Департамент культурної спадщини КМДА не визнав історичну садибу Бонадурера 1878 року, що на вулиці Грушевського, 4-Б, пам’яткою архітектури, повідомляє організація «Цегла». 

Історична садиба Бонарурера 1878 року. Її віддали під забудову ще у 2021 році. Антон Короб, травень, 2021 

В офіційній відповіді профільного департаменту йдеться, що будівля не має жодної цінності, а надання захисного статусу будинку суперечить рішенням судів.

Офіційна відповідь ДОКС активістам «Цегли»; листопад, 2024

У 2014-му будівля мала статус пам'ятки, але потім позов визнали недійсним

У відповіді ДОКС ідеться, що будинок на вулиці Грушевського, 4-Б, занесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятку архітектури місцевого значення у 2014 році. У 2015-му ТОВ «Грааль» звернулося до суду, щоби визнати позов недійсним. Того ж року адмінсуд визнав протиправним і скасував наказ Мінкульту від 28 жовтня 2015 року про внесення садиби до об’єктів культурної спадщини.

Садибу не змогли внести до реєстру через неправильно оформлені документи

Водночас у рішенні суду йдеться про неправильне оформлення документів, через що внести будівлю до реєстру обʼєктів культурної спадщини не вдалося. Винною в цьому визнали чиновницю ДОКС Черненко Ірину Іванівну. Питання історичної цінності садиби Бонадурера на засіданні не досліджували взагалі, додають активісти.

«Внесення історичної садиби до реєстру пам’яток є порушенням конституційних прав забудовника»

Історична будівля належить Ігорю Ніконову. За словами активіста Дмитра Перова, через порушення оформлення облікової документації забудовник зміг позбавити будівлю статусу пам’ятки. На засіданні 15 листопада Ніконов заявив, що внесення історичної садиби до реєстру пам’яток є «порушенням його конституційних прав» і «ніхто не може заборонити йому розпоряджатися власним майном».

   

  • Садиба Бонарурера – це житловий флігель у садибі швейцарських підданих Бонарурер, який звели у 1878–1883 роках. Це цегляний пофарбований будинок, у якому частково зберігся ліпний декор. Раніше його використовували як господарчу кузню.  
  • У 2006 році приміщення будівлі придбала ТОВ «Грааль» і з того часу історичну будівлю власник намагається знищити. Декілька разів поспіль тут траплялися пожежі, зокрема в січні 2019 року. Тоді ж будинок позбавили статусу памʼятки через суд. 
  • У червні 2021 року Київська міськрада поновила оренду ділянки під будівництво офісно-готельного комплексу на вулиці Грушевського. Офісно-готельний комплекс спершу мав проєктну назву Kyiv City Plaza, тоді «Грааль» планував збудувати на місці старого будинку по Грушевського, 4-Б, 160-метровий хмарочос. 
  • У серпні 2024-го Державна інспекція архітектури й містобудування дозволила віддати під будівництво ділянки на вулиці Хрещатик, 5, 5-В й 7/9, а також на вулиці Грушевського, 4-Б. Тепер там планують звести офісно-готельний комплекс з апартаментами «Столичний».

Фото й обкладинка: Антон Короб, «Цегла»