Унаслідок ракетної атаки по Києву 1 січня 2025 року пошкоджені три памʼятки архітектури – садиба Ліберманабудинок Раднаркому УРСР і садиба Бродських, повідомив памʼяткоохоронець Дмитро Перов.

Садиба Лібермана

Вона розташована на вулиці Банкова, 2. Це будинок у стилі неоренесансу, каже Дмитро Перов. Його збудували в 1879 році на замовлення генерал-губернатора Петербурга Федора Трєпова. Проєкт будівлі розробив київський архітектор Володимир Ніколаєв.

У 1898 році будівлю викупив і перебудував цукрозаводчик Сімха Ліберман, від якого пішла назва маєтку. У 1989 році у садибі Лібермана заснували Народний рух України за перебудову. Також у будівлі розміщувалася Спілка письменників. У 2010 році садиба отримала статус памʼятки архітектури місцевого значення. 

Будинок Раднаркому УРСР

Він розташований на розі вулиць Інститутської й Банкової. Це житловий будинок з класицистичними елементами декору, каже Дмитро Перов. Його побудували в 1941 році для раднаркому УРСР. Її спроєктували архітектори Д. Богуславський і Юрій Корбін.

У 2006 році будівлю включили до Державного реєстру нерухомих памʼяток України. «Будівля є цінний зразком забудови міжвоєнного періоду, показує розвиток архітектурної думки того періоду, є елементом архітектурного ансамблю вулиці, одною з її архітектурних домінант», – каже Дмитро Перов.

У будівлі зруйновані два верхніх поверхи й декоративна башта. Дмитро Перов закликав Віталія Кличка не зносити постраждалі від обстрілів будівлі, а відновити їх.

Садиба Бродських

Це садиба на вулиці Інститутській, що належала сімʼї київських цукрозаводчиків Бродських. На неї впали уламки будівлі, яка розташована поруч – будинку Раднаркому УРСР.

Садибу Сари Бродської збудували 1871 року за проєктом архітектора Михайла Самонова у стилі історизм, каже Дмитро Перов. Першим власником був Федір Трепов, через садибу якого проклали вулицю Треповську (нині – Банкова). 1876 року садиба перейшла до Бродських і її перебудували.

Після націоналізації в садибі розмістилась Головна інспекція військових навчальних закладів. Після проголошення незалежності тут розташовувались офісні приміщення Національного банку України.

Будівля має дійсний статус памʼятки архітектури місцевого значення. Внаслідок ракетного обстрілу в маєтку повилітали шибки, деформувалися історичні віконні рами й фурнітури, проламався дах. Пам'ятку потрібно законсервувати, адже це один з найстаріших садибних комплексів в історичній місцевості Липки, каже Дмитро Перов.

   

  • Костел святого Миколая пошкоджений унаслідок ракетної атаки 20 грудня. Костел і до цього перебував у катастрофічному стані, зазначає настоятель костелу отець Павло Вишковський. Зараз унаслідок падіння уламків ракети навколо костелу у вежах повилітали шибки, посипалася частина вітражів і посікло стіни будівлі. Його відновлять за автентичними кресленнями й записами в паспорті реставрації об’єкта.

Обкладинка й фото: Дмитро Перов