Суд не дозволив забудовувати 123-річну садибу Баккалинського
Північний апеляційний господарський суд скасував дозвіл Господарського суду на забудову 123-річної садиби Баккалинського, що на вулиці Іллєнка, 30, повідомив пам’яткоохоронець Дмитро Перов.
Що тут хотіли побудувати
У 2020 році будинок уже хотіли віддати під забудову, але активісти провели акцію перед стінами Київради, голосування не відбулося. ТОВ «Амелін-30» планувало спорудити тут девʼятиповерховий офісний центр.
Що відбулося
Особняк отримав статус об’єкта культурної спадщини Києва у квітні 2021 року. У 2022 році Київрада внесла зміни в рішення про передачу землі в оренду: будівлю можна було лише реставрувати. Проте забудовник ТОВ «Амелін-30» вирішив оскаржити це в суді. У квітні 2024 року суд першої інстанції Господарського суду повернув попереднє рішення, яке дозволяло тут будівництво. Нині активіст Олександр Дядюк і Київрада подали апеляцію і її задовольнили. Проте забудовник може спробувати оскаржити це рішення протягом 30 днів.
- Особняк Баккалинського звели в 1901 році в стилі історизм із рисами неоренесансу, модерну й еклектики з елементами архітектури відродження, а також цегляного стилю. Він був у складі садиби, яка належала Пилипу Баккалинському. Це останній збережений зразок одноповерхової житлової забудови на вулиці Юрія Іллєнка (раніше – Великої Дорогожицької). У радянські часи особняк націоналізували, там містилися різні установи.
- Пилип Баккалинський – військовий, який походив з української козацької родини з Київщини. Він відзначився в боях з Османською імперією у 1878-1879 роках. За це отримав землю на вулиці Іллєнка, 30. Звів там садибу наприкінці свого життя. Він помер у 1908 році. Його поховали на Лукʼянівському кладовищі. Його могила – памʼятка історії.
- У травні 2023 року Київська міська прокуратура зобовʼязала власника ТОВ «Амеллін-30» укласти договір на памʼятку архітектури з Департаментом культурної спадщини КМДА і дбати про стан будівлі. Позов задовольнив суд першої інстанції, а згодом – суди апеляційної й касаційної інстанцій.
- У червні 2024 року Касаційний суд зобовʼязав власника садиби Баккалинського укласти охоронний договір, адже без нього належну охорону будівлі не здійснюють, а також загрожують її збереженню й порушують «громадський інтерес». З таким позовом міська прокуратура звернулася до суду наприкінці 2022 року.
Обкладинка й фото: Дмитро Перов