Архітектор «Квітів України» Микола Левчук виграв суд у справі про авторські права, повідомляють в ГО «Зберегти Квіти України». 

10 жовтня Верховний Суд опублікував постанову, якою скасував усі попередні рішення й постанови судів інших інстанцій. Цю справу тепер передали на новий розгляд до суду першої інстанції, яка має ретельніше дослідити визначення службового твору відповідно до закону «Про авторське право». А також зʼясувати внесок кожного зі співавторів у створенні «Квітів України» й розподіл їхніх прав.

Тоді що не так?

Але активісти зазначають, що Верховний Суд не відповів на жодне з питань, пов’язаних із правами архітекторів, наприклад:

  • Чи саме будівля (або тільки креслення) є твором, на які виникають авторські права в архітектора?
  • Якщо архітектор працював на роботі, то авторські права на архітектурні плани, зокрема немайнові (права на ідею) належать роботодавцю чи ні?
  • Чи законодавство України захищає архітектурні проєкти й будівлі, які створили в часи УРСР?

   

  • Будинок «Квіти України» збудований у 1980-х роках у стилі модернізм за проєктом архітектора Миколи Левчука. Там розміщувалася оранжерея для флористів і квітковий магазин. Останні десятки років будівля перебуває в приватній власності.
  • На початку червня 2021 року стало відомо про реконструкцію будинку. Його хочуть перетворити на офісний центр із паркінгом.
  • 12 липня 2021 року екскаватори почали зносити атріум «Квітів» і значно пошкодили фасад. Небайдужі кияни зупинили ці роботи. Будівля отримала охоронний статус пам’ятки архітектури й монументального мистецтва. Але потім було розпочато три судові справи: проти статусу пам’ятки, проти активіста з ініціативи «Зберегти Квіти України» і щодо доведення авторського права архітектора автентичної будівлі Квітів.
  • 28 липня 2022 року архітектор «Квітів України» програв у суді про авторське право, суддя ухвалив рішення на користь забудовника. У березні 2023 року апеляційний суд не задовольнив апеляцію архітектора Миколи Левчука. Крім того, Левчук мав відшкодувати забудовнику судові витрати.
  • Ми розповідали про архітектурну цінність «Квітів України», а також про людей, які захищають пам’ятку.