Реформа МСЕК. Що зміниться у 2025 році й хто тепер оцінюватиме стан здоров'я людини
Уряд схвалив законоєпроєкт МОЗ про нову прозору систему МСЕК. Далі його мають направити до Верховної Ради.
Що зміниться з 1 січня?
- Замість МСЕКів оцінювати стан здоровʼя людини будуть лікарі-практики на базі кластерних і надкластерних багатопрофільних лікарень.
- Систему цифровізують, щоб мінімізувати корупційні ризики.
- Оцінювання в лікарнях буде фінансувати Національна служба здоров’я України, для цього будуть укладати договори.
Що не зміниться?
- Встановлення статусу людини з інвалідністю й соціальні гарантії.
- Статуси людей з інвалідністю, які отримали їх до запуску реформи, окрім перевірки цих рішень, зокрема в межах кримінальних справ.
- Медико-соціальна експертиза для дітей.
Як збиратимуть документи для оцінювання?
Ваш лікар чи лікар ВЛК (для військових) зможе отримати справу в електронному вигляді, тому більше не потрібно буде сидіти в чергах зі стосами паперів, пояснює МОЗ.
Хто оцінюватиме стан людини?
Цим займатиметься команда лікарів-практиків чи фахівців із реабілітації, що працюють у лікарні. Такі команди формуватимуть індивідуально, залежно від потреб людини. Лікар не знатиме заздалегідь, хто його пацієнт. Пацієнт не знатиме лікаря.
Як проводитимуть додаткові обстеження?
Якщо потрібно буде дообстеження, його можна буде пройти безоплатно за електронним направленням у тій чи тій лікарні. Направлення буде формувати команда, яка оцінює стан здоровʼя людини.
Хто ухвалюватиме фінальне рішення?
Висновок кожного з лікарів, які проводили оцінювання, фіксуватимуть в електронній системі. А рішення будуть ухвалювати спільно. Водночас ніхто з голів МСЕК, які були на посаді до 1 січня 2025 року, не матиме права на оцінку.
Які форми оцінювання будуть?
Залежно від випадку стан здоровʼя людини можна буде оцінити очно, дистанційно, на виїзді й заочно (за документами). Під час оцінювання зможе бути присутній «уповноважений представник» цієї людини.
Що не так із МСЕК?
4 жовтня на Хмельниччині ДБР викрило керівницю МСЕК і її сина. Під час обшуків у них знайшли шість мільйонів доларів готівкою. Також вони мали 30 об’єктів нерухомості в Хмельницькому, Львові й Києві, 9 елітних автівок, великий готельний комплекс в одному із парків Хмельницького, а також нерухомість в Австрії, Іспанії й Туреччині.
Їм готували підозру за шахрайство в особливо великих розмірах. Санкція статті передбачає позбавлення волі до 12 років з конфіскацією усього майна.
Згодом, 22 жовтня, президент Володимир Зеленський підписав указ щодо ліквідації МСЕК з початку 2025 року.
Після цього рішення прокурори викрили ще кілька схем отримання медичних документів про інвалідність через МСЕК. У Рівному, на Харківщині й Кіровоградщині лікарі фальсифікували історії хвороб й оформлювали документи про непридатність до служби.
- Ми пояснювали, як саме мають ліквідувати МСЕК і що мають зробити правоохоронці, уряд і НАЗК.
Фото: ДБР