На сайті Київської міської ради створили петицію для збереження фундаментів палацу Кирила Розумовського, що в Печерському районі. Натомість там пропонують створити «живий музей історії».

Що відомо про фундаменти палацу Розумовського

Фундаменти палацу Кирила Розумовського почали розбирати під виглядом ремонту в березні 2024-го. За словами активіста Дмитра Перова, ТОВ «Собі» отримало дозвіл на проведення капремонту, у межах якого зносить будівлі, розбирає фундаменти й починає нове будівництво. Тут планують спорудити багатофункціональний офісний центр. 

У червні фундаментам палацу гетьмана Розумовського надали охоронний статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. За словами Перова, фундаменти палацу накриють бетонною плитою, а будівлю 19 століття все ж розберуть для нового будівництва. Проєкт забудовника погодив ДОКС, пояснив активіст. Водночас, за словами профільного департаменту, на засіданні розглянули проєкт реставрації фундаментів. 

Навіщо зберігати фундаменти палацу

Фундаменти палацу останнього гетьмана Розумовського 1790-х років перебувають в охоронній зоні пам’ятки архітектури й містобудування – біля Будинку українського військового округу. Територія також у межах буферної охоронної зони обʼєкта ЮНЕСКО. 

«Продовження будівництва [офісного центру] може зашкодити збереженню археологічної пам’ятки. До того ж розміщення офісного центру тут знівелює історичне значення місця на схилах Дніпра», – пише авторка петиції. 

Тож натомість цільове призначення території пропонують змінити й заборонити нове там нове будівництво. Замість офісу можна облаштувати «живий музей Розумовського».

Що таке «живий музей»

«Живі музеї» – це такі місця, де можна дізнаватися про певні історичні події безпосередньо в місцях, які брали в них участь. Між експонатами можна ходити, а також чіпати й усіляко взаємодіяти з ними.

Найвідомішим наразі «живим музеєм» є шведський морський музей Васа, де представили однойменний бойовий корабель шведського флоту. В Україні такими музеями вважають Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви» в селі Пляшева (Рівненська область) або Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» у Києві.

У «живому музеї Розумовського» пропонують представити експозицію предметів, які знайдуть під час подальших археологічних розкопок. Також сподіваються відшукати артефакти, пов’язані з життям і діяльністю козацьких еліт у Києві.  

  

Підписати петицію за збереження фундаментів палацу гетьмана Кирила Розумовського можна на сайті або в застосунку «Київ Цифровий»

Обкладинка й фото: Дмитро Перов