На перервах у школі хочуть зобов’язати говорити українською – законопроєкт
На перервах у школі хочуть зобов’язати говорити українською, повідомляє нардепка Наталія Піпа, яка подала відповідний законопроєкт до Верховної Ради. Текст ще не опублікували, але законопроєкт уже зареєстрований.
У 2021 році всі школи зобов’язали надавати послуги українською мовою, але учні й учителі можуть продовжувати говорити російською на території школи, наприклад на шкільному подвір’ї чи стадіоні. Серед тих, хто спілкувався українською й на уроках, і на перервах, було лише 41% школярів, свідчать результати моніторингу 2023–2024 року Державної служби якості освіти України.
За словами нардепки, ось чому потрібні зміни:
- тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову й булінг;
- діти, які погано знають українську вже в першому класі, мають труднощі з навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал; пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО, НМТ й мають гірші можливості для вступу й роботи в майбутньому.
«Дуже важливо, щоб використання української мови не закінчувалося 45 хвилинами уроку. Ми маємо позбутися цього умовного правила в головах в освітян, учнів і батьків «пролунав дзвінок – можна будь-якою мовою», – коментує Піпа.
Ми спитали в десятьох різних людей, чому вони говорять українською й чому для них це важливо. Серед них є люди, які раніше говорили російською, а також військовослужбовці, які готові відповісти на тезу «а військові в окопі теж говорять російською».