Із 1 грудня уряд оновлює критерії бронювання й визначення критичності підприємств та організацій, повідомляє прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Протягом жовтня–листопада в Україні проводили аудит підприємств та організацій, що мають статус критичних. За результатами перевірок визначили основні проблеми, які треба вирішити:

  • відтепер усі регіональні й галузеві критерії критичності підприємств будуть погоджувати з Міноборони й Мінекономіки;
  • обов’язковими пунктами для бронювання працівників приватного сектору стали зарплата й відсутність боргів перед бюджетом. Відтепер у середньому на підприємстві й заброньованим працівникам мають платити не менше ніж 2,5 мінімальні заробітні плати [з 1 квітня мінімалка в Україні становить вісім тисяч гривень].
Навіщо це все

Так планують зменшити кількість випадків, коли компанії беруть на роботу людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.

До того ж із 1 грудня всі бронювання проходитимуть у «Дії». Щомісяця там моніторитимуть, чи відповідають підприємства й організації визначеним критеріям.

Що робити, у кого є відстрочка

До 28 лютого 2025-го діятиме перехідний період на нові умови. Упродовж трьох місяців усі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників за новими умовами.

   

  • На початку жовтня перший заступник міністра оборони Іван Гаврилюк повідомив про перевірку бронювання працівників і підприємств, що мають статус «критичних». Перевірки проводили через аномальне збільшення критично важливих підприємств і кількості заброньованих.
  • 26 жовтня Кабмін частково відновив бронювання військовозобов’язаних. Так працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть продовжити термін бронювання на аналогічний термін.
  • Перший етап електронного бронювання від мобілізації військовозобовʼязаних працівників у «Дії» запустили в липні 2024-го. Тоді бронювання в застосунку було доступне лише для працівників критично важливих підприємств і тих, хто забезпечують потреби Сил оборони.