Для мозаїки Алли Горської на ресторані «Вітряк» у Києві готують план реставрації, повідомили в КМДА.

Експерти КНМЦ (Київського науково-методичного центру охорони культурної спадщини) вивчають стан мозаїки й будівлі ресторану і проводять аналіз. План реставрації відповідатиме сучасним стандартам збереження культурної спадщини, кажуть в КМДА.

Також нині власник готується укласти охоронний договір, що дозволить офіційно захистити мозаїку. Департамент охорони культурної спадщини консультує власника будівлі з цього приводу.

Також до робочої групи входять автори петиції щодо збереження мозаїки й громадські організації. Для реалізації реставраційних робіт планують залучати благодійні фонди й грантову підтримку, зазначили в КМДА.

Що це за мозаїка 

Будівлю ресторану побудувати наприкінці 1960 років за проєктом архітектора Анатолія Добровольського. Її оформлювали художники Алла Горська, Віктор Зарецький і Борис Плаксій.

Композицію панно «Вітер» на фасаді вони виклали в етнографічно-модерному стилі зі смальти, скла, мармуру і кераміки й об’єднали український авангард, бойчукізм й народні мотиви. До того ж це остання вціліла робота Алли Горської, інші були знищені тоталітарним режимом і російськими загарбниками.

   

У травні 2017 року панно Горської на будівлі закрили логотипом ресторану. Саме тоді у ресторану «Вітряк» зʼявилися нові власник і назва – Mill Hub. За кілька днів, після обговорень з представниками КМДА й активістами, власники прибрали логотип.

У серпні 2024-го цю будівлю хотіли здати в оренду. Згодом кияни створили петицію, щоб укласти відповідні договори з власником будівлі, розмістити на фасаді таблички з інформацією про статус мозаїки й споруди й відреставрувати мозаїку.

У грудня 2024 року Київрада підтримала цю петицію. Будівля ресторану «Вітряк» й саме панно внесені до держреєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка архітектури та монументального мистецтва місцевого значення.