За останні два роки до МКІП надійшло 817 звернень про внесення об'єктів до державного реєстру нерухомих пам’яток, повідомляють у Міністерстві культури й інформаційної політики.

Напередодні Віталій Кличко заявив, що за останні роки місто відправило до Мінкульту десятки звернень про те, щоб внести понад півтори тисячі пам’яток та об’єктів культурної спадщини до держреєстру. 

За результатами опрацювання МКІП прийняли три накази щодо внесення 242 пам’яток із зазначених у переліку. «Лише на таку кількість обʼєктів, поданих столичним органом охорони культурної спадщини, облікова документація відповідала вимогам законодавства», – зазначають у міністерстві.

У більшості документів КМДА «були неточності та грубі помилки», кажуть у Мінкульті. Це зокрема, об’єкти із символікою комуністичного та тоталітарного режиму. Також до переліку об’єктів на внесення до реєстру опинилися вже занесені раніше, наприклад Ансамбль Софії Київської.

У МКІП зазначають, що садибу Маліна не вносили до держреєстру нерухомих пам’яток , бо «КМДА за увесь час не спромоглась підготувати та подати необхідну облікову документацію». 

З відповідним листом від 18 липня 2024 року до МКІП звернулась ГО «Спадщина Київ». Однак саме в той день забудовник повністю зруйнував історичну будівлю. МКІП заявили, що все ж розглянуть подану облікову документацію на засіданні Експертної комісії з питань обліку об’єктів культурної спадщини.

   

Садиба Маліна розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Садибу Маліна на вулиці Кониського, 22, почали зносити вчора ввечері, 19 липня, ТОВ «Тургенев Білд» для будівництва ЖК «Тургеневъ». Активіст Дмитро Перов зазначив, що будівельники втекли за сусідній будівельний паркан, а Нацполіція відмовилась їх затримувати. Активісти намагались завадити демонтажу, однак тих побили «тітушки». 

Поліція Києва вилучила техніку, за допомогою якої зносили садибу. За фактом знесення садиби Маліна (Зеленських) попри її арешт прокуратура відкрила кримінальне провадження. Згідно з частиною 1 статті 388 Кримінального кодексу України їм загрожують виправні роботи на строк до двох років або обмеження волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

20 липня на Хрещатику провели акцію протесту після незаконного знесення садиби Маліна, яку ініціював активіст Дмитро Перов. 

Демонтажні роботи на території садиби розпочали наприкінці липня 2021 року й продовжили в серпні, попри припис департаменту міського благоустрою, який забороняв будівельні роботи, поки забудовник не покаже необхідні дозволи.

На початку вересня 2021 року до будинку привезли важку техніку. Після повідомлень про можливе знесення КМДА відправила до садиби інспекції департаменту охорони культурної спадщини й департаменту міського благоустрою, які зупинили будівельні роботи.

Садиба Маліна не має охоронного статусу, проте із 31 серпня 2021 року внесена до переліку будівель, що підпадають під додатковий захист за рішенням Київради. Київрада мала ввести мораторій на реконструкцію цих будівель, але, як з’ясувалося, вирішила тільки «рекомендувати» власникам утриматися від реконструкції або нового будівництва на місці цих споруд.

У грудні 2023 року на території історичної садиби Маліна забудовник відновив будівництво попри заборону на проведення будь-яких робіт від прокуратури Києва. Забудовник ТОВ «Сервіт» планує спорудити на місці садиби багатоповерховий ЖК «Тургеневъ». Будівельники демонтували внутрішні перекриття й дах і продовжують розбирати садибу.

Забудовник також подав документацію до департаменту охорони культурної спадщини КМДА про відсутність цінності й історичного значення садиби Маліна. За кілька днів до цього він завісив фасад будівлі плакатом, на якому теж стверджував про відсутність цінності історичної будівлі.

У квітні 2024 року петиція про збереження садиби Маліна набрала необхідні 6 000 голосів. Утім на консультативній раді департмент охорони культурної спадщини ухвалив рішення перевірити, чи садиба Маліна відповідає вимогам закону про дерусифікацію, а також підтримали забудовника й відмовилися внести будівлю до переліку обʼєктів культурної спадщини.

У червні 2024 року в офіційній відповіді міськради за результатами розгляду петиції про заборону зведення ЖК на місці будівлі заявили, що правові підстави для припинення будівництва ЖК наразі відсутні.

Згодом Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду не підтримав звернення активістів щодо захисту садиби. Рішення пояснили тим, що в громади немає права на захист культурної спадщини в суді. 

Водночас ДОКС звернувся до Мінкульту з проханням не надавати погодження або іншу дозвільну документацію на демонтаж історичної садиби Маліна чи інші дозволи на будівництво. Департамент запропонував доопрацювати облікову документацію садиби, отримати висновок Українського інституту національної памʼяті й нове рішення Консультативної ради, щоби надати будівлі охоронного статусу памʼятки.

Згодом Інститут нацпам'яті підтвердив, що садиба Маліна відповідає закону про дерусифікацію й може бути визнана пам'яткою історії. Утім садибу можуть знести ще до остаточного рішення суду, оскільки Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відмовився скасувати дозвіл на будівництво ЖК «Тургеневь».

Фото: Дмитро Перов