Дніпропетровський окружний адміністративний суд зобов’язав Міністерство культури передати костел святого Миколая у користування римсько-католицькій громаді, повідомили в римсько-католицькій парафії Святого Миколая в Києві.

Суд визнав законними вимоги громади, яка понад 20 років домагалася повернення храму, що збудували католики понад сто років тому. Указ президента Віктора Ющенка 2005 року зобов’язував повернути костел, але його виконання затягували, зазначили в парафії.

Громада також подавала петицію, яка набрала необхідні голоси у січні 2024 року, і неодноразово зверталася до суду. Суд встановив, що використання костелу як концертного залу було незаконним рішенням радянської влади.

Рішення суду підтримали міжнародні організації, зокрема «Лицарі Колумба» та громадські об’єднання з Польщі, Італії, Канади й США, а також нащадки тих, хто будував храм, і благодійні фонди. Наступним етапом буде виконання рішення суду, яке тепер є обов’язковим для органів виконавчої влади.

   

Костел святого Миколая – один із двох римо-католицьких костелів у Києві – має офіційну назву Будинок органної музики. Костел збудований у стилі неоготики за проєктом архітектора Владислава Городецького.

Редакція Віледжа у вересні 2023 року відвідала костел святого Миколая, щоб поговорити з його працівниками про історію будівлі, процес передачі храму спільноті та стан після пожежі й ліквідацію її наслідків.

У грудні 2024 року костел святого Миколая пошкодився внаслідок ракетної атаки. Унаслідок падіння уламків ракети навколо костелу у вежах повилітали шибки, посипалася частина вітражів й посікло стіни будівлі. Пошкоджені вітражі відновлять за автентичними кресленнями й записами в паспорті реставрації об’єкта.

Пошкоджені вітражі костелу святого Миколая у Києві. КМВА; грудень 2024

Обкладинка й фото: Римсько-католицька парафія святого Миколая в Києві, КМВА