Як генератори впливають на здоров’я людини та довкілля
Як генератори впливають на здоров’я людини та довкілля загалом, з’ясувала редакція The Village Україна з керівником відділу енергетики ГО «Екодія» Костянтином Криницьким.
Генератори забруднюють повітря, але погіршення повітря в місті немає
Генератори насамперед забруднюють повітря небезпечними речовинами – чадним газом, діоксидом вуглецю, сажею, оксидами азоту, дрібнодиспенсерним пилом. «Часто викиди генераторів порівнюють із вихлопними газами автомобілів, бо й ті, і ті мають двигун внутрішнього згоряння».
«За кількістю небезпечних викидів генератор можна порівняти зі звичайним автомобілем», – зазначає Костянтин Криницький. Він каже, що для автомобілів затвердили жорсткі міжнародні екологічні норми, «про генератори складно сказати те саме».
Однак попри використання генераторів у Києві, погіршення повітрі в місті немає: «Дані сервісу «ЛУН Місто Air» свідчать, що глобальної проблеми немає», – каже Криницький. Фахівці погоджуються, що на окремих локаціях повітря може погіршуватися через роботу одразу кількох генераторів.
Дані щодо якості повітря в Києві за січень-червень 2023 й 2024 року, у них врахована концентрація наддрібних часток PM2.5, серед джерел яких, зокрема, вихлопи авто й генераторів. Інфографіка: «ЛУН Місто Air»
«У Києві ми вже спостерігаємо ситуації, де генератори під час відключень світла працюють біля кожного магазину, барбершопу й кафе, буквально в декількох метрах один від одного. Така концентрація одночасного використання збільшує ризики для перехожих», – каже Криницький. Рівень і вплив викидів може бути вищим у щільно забудованих місцях.
Генератори, які після 2-3 тижнів перемовин власники винесли з нашого двору. Фото: Анна Бабінець
ФОТО: Анна Бабінець
Криницький перерахував, які наслідки можуть бути через отруєння газами, зокрема від генераторів:
- загострення і поява нових хронічних захворювань;
- погіршення роботи серця, нервової системи, мозку;
- кисневе голодування тканин організму;
- сильний кашель, блювота і головний біль;
- набряк легень.
Безперервне використання генераторів може викликати пожежу та дратівливість
Також потрібно правильно користуватися генераторами. «Поводитися з генератором треба дуже обережно, за можливості мінімізувати використання, у жодному разі не ставити на балконах або в приміщеннях», – наголошує Анна Денисенко з «ЛУН Місто Air».
Якщо генератор встановити в приміщенні й безперервно ним користуватися, це може спричинити коротке замикання в електричних мережах і викликати пожежу. Також фахівці радять не користуватися генераторами в безвітряну спекотну погоду – так якість повітря погіршується в рази.
Варто зазначити, що постійний шум негативно впливає на нервову систему, настрій і загалом здоров’я людини. Через це можуть виникати головні болі, а людина починає більше дратуватися. Також починають виділятися «гормони стресу» – адреналін і кортизол, що може призвести до підвищення тиску. «Найбільш шкідливим вважають нічний шум, адже він може переривати сон і викликати стресову реакцію», – пояснює Криницький.
Знайти спільну мову з власниками генераторів або вдягати беруші й маску
Під час масових відключень світла заборонити використання генераторів не можна, оскільки через це зупиняється робота магазинів, кав’ярень і кафе, офісі, банків. Тож редакція The Village Україна зібрала кілька порад, як шукати спільну мову з власниками закладів, генератори в яких заважають:
-
Заручитися підтримкою сусідів. Наприклад, можна узгодити «тихі години», коли не варто вмикати генератори або попросити не ставити їх дуже близько до вікон;
-
Спробувати домовитися з власниками генераторів. Можна пояснити їх, що викликає такий дискормфорт;
-
Залишити скаргу в сервісі 1551. Якщо жодні розмови та домовленості не допомагають, можна зателефонувати в сервіс і запитати, що робити в такій ситуації;
-
Крайній захід – виклик поліції.
Криницький зазначає, що від шуму та вихлопів можна також захиститися маскою і берушами. «Ідеться не про звичайні медичні маски, а про одноразові респіратори з рейтингом N, P і R (наприклад, N95, які були поширені під час пандемії COVID-19)», – додає він. У деяких закладах людям уже пропонують беруші на час відключень світла.
«Щоб уберегти здоров’я, краще за все не сидіти біля генераторів у кафе, якщо вони виставлені й працюють поруч з літнім майданчиком. Важливо періодично перевіряти прогноз погоди й індекс якості повітря (AQI): якщо він високий (шкідливий, дуже шкідливий чи небезпечний), то краще обмежити своє перебування надворі», – каже Криницький.
Редакція The Village Україна підготувала текст про генератори – що з ними робити, як боротися із шумом та домовитися із сусідами про «режим тиші». Генератори поділили місто на два табори – тих, хто їх хейтить, і тих, хто від них залежить. Ми в редакції одночасно в двох таборах. Тут ми розказуємо історію про сусідку з відром сечі, ТЦК й прокурорські машини, яка сталася в нашому дворі.
фото й обкладинка: Анна Бабінець, Анастасія Кобилянська, Серж Хуцану