Київська міська прокуратура повідомила про підозру співвласнику садиби Маліна, який дав вказівку на її знесення. 

Його дії кваліфікували як умисне знищення майна, на яке суд наклав арешт (частина 1 статті 388 КК України). Попри арешт, 19 липня 2024 року ввечері співвласник залучив будівельну фірму, яка демонтували будівлю.

На техніку, якою користувались будівельники, також наклали арешт й зараз вирішують питання про притягнення до кримінальної відповідальності інших людей, які брали участь у незаконному знесенні. Наразі триває досудове розслідування: санкція статті передбачає до двох років обмеження волі. 

Що відомо про садибу зараз

ДОКС заявив, що власник відновить садибу Маліна, але відхилив документацію для надання статусу пам'ятки

Під час засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини представник власника будівлі сам повідомив про готовність відновити будівлю. Він з ДОКС й представником громади мають підписати відповідний меморандум. Під контролем громади власник має повернути садибу «до стану, в якому вона перебувала до пошкодження». 

Утім на цьому ж засіданні ДОКС відхилив облікову документацію, яку підготувала ГО «Спадщина. Київ» для надання садибі статусу пам'ятки архітектури. Уперше облікову документацію подала ГО «Мапа Реновації» за категорією «Історія» ще в грудні 2022 року, але її розгляд тримали на паузі більше двох років.

Лише в квітні 2024 року документ розглянули, але повернули на доопрацювання через суперечливість особистості першого власника будівлі Василя Малініна, який був професором російської філології. Український інститут національної пам'яті зазначив, що це ніяк не впливає на архітектурну цінність та значення пам'ятки. 

Відтак активісти подали облікову документацію ще й за категорією «Архітектура». «Утім тепер члени консультаційної ради вказали, що руїни не підлягають охороні... а навіть якби й підлягали, то в будинку немає нічого цінного ні з архітектури, ні з історії, ні з археології», – пише  ГО «Спадщина. Київ» із посиланням на слова члена ради департаменту Богдана Кожушка. За надання статусу проголосували лише три члени ДОКС, усі інші присутні утрималися. Тепер активісти вимагають розпустити ДОКС. 

Департамент земельних ресурсів відправляв до ДАБІ та прокуратури інформацію про незаконні будівельні роботи в садибі у 2021 році

Департамент повідомив, що у міському земельному кадастрі ділянка на вулиці Олександра Кониського, 22 не обліковується. А рішення передати цю ділянку власнику будівлі у власність чи користування Київська міська рада не ухвалювала.  

У департаменті кажуть, що ще 30 серпня 2021 року обстежили ділянку за цією адресою і виявили проведення будівельних робіт. Тоді дозвільних документів у будівельників не було, тому матеріали обстеження направили до Державної архітектурно-будівельної інспекції України та Шевченківської окружної прокуратури міста Києва. 

   

Садиба Маліна розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Історія боротьби за неї триває іще з липня 2021 року, коли на території садиби почали проводити демонтажні роботи. А 19 липня 2024 року історичну будівлю незаконно знесли. 

Про перший демонтаж, будівельні роботи під час комендантської години, звинувачення у порушенні закону про дерусифікацію й мабутнє садиби читайте тут.

Обкладинка й фото: Київська міська прокуратура, Дмитро Перов