Тимчасова спеціалізована комісія Верховної ради скликала засідання, на якому постановила розпустити Консультативну раду з охорони культурної спадщини при КМДА та оновити її склад, повідомляє «Суспільне».

Офіційні запрошення на засідання ТСК надіслали міському голові Віталію Кличку, міністру культури й інформаційної політики Ростиславу Карандєєву, представникам прокуратури Києва, Національної поліції. На засіданні були присутні й представники громадських організацій. 

Однак, Кличко на засідання не прийшов, тож позицію КМДА представляв перший заступник Микола Поворозник. Він заявив, що напередодні представники мерії зустрічалися з власниками садиби Маліна й він зобов’язувався відновити будівлю – підписали відповідний меморандум. 

Київ також подав проєкт закону до ВР щодо примусового повернення культурної спадщини у власність міста, однак депутати не підтримали рішення. У МКІП відповідальність покладають на владу Києва. До міністерства надходили 12 звернень, їх відправляли в міськраду. «Ми не отримали по жодному з цих звернень відповіді від КМДА», – заявляє міністр.

Мінкульт не зміг внести садибу Маліна до держреєстру нерухомих пам’яток, бо КМДА не надала відповідну документацію. Представники ГО також підтвердили, що за два дні до знесення подали пакет документів до КМДА про присвоєння садибі статусу пам’ятки. «Департамент виступає з позиції не присвоєння статусу пам'ятки, хоча саме департамент мав би переконувати забудовника щодо історичної цінності будівлі», – заявив активіст Дмитро Перов на засіданні.

У ТСК також заявили, що в раді є представники, які відстоюють інтереси забудовників. Голова департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова заявила, що «коли є конфлікт інтересів, про це заявляють перед голосуванням».

За підсумками засідання, парламентська ТСК дійшла висновку про розпуск Консультативну раду з охорони культурної спадщини при департаменті КМДА з охорони культурної спадщини. Також очільник ТСК заявив, що варто змінити законодавство про охорону культурної спадщини й про містобудівну діяльність в контексті розширення повноважень органів місцевого самоврядування.

   

Садиба Маліна розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Історія боротьби за неї триває іще з липня 2021 року, коли на території садиби почали проводити демонтажні роботи. А 19 липня 2024 року історичну будівлю незаконно знесли. 24 липня до садиби Маліна знову привезли техніку, щоб залити моноліт. Цього ж дня прокуратура обрала запобіжний захід співвласнику садиби Маліна. Він зобов’язаний здати паспорти, прибувати до слідчого, повідомляти про зміну місця проживання та утримуватися від спілкування зі свідками. Запобіжний захід діятиме до 23 вересня.

Про перший демонтаж, будівельні роботи під час комендантської години, звинувачення у порушенні закону про дерусифікацію й мабутнє садиби – ЧИТАЙТЕ ТУТ.