Двохсотрічну шовковицю в Києві вилікували. Це було прохання Романа Ратушного
Двохсотрічну шовковицю Шевченка в Києві вилікували, повідомляє команда будинку-музею Тараса Шевченка.
Загиблий активіст і розвідник 93-ої ОМБр «Холодний яр» Роман Ратушний заповів підтримати музей зі своїх бойових виплат і зберегти шовковицю. Для лікування дерева команда залучила арбориста Володимира Ветроградського.
Він очистив стовбур від гнилих і напівзруйнованих частин, обробив його від грибкової інфекції, встановив елементи для підсилення стовбура й вручну зробив пломбування, щоб відновлювати втрачені контури дерева.
Окрім того, уперше за 200 років верхівку шовковиці обрізали й почистити гілки. Також зробили внутрішньо-стовбурову капсулу для коренів дерева, що виросли вище рівня ґрунту. На всі роботи витратили три місяці. «Що ж, скуштуємо ще солодких шовковичок років так через 700?» – додає команда.
- Арборист Володимир Ветроградський понад 25 років лікує дерева в Києві й по всій Україні. Ми запитали, як він координує роботу з комунальними службами, як ухвалює рішення про те, чи можна зберегти дерево, і чи працюють у Києві нові стандарти догляду за деревами.
- Активіст і військовий Роман Ратушний загинув під Ізюмом 9 червня 2022 року. Він також відомий словами: «Що більше росіян ми вб’ємо сьогодні, то менше їх доведеться вбити нашим дітям».
- За життя Ратушний очолював ініціативу «Захистимо Протасів Яр» і боровся проти забудови території. Під час прощання із ним Віталій Кличко пообіцяв залишити Протасів яр зеленою зоною в памʼять активіста. А в листопаді 2023 року Київрада одноголосно проголосувала за присвоєння заказнику «Протасів Яр» імені Ратушного.
- У памʼять про Романа Ратушного в Києві організовують фестиваль «Протасів Яр» і провели його вже двічі. Так хочуть популяризувати сучасне й традиційне мистецтво, українську історію й правозахисні ініціативи.
Обкладинка й фото: будинок-музей Тараса Шевченка