норми якого не відповідають чинному законодавству.
Після зібраних 2,5 тисяч підписів проти будівництва багатоповерхівки, Мінкульт ініціював створити робочу групу з посадовців Ужгородської міськради та ОВА. У червні 2024-го робоча група дійшла висновку, що прямих порушень у будівництві багатоповерхівки за 143 метри від найближчої пам’ятки не виявлено. На основі цього висновку, у лютому 2025-го Мінкульт зазначив, що «не бачить порушень законодавства про охорону культурної спадщини у зведенні багатоповерхівки в центрі Ужгорода».
Малий Ґалаґов є комплексною охоронною зоною пам'ятки містобудування місцевого значення «Історична забудова XX століття». Тут зібрані основні архітектурні напрямки, поширені в Першій Чехословацькій республіці. Квартал почали зводити в 1924–1925 роках.
Якщо багатоповерхівку таки побудують, це «перекреслить усі шанси на номінування комплексу на об'єкт ЮНЕСКО, а отже, і вкраде весь економічний та культурний потенціал, який з цим повʼязаний», – пояснював керівник «Офісу перетворень» Олександр Ровняк.