В Українському інституті національної памʼяті перевірять, чи відповідає садиба Маліна (садиба Зеленських) закону про дерусифікацію, пише активіст Дмитро Перов.

За його словами, профільний департамент звернувся до істориків щодо того, який вплив і значення для історії мав перший власник садиби Василь Малін. Він був професором російської філології в Імператорському університеті імені Святого Володимира (Київський національний університет імені Тараса Шевченка).

Утім забудовник, ТОВ «Тургенєв Білд», просить Касаційний адміністративний суд «уже зараз» видати дозвіл на будівництво там ЖК «Тургеневъ».

У відповідь активісти подали касаційну скаргу й відкрили збір коштів для захисту історичного будинку в суді. Долучитися можна за посиланням, а за донейт від 300 гривень розігрують футболку із зображенням садиби.

 

 

   

Садиба Маліна розташована в Києві, на вулиці Олександра Кониського, 22, (раніше – Тургенєвській). Роком побудови вважається 1890-й. У ній із 1911 до 1915 року проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Демонтажні роботи на території садиби розпочали наприкінці липня 2021 року й продовжили в серпні, попри припис департаменту міського благоустрою, який забороняв будівельні роботи, поки забудовник не покаже необхідні дозволи.

На початку вересня 2021 року до будинку привезли важку техніку. Після повідомлень про можливе знесення КМДА відправила до садиби інспекції департаменту охорони культурної спадщини й департаменту міського благоустрою, які зупинили будівельні роботи.

Садиба Маліна не має охоронного статусу, проте із 31 серпня 2021 року внесена до переліку будівель, що підпадають під додатковий захист за рішенням Київради. Київрада мала ввести мораторій на реконструкцію цих будівель, але, як з’ясувалося, вирішила тільки «рекомендувати» власникам утриматися від реконструкції або нового будівництва на місці цих споруд.

У грудні 2023 року на території історичної садиби Маліна забудовник відновив будівництво попри заборону на проведення будь-яких робіт від прокуратури Києва. Забудовник ТОВ «Сервіт» планує спорудити на місці садиби багатоповерховий ЖК «Тургеневъ». Будівельники демонтували внутрішні перекриття й дах і продовжують розбирати садибу.

Забудовник також подав документацію до департаменту охорони культурної спадщини КМДА про відсутність цінності й історичного значення садиби Маліна. За кілька днів до цього він завісив фасад будівлі плакатом, на якому теж стверджував про відсутність цінності історичної будівлі.

У квітні 2024 року петиція про збереження садиби Маліна (Зеленських) набрала необхідні 6 000 голосів. Утім на консультативній раді департмент охорони культурної спадщини ухвалив рішення перевірити, чи садиба Маліна (Зеленських) відповідає вимогам закону про дерусифікацію, а також підтримали забудовника й відмовилися внести будівлю до переліку обʼєктів культурної спадщини.

У травні 2024 року вже друга петиція про заборону будівництва ЖК «Тургеневъ» на місці історичної садиби Маліна (Зеленських) зібрала необхідні 6 000 голосів. Тоді активісти почали готувати звернення до президента, щоби зберегти історичний будинок і перевірити всі обʼєкти культурної спадщини Києва. 

Обкладинка й фото: Дмитро Перов