Київрада опублікувала відповідь на петицію щодо збереження Літературного скверу від забудови. Вона набрала необхідні голоси для розгляду в листопаді.

Київрада підтримала петицію, зважаючи на «суспільну значимість порушеного питання». Там також додали, що вживатимуть відповідні заходи в межах визначених функцій і повноважень.

Літературний сквер розташований на розі вулиць Олеся Гончара й Михайла Коцюбинського. Частину скверу намагаються забудувати. Протягом 30 років впритул до скверу поблизу будівлі-пам’ятки архітектури, Інституту геологічних наук НАН України, планують звести багатоповерхівку.

Що потрібно, щоб включити сквер до переліку щойно виявлених обʼєктів культурної спадщини

Треба дослідити обʼєкт. У Київраді кажуть, що перед складанням документів на включення до переліку треба визначити цінність, встановити ступінь збереженості Літературного скверу й зробити фотофіксацію.

Який статус у скверу зараз

Літературний сквер включений до переліку озеленених територій загального користування Києва. У 2019 році Київрада надала дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення ділянки «Київзеленбуду» для експлуатації скверу. На підставі цього проєкту сформували дві земельні ділянки, площею 0,0206 і 0,8525 гектарів.

Одна із земельних ділянок входить до зони охоронюваного ландшафту, регулювання забудови другої категорії, у центральну планувальну зону й центральний історичний ареал міста. Цю земельну ділянку вирішили поділити ще на дві.

У 2021 році департамент земельних ресурсів надав зауваження до документів, що підтверджують державну реєстрацію речового права на нерухоме майно, розміщене на земельній ділянці.

У 2022 році «Київзеленбуд» зверталося до Київради щодо надання дозволу про постійне користування ділянками. Департамент земельних ресурсів відхилив відповідну заяву, а допрацьовану документацію їм не надсилали. Тому Київрада не передала земельні ділянки «Київзеленбуду» для експлуатації скверу.

Багатоповерхівку хочуть звести поблизу будівлі-пам’ятки архітектури

Нежитлова будівля на території скверу, площею 49 м², зареєстрована на КП УЗН Шевченківського району Києва. У 2024 році «Київзеленбуд» попросив КП УЗН Шевченківського району передати будівлю їм. Після реєстрації права на обʼєкт «Київзеленбуд» оформить права на постійне користування земельними ділянками.

Хто орендує ділянки

У 2004 році земельні ділянки передали в оренду на три роки ТОВ «Молодіжний житловий комплекс «Оболонь» для будівництва житлового будинку з паркінгом. Термін дії цього договору поновлювали чотири рази (у 2008, 2012, 2017 та 2020 роках).

У 2022 році департамент земельних ресурсів надав ТОВ «Ділайвест» дозвіл на відновлення меж земельних ділянок площею 0,0531 і 0,0116 гектарів. Цільове призначення – для облаштування й експлуатації об’єктів інженерної, транспортної інфраструктури. Київрада також надало дозвіл ТОВ «Ділайвест» на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі ділянки в оренду.

У 2023 році ТОВ звернулося до Київради щодо поновлення договору оренди. Звернення потрібно було доповнити додатковими документами, але відповідь від ТОВ не надходила. Термін дії договору оренди закінчився 16 лютого 2024 року.

   

  • У січні 2024-го в Літературному сквері зрубали частину дерев, щоб звести житловий комплекс. Земельна комісія передала ділянку для будівництва й обслуговування ЖК компанії «Молодіжний житловий комплекс «Оболонь» наприкінці 2023-го.

Обкладинка: Дмитро Перов (Facebook)