У Верховній Раді готують до другого читання законопроєкт щодо посилення захисту прав добросовісного набувача. Низка громадських організацій підписали звернення до народних депутатів із вимогою його не підтримувати.

Що пропонують у законопроєкті

У ньому пропонують встановити десятирічний термін, упродовж якого в держ- або комунальну власність можна повернути землю, що незаконно забрали в приватну власність. Після завершення цього терміну володіння цією землею буде законним.

Також, якщо суд ухвалить рішення повернути земельну ділянку державі чи громаді, то її власнику повинні будуть компенсувати ринкову вартість землі.

Водночас це не поширюються на обʼєкти критичної інфраструктури чи державної власності, що мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави. Також відповідні норми не стосуються обʼєктів культурної спадщини, що не підлягають приватизації, і природно-заповідного фонду.

Що кажуть громадські організації

Автори звернення кажуть, що власники ділянок у межах державних чи комунальних лісів не можуть бути добросовісними набувачами. Також називають абсурдною пропозицію, щоб власникам незаконно набутих ділянок виплачували компенсацію з бюджетних коштів.

Крім того, цей законопроєкт зупинить частину вже наявних судових процесів щодо повернення незаконно переданих у приватну власність земель.

«Узаконення дерибану лісового й водного фонду не має нічого спільного із захистом інтересів чесного бізнесу, як це позиціонується авторами законопроєкту», – кажуть у зверненні.

У спільноті «Спадщина» зазначають, навіть якщо зміни не стосуються обʼєктів культурної спадщини й природно-заповідного фонду, то «історичні будівлі без статусу стають заручниками часу й великих грошей».

Там також зауважують, що одним із ініціаторів законопроєкту є Микола Тищенко, який напав на ветерана в Дніпрі й отримав підозру в незаконному позбавленні волі людини.

   

Національне антикорупційне бюро й Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему, за якою посадовці незаконно заволоділи землею в центрі Києва вартістю 11,6 мільйона гривень.

У лютому повідомляли, що один із фігурантів справи, ексдепутат Київради Денис Комарницький, намагається залишити територію України.

Після того, як НАБУ взялося за розслідування так званих «туалетних схем», депутатка Ксенія Семенова пояснила, як саме організовується цей процес і чому це досі відбувається. За її словами, корупційні схеми з виділенням землі в Києві приватним компаніям в обхід закону працюють давно, і депутати Київради знають про це.