Будівельники продовжують розбирати «Будинок з хлібною лавкою», що на вулиці Ярославів Вал, 27, попри відкрите кримінальне провадження, повідомили в ГО «Спадщина».

Будинок є пам’яткою архітектури місцевого значення. На паспорті об’єкта зазначено, що в будівлі проводять «протиаварійні роботи». Натомість напередодні містяни помітили, що двері в будинку відчинені, а всередині хтось ходить.

Коли активісти під’їхали до пам’ятки, на територію вже завозили будівельні матеріали. Вони викликали поліцію, яка з’ясувала, що будівельники «просто прибирали сміття». Потім працівники казали, що «завозять матеріали» й жодних інших робіт проводити не планують.

Разом із поліцією активісти «Спадщини» змогли потрапити всередину будівлі й побачили там розібрані перекриття. У будівлі лишилися тільки опорні балки, які укріпили металом. Робітники кажуть, що «в межах протиаварійних робіт розібрали лише підлогу». 

Усередині будівлі розібрали перекриття, лишилися
тільки опорні балки. Фото: ГО «Спадщина»

У будівельників є свіжий дозвіл на укріплення пам’ятки від департаменту культурної спадщини. «Однак поки що важко сказати, чи відвідає дозвіл фактичним роботам. Проєкт, за яким виконують роботи, ми побачили лише частково», – кажуть активісти. Слідчі наказали представнику власника надати дозвіл департаменту й проєктну документацію.

У будівлі також розбиті вікна, через що всередину часом викидають сміття або потрапляють опади й псують приміщення. Улітку 2024-го з’ясувалося, що робітники повиймали кілька віконних рам і розібрали окремі віконні отвори. Тепер будівля стоїть відчинена. До того ж тоді в працівників не було низки документів для підтвердження проведених робіт.

У будівлі також розбиті вікна, через що всередину часом
викидають сміття або потрапляють опади. Фото: ГО «Спадщина»

   

  • «Будинок з хлібною лавкою» – це 164-річна будівля на вулиці Ярославів Вал, 27, яка є памʼяткою архітектури місцевого значення. Будинок є представником найстарішого періоду забудови Ярославового Валу, що збереглася.
  • Тривалий час будинок перебуває в закинутому стані. Улітку 2023 року тут уже починали «протиаварійні роботи», після яких садиба втратила частину внутрішніх перекриттів й отримала пробоїну з внутрішнього боку. У січні 2024 року законсервували вхід до памʼятки.
  • За словами активістів, на банері вказано, що протиаварійні роботи проводить «Архітектурне бюро Віхарєва». «Це той, який сидить у консультаційній раді департаменту охорони культурної спадщини й проєктує ЖК «Тургєнєвъ» – коментують активісти.
  • «Архітектурне бюро Віхарєва» також було автором проєктів реставрації будинку Рутковського на вулиці Кониського, кесону на Оболоні, садиби архітектора Карла Шимана й будинку Новікова на Подолі.

Фото й обкладинка: ГО «Спадщина»