Майже 50% київських шкіл мають шведський стіл для харчування учнів, повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський на Європейському регіональному Саміті шкільного харчування.

За його словами, ще 40% шкіл мають «дабл-меню», тобто дві страви на вибір. А загалом харчування школярів у місті організовують п’ять комунальних підприємств і три приватні компанії, ще три школи відповідають за це самостійно.

Щоб зробити харчування якісним, місто запровадило штрафи для цих компаній, пояснює Мондриївський. За неякісні послуги – штраф 20% від суми договору, за невчасне виконання – пеня, а якщо залишків страв (відходів) більше 50% – послуги не оплачують.

Окрім того, у місті відремонтували кожну третю їдальню – це 129 шкіл, для 79% шкіл оновили обладнання, а в кожній п’ятій школі замінили посуд і кухонне приладдя. 

Ці зміни проводять у межах реформи шкільного харчування, яку розпочали в Києві у 2018 році. У середньому в їдальнях міських шкіл харчуються близько 244 тисячі дітей, це понад 60% школярів. 

   

  • Реформу шкільного харчування ініціювала перша леді Олена Зеленська. Так хотіли забезпечити дітей якісним повноцінним харчуванням у закладах освіти, а також формувати культуру здорового харчування й поширення її серед українських родин. До 1 січня 2022 року тривав перехідний період, але з початку року всі школи мали перейти на нове меню.
  • У лютому 2019-го Євген Клопотенко презентував збірник рецептів для харчування дітей у школах. За новими рецептами в шкільному меню зменшили кількість солі, залучили локальні продукти (наприклад, гарбуз) і дозволили додавати перець, кріп і петрушку.