Житній ринок як єдиний майновий комплекс передадуть в оренду, повідомив заступник міського голови Валентин Мондриївський, який очолює робочу групу з питань ринку.

Так Житній зможуть ефективніше використовувати в інтересах громади Києва, каже Мондриївський. Завдяки оренді зможуть зберегти робочі місця й провести капремонт будівлі, а міський бюджет отримає більше коштів.

Чому Житній не приватизують

Житній ринок могли приватизувати, однак у 2023-му Київрада внесла будівлю до об’єктів, які не підлягають приватизації. Згідно із законом за п’ять років після аукціону власник також зможе змінити цільове призначення будівлі. 

Замість приватизації шеф-кухар, активіст і член робочої групи з питань ринку Євген Клопотенко запропонував модель партнерства, яка передбачає участь громадськості, представників бізнесу й експертів для розвитку ринку. «Важливо, щоб ринок залишався у власності громади, бо це гарантія того, що на місці Житнього ми не побачимо ТРЦ чи багатоквартирного монстра-мурашника», – написав Клопотенко.

Житній збираються реконструювати

Концепцію трансформації Житнього ринку, імовірно, розробляє інвестиційна компанія Inzhur. Сам проєкт реконструкції поки що не показали. 

Під орендою приховують приватизацію?

Компанія Inzhur планувала викупити будівлю ринку, зібравши кошти в киян, які зголосяться стати інвесторами. У коментарях Клопотенку засновник і виконавчий директор компанії Андрій Журжій написав, що завдяки оренді влада намагається провести приховану приватизацію Житнього, тож «не потрібно бачити ворогів у 1750 інвесторів фонду Inzhur Житній, які об’єдналися для відродження ринку». 

У квітні 2024-го Журжій казав, що «жоден реальний інвестор без гарантій від місцевої влади про приватизацію обʼєкта не піде на аукціон, адже такі умови не принесуть йому нічого, окрім збитків».

   

  • Про плани реконструкції Житнього ринку говорять ще з 2017 року. Хотіли трансформувати й простір довкола ринку: концепцію представляло архітектурне бюро Сергія Махна. Ми зібрали всю хронологію за 10 років того, що відбувається на ринку. 
  • У березні 2024-го стало відомо, що Житній ринок планують здати в оренду на 15 років. Шеф-кухар й активіст Євген Клопотенко, який виступав за збереження Житнього ринку, висловив занепокоєння, що обʼєкт навмисно доводять до занепаду, щоби потім перетворити на «черговий бездушний ТРЦ» чи висотку-мурашник. 
  • У квітні журналісти NGL.Media зʼясували, що умови аукціону можуть бути навмисно «заточені» під ТОВ «Танджерін». Компанія орендує другий поверх Житнього ринку з лютого 2022 року й не платить кошти за оренду вже понад півтора року. 

Фото й обкладинка: Володимир Шуваєв, скриншот Віледжа з Facebook