Чи може архітектура лікувати. Ось проєкти терапевтичних просторів від Харківської школи архітектури
Студенти Харківської школи архітектури спроєктували універсальні терапевтичні простори в межах проєкту «Просторова аптечка».
Це серія чотиритижневих воркшопів, у межах яких студенти досліджували, чи може архітектура лікувати і як вона загалом впливає на здоровʼя. Також учасники аналізували запити громад й розробляли для них проєкти просторів.
Вони фокусувалися на дослідженні реабілітаційних центрів в Україні, доступності й чутливості просторів. Також орієнтувалися на практичність, швидкість, невеликий бюджет і простоту монтажу. Відтак деякі проєкти вже побудували на біля Львівської обласної клінічної лікарні, ще один зʼявиться на території центру соціальної адаптації в Первомайській громаді.
Ось які проєкти створили студенти
Вуличні меблі «Платформа»
Проєкт створили, щоб руйнувати бар’єри між інституцією й містом і допомагати пацієнтам реадаптуватися, ділиться команда. За основу взяли максимально просту й зрозумілу форму, а також врахували критерій запрограмованої активності, тому такі вуличні меблі мають спонукати людей більше часу проводити на вулиці й спілкуватися.
КОМАНДА ПРОЄКТУ: Роксана Лесс, Денис Токар, Матвій Маслюков.
Павільйон «Кубійович»
Павільйон «Кубійович» – простір, що підлаштовується під потреби громад, пояснює команда. Його розробили як центр комунікації й взаємодії, щоб гуртувати людей довкола спільної дії. Елементи платформи можна регулювати й переміщувати, тому громада сама може обирати, яким йому бути.
КОМАНДА ПРОЄКТУ: Олег Смалюх, Соломія Кульчинська, Олег Перепилицин, Рената Сейфуліна.
Павільйон «Вітряк»
Команда працювала з мультисценарністю й різними рівнями приватності. Кожне «крило» має свої функції: лавка, сидячий стіл, стоячий стіл і шафа / екран. У поєднанні кожна з цих зон має свій рівень приватності й спільнодії.
КОМАНДА ПРОЄКТУ: Назарій Церна, Євгенія-Ганна Данилів, Уляна Корякіна, Олександра Присяжнюк, Андрій Нестеренко.
Вуличні меблі «Стіл і стілець»
Студенти створили багатофункціональний рухомий набір меблів для людей різного віку й різного виду відпочинку. Акцент зробили на легкість і доступність для людей з інвалідністю. Також проєкт має спонукати людей взаємодіяти між собою.
КОМАНДА ПРОЄКТУ: Поліна Личова, Хануна-Неллі Амаш, Максим Юрша, Марія Левчук.
Усі проєкти опубліковані у відкритому доступі з кресленнями, розрахунками матеріалів, а також інструкціями до збірки, щоб кожен охочий міг скористатися ними для своїх потреб і реалізувати. Їх допомагали розробляти викладачі: Марія Целік, Михайло Шевченко й Анастасія Кондратьєва.
- Архітектор й урбаніст Фулько Трефферс став одним зі співзасновників урбаністичної коаліції Ro3kvit, що розробляє підходи для відновлення українських міст. Ми запитали містопланувальника, чому Дніпро в Україні можна порівнювати з Нілом у Єгипті, який сценарій відновлення річки найбільш реалістичний і чи варто відбудовувати Каховську ГЕС.
- Безшовний citizen experience – досвід мешканця міста, у якому всі аспекти життя інтегровані й не викликають дискомфорту чи конфліктів. Щоби розібратися, як працює citizen experience і чому це важливо, Віледж поговорили з Євгеном Миронюком, керівним партнером і директором зі стратегії креативної агенції маркетингових комунікацій Brain Tank.
Обкладинка й фото: ХША