Президента України й уряд закликають провести відкритий загальнонаціональний архітектурний конкурс на будівництво Національного військового меморіального кладовища.

До влади звертаються військовослужбовці, родичі загиблих військових, представники громадськості й медіаспільноти. Вони висловлюють недовіру до процесів будівництва НВМК й закликають зупинити «неорадянські практики кулуарного ухвалення рішень», проведення тендерів і призначення виконавців будівництва.

Що кажуть у зверненні

Процес будівництва меморіального кладовища непрозорий і йде всупереч прийнятим практикам європейських країн, США, Канади, Австралії й інших, зазначають у зверненні.

У тендерах на ескізний проєкт і вибір підрядника брали участь по одному потенційному кандидатові. «Кабмін і Мінветеранів зробити так, щоб про запуск процесу відбору підрядників на тендерах ніхто «зайвий» не дізнався», – кажуть автори звернення.

Перший тендер на ескізний проєкт розпочали 30 серпня 2023 року, а 15 вересня уклали договір із ТОВ «Iнжиніринг-холдинг», головним архітектором якого є Сергій Дербін.

Невдовзі також єдиним учасником і переможцем тендеру на зведення комплексу став консорціум підрядників «Білдінг.ЮА», одна з компаній якого (АКАМ) повʼязана із підсанкційним бізнесменом Вадимом Єрмолаєвим. Компанія АКАМ також фігурувала в одних проєктах із Сергієм Дербіним у Дніпрі. Тепер вона стала головним постачальником граніту для майбутнього меморіального комплексу, ідеться у зверненні.

Також додають, що архітектор, якого призначили робити вигляд військового кладовища, презентував власні архітектурні проєкти в Москві у 2015 році.

«Ми наполегливо вимагаємо від відповідальних за проєкт представників державних структур повернутися до здорового глузду, поваги до відкритих і чесних процедур, діалогу із суспільством і провести відкритий конкурс на ескізний проєкт НВМК, дорожня карта якого вже давно готова», – кажуть автори звернення.

   

  • Національне меморіальне кладовище мають відкрити для поховань військових у 2025 році. Військове кладовище будують у Гатненській громаді під Києвом, хоча спершу планували розташувати його на Лисій Горі. Проєкт першої черги будівництва вже пройшов державну експертизу, а на будівництво закладали 1,8 мільярда гривень.