Вулиці Лаврській планують повернути історичну назву, а парк «Юність» у Солом’янському районі назвати на честь українського режисера й художника Сергія Параджанова, повідомив член Комісії з найменувань Тиміш Мартиненко-Кушлянський. 

Що не так із Лаврською

Сама вулиця проходить по Печерську вздовж парку Слави, Києво-Печерської лаври й Співочому полю. У 20 столітті нинішня Лаврська вулиця мала назву Січневого Повстання, а у 2007-му її перейменували на честь гетьмана Івана Мазепи.

У 2010 році вулицю «поділили»: частину вулиці від станції метро «Арсенальна» до площі Слави лишили на честь Мазепи, а решту «незаконно й ганебно» перейменували на Лаврську на прохання Кирила Гундяєва («Патріарх Кирило»).

Тож комісія рекомендує перейменувати вулицю Лаврську на честь Івана Мазепи, а частині вулиці від вулиці Добровольчих Батальйонів до Наводницької площі уздовж Співочого поля назвати Новонаводницькою.

Депутатка Київради Олеся Пинзеник уже відправила звернення про повернення історичної назви Лаврській вулиці на розгляд меру міста Віталієві Кличку. Однак рішення про перейменування вулиці ухвалюватимуть кияни: у застосунку «Київ Цифровий» має з’явитися відповідне голосування.

Чому «Юність» назвуть на честь Параджанова

Зважаючи на те, що парк «Юність» розташований на вулиці Єреванській, ім’я Параджанова «наповнить місцевість новим змістом і творитиме особливий символічний зв’язок», пояснив Мартиненко-Кушлянський. Сам режисер похований у Єревані. 

Що ще планують перейменувати

Комісія підтримала присвоєння назв безіменним скверам:

  • сквер на розі вулиць Богдана Хмельницького й Олеся Гончара можуть назвати на честь Сергія Виноградського – українського науковця, який працював у галузі мікробіології;
  • сквер на розі вулиць Герцена й Овруцької може отримати назву сквер Імама Шаміля – герой і лідер національно-визвольної боротьби народів Дагестану й Чечні від російського панування;
  • сквер на парній стороні Прорізної вулиці може стати Музичним сквером у пам’ять про втрачений під час Другої світової війни Музичний провулок.

   

У вересні 2024-го в Києві перейменували 13 міських обʼєктів і вулиць, вісім з яких у межах дерусифікації й декомунізації, а пʼять – на загальних підставах. Зокрема, вулиця Івана Тургенєва в Дарницькому районі отримала назву вулиця Миколи Волковича, а вулиця Сергія Єсеніна стала Скарбовою.

Обкладинка й фото: Віледж