Зірка на Хрещатику й пам’ятник Леніну. У місті приберуть 47 радянських пам’ятників та елементів оздоблення
У місті демонтують 47 пам’ятників або вилучити окремі елементи оздоблення, що відображають радянські та російські історичні й пропагандистські наративи, повідомила заступниця голови КМДА й депутатка Київради Ганна Старостенко. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Київради.
Повністю демонтують 27 об'єктів, серед яких:
- пам’ятник Олександру Бойченку на території гімназії №59
- пам’ятник Миколі Островському на території гімназії №191
- постаменти від пам’ятника Володимиру Леніну на бульварі Тараса Шевченка, 1, та на вулиці Якова Гніздовського, 1-А
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» на проспекті Академіка Глушкова, 40
- зірка на даху будинку на вулиці Хрещатик, 25
Також демонтують монограму із зображенням імперського вензеля Олександра Третього, що на в'їзній брамі до КНП «Свято-Михайлівська клінічна лікарня Києва» (раніше – Олександрівська лікарня).
Також із 20 об’єктів приберуть окремі елементи композиції, відкоригують текст або його окремі частини:
- дошку з російськомовною цитатою режисера Станіслава Говорухіна на пам’ятку Воїнам-інтернаціоналістам, що на вулиці Лаврська, 19, замінять на дошку українською мовою. Там буде присвята українцям, які загинули під час воєнного вторгнення СРСР в Афганістан
- на пам’ятниках Борису Патону й Іллі Рєпіну написи російською мовою також замінять на українську.
Усі пам'ятники і/або їх елементи внесли до «Переліку пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії та СРСР, що підлягають усуненню з публічного простору міста». Загалом у місті вже прибрали 117 об’єктів із цього переліку. Ще планують прибрати ще 87 об'єктів, 12 з яких мають пам’яткоохоронний статус.
- У листопаді 2024-го у Кривому Розі демонтували памʼятники російським письменникам Олександру Пушкіну та Михайлу Лермонтову.
- У січні 2024-го в Лопатинській громаді на Львівщині демонтували останній радянський памʼятник. Львівська область стала першою в Україні, де повністю завершили декомунізацію.
Обкладинка: Francisco Anzola (Flickr); вересень, 2017