Антарктика зеленіє через глобальне потепління, рослинність там зросла більш ніж вдесятеро за останні кілька десятиліть, пише The Guardian із посиланням на дослідження у журналі Nature Geoscience.

Згідно з аналізом супутникових даних Landsat, у 1986 році рослинність в Антарктиці становила менше одного км², а у 2021 році – майже 12 км² від усієї площі. Рослини, особливо мохи, почали значно швидше поширюватися там з 2016 року. Саме тоді зафіксували, що й лід навколо помітно тане.

Це означає, що глобальне потепління впливає на Антарктику сильніше, ніж на решту материків, вважають вчені. Тепліші моря створюють більш вологі умови, які сприяють росту рослин. Мохи можуть поширюватися на скелях і створювати основу ґрунтів, де за м'яких умов можуть рости й інші рослини.

Зараз в Антарктиці ще майже повністю переважають сніг, лід і скелі, а рослинність займає дуже малу частину, коментує дослідник з Ексетерського університета Томас Роланд. Утім ця частина все одно продовжує збільшуватися. Це триватиме допоки не припиняться викиди вуглецю й може призвести до «фундаментальних змін у біорізноманітті й ландшафті цього регіону». 

   

  • Великі льодовикові щити Гренландії і Антарктика втрачають масу в шість разів швидше, ніж в 1990-х роках через глобальне потепління, йшлося у проєкті Ice Sheet Mass Balance у 2020 році. З 1992 до 2017 року Гренландія і Антарктида втратили 6,4 трильйона тонн льоду. Це призвело до зростання середнього рівня океану у світі на 17,8 міліметра.

Фото: Ден Шерман/PA, Метт Емесбурі