У селі Воля Гомулецька, що на Львівщині, реставрують дерев’яну церкву Святої Трійці 18 століття за 10,5 мільйона гривень, ідеться на сайті публічних закупівель «Прозорро».

Відреставрувати храм зобовʼязалося Львівське спеціальне науково-реставраційне проєктно-виробниче управління «Львів-реставрація», вони отримали підряд без конкуренції. Відповідний договір уклала Львівська міськрада.

У процесі реставрації мають укріпити кам’яні фундаменти, відновити кам’яний підмурок, стіну нави, карниз і піддашшя, а також каркас стін і перекриття ґанку. Також мають відновити зрубні стіни ризниці, елементи опорядження й дахові конструкції. Підрядник має відремонтувати електроосвітлення, встановити системи пожежної сигналізації, блискавкозахисту й пожежний резервуар. Роботи мають закінчити до кінця 2025-го.

Спроба номер один не вдалася

Реставрувати церкву почали ще у 2021 році. Тоді ТОВ «В. Ф. Ф.» отримала за виконані роботи понад пів мільйона гривень. Роботи призупинили через повномасштабне вторгнення. У 2023-му тендер на реставрацію оголосили повторно.

Чим унікальна церква

Храм побудували в 1756 році і є пам’яткою архітектури національного значення. Церква складається з двох частин – нави [довга частина простору між колон, стовпів чи арок] і вівтаря. Через те, що парафіян було небагато, церкву збудували невеликою. Вона збереглась у майже первісному вигляді, зокрема збереглося ґонтове покриття [дах, покритий дощечками]. Зараз схожі будівлі лишилися в Белзі, Бесідах й у Волі-Гамулецькій.

Памʼятку не раз перебудовували. З часом до храму приєднали невеликий прямокутний каркасний бабинець – третю частину будівлі. Також церкву не раз ремонтували, а дах зрештою покрили бляхою.

Архівне фото церкви. Фото: lviv.travel

Ось такий вигляд церква має зараз. Вона складається з двох частин
і не велика за розміром, оскільки парафіян було небагато. ФОТО: lviv.travel 

Згодом до цервки добудували третю частину –
невеликий прямокутний каркасний бабинець. ФОТО: lviv.travel 

 lviv.travel  

У Львові також планують реставрувати фасад палацу-пам’ятки Корнякта 16 століття. Вартість робіт оцінили в 30 мільйонів гривень, роботи планують завершити до кінця жовтня 2024-го. Проєкт передбачає реставрацію фасаду, скульптурне оздоблення, консервацію кованої балюстради й віконної столярки.

Фото й обкладинка: lviv.travel