Кожна п’ята бездомна людина, яка ночує на вулиці або в притулках, є внутрішньопереміщеною, ідеться у звіті «Бездомність в Україні» організації Depaul Україна.

Як визначають бездомність

У звіті посилаються на спрощену типологію, за якою бездомність класифікують у шести категоріях:

  • люди, котрі не мають даху над головою, і живуть на вулицях;
  • люди в екстреному житлі, наприклад у нічліжках;
  • люди, котрі проживають у помешканнях для бездомних: хостели, тимчасове житло, притулки;
  • люди, котрі проживають у в’язницях, лікарнях і залишаються там довше визначеного часу, бо не мають житла;
  • люди, які живуть у нетрадиційних житлових приміщеннях: будинки на колесах, тимчасові будівлі;
  • люди, які тимчасово живуть у традиційних житлових приміщеннях із рідними або друзями, наприклад кілька ночей на дивані, так званий sofa surfing.

Основна причина бездомності – війна

Половина з опитаних людей живуть на вулиці понад п’ять років і майже всі є бездомними вже не менше року. Основною причиною бездомності в Україні стало повномасштабне вторгнення: три з половиною мільйони людей є ВПО, а домівки двох мільйонів українців знищили або зруйнували росіяни.

З опитаних у 2024-му лише 5% ВПО планують повернутися до своїх домівок «протягом наступного року», а 68% сподіваються «колись» повернутися. Зокрема, 75% пошкоджень житла припадає на чотири області – Донецьку, Харківську, Луганську й Київську.

Які ще причини бездомності 

Серед інших причин бездомності також називають виселення, конфлікти в родині, розрив стосунків, втрату роботу, залежності, вихід з інтернату, дитячого будинку або в’язниці й втрату чи крадіжку документів. Часто причиною стає збіг кількох факторів. 

Багато переміщених осіб стикалися з «прихованою бездомністю», коли жили в небезпечному житлі або в переповненому будинку з родичами або друзями. Опитані також казали, що ставали бездомними на одну ніч, коли їхні будинки зруйнували росіяни або доводилося тікати з прифронтових й окупованих територій.

Причини бездомності в Україні. Фото: скриншот зі звіту Depaul Україна

Дослідники прогнозують, що в найближчі роки кількість бездомних лише зростатиме. Одним із чинників стане звільнення сотень тисяч людей з військової служби. Поки що серед опитаних для цього звіту лише 2% бездомних є ветеранами.

   

У січні 2024-го для безхатьків відкрили пункт обігріву біля Центрального вокзалу. У наметі розмістили генератори й обігрівачі. Люди могли отримати гарячу їжу й напої, а також медичну й інформаційну допомогу.

   

А в грудні 2023 року у Львові запровадили соціальний автобус, яким щотижня впродовж зими безоплатно возитимуть безпритульних людей до закладів соціальних послуг.

Фото й обкладинка: скриншот зі звіту Depaul Україна, КМДА