Пам’яткоохоронець Дмитро Перов створив петицію для збереження історичної огорожі Байкового кладовища на сайті Київської міської ради.

Що відомо про огорожу

Червона історична огорожа – це частина памʼятки національного значення (Байкового кладовища) і щойно виявлений обʼєкт культурної спадщини. На ній ковані металеві грати з фігурним орнаментом і цегляні стовпці з ліпним декором і ритуальними вазами. Паркан побудували в період з 1876 по 1909 рік.

Перші поховання на кладовищі були в 1834 році. Тут поховані Михайло Грушевський, Микола Міхновський, Леся Українка, Олена Пчілка, Остап Вишня, Володимир Сосюра, Микола Лисенко. 

Що зараз з огорожею

У серпні 2019 року цегляну огорожу навколо Байкового кладовища планували розібрати. Пізніше КМДА заборонила комунальній ритуальній службі розбирати огорожу до надання проєкту реконструкції. Комунальна служба повинна була протягом 10 днів із моменту отримання припису надати науково-проєктну документацію на проведення реставрації огорожі.

У грудні 2024 року історичне огородження Байкового кладовища почали демонтувати. Розбирали огорожу зі старої частини кладовища, щоб замість неї побудувати нову.

Нині тут замінюють старе огородження на нове з клінкерної цегли. Це пояснюють необхідністю підпірних стінок на місцях зсуву. Проте на окремих ділянках зʼявилися монолітно-каркасні конструкції, каже Дмитро Перов.

UPD. Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв зазначив, що «на території крематорію триває капремонт огорожі вздовж вулиці Байкової, що супроводжується протизсувними роботами». 

Крім того, уздовж вулиці Миколи Грінченка за металевим парканом облаштували будівельний майданчик, який частково виходить на тротуар. Видно фундамент і бетонний моноліт, що вказує на капітальну споруду, каже Перов. Проте немає паспорта обʼєкта, інформаційних вказівників про роботи, дозвільної документації й даних про відповідальних осіб. 

Підписати петицію за збереження історичної огорожі Байкового кладовища можна на сайті або в застосунку «Київ Цифровий»

Обкладинка й фото: Дмитро Перов