Нацбанк планує обмежити вихідні перекази між фізособами до 100 тисяч гривень на місяць
Нацбанк планує обмежити вихідні перекази між фізособами до 100 тисяч гривень на місяць для одного рахунку, повідомляє Liga.net із посиланням на представників банку.
Також для P2P-переказів [person-to-person] хочуть обмежити кількість операцій до 30 разів. Такі ліміти планують ввести упродовж місяця через протидію нелегальному гральному бізнесу.
«За нашими розрахунками, 95% клієнтів банків цих обмежень навіть не помітять. Натомість проводити тіньові платежі для несплати податків та незаконної діяльності, стане складніше і дорожче», – коментує заступник голови НБУ Дмитро Олійник.
Водночас обмежувати вхідні транзакції не планують, щоби не ускладнювати роботу, наприклад, волонтерам. Окрім того, якщо людина матиме підстави, то ліміти її переказів можуть й збільшувати.
За даними Нацбанку, суми подібних тіньових переказів можуть становити мільярди гривень. Для них використовують картки фізосіб, зокрема пенсіонерів чи студентів із доходом у кілька тисяч гривень на місяць, й проводять платежі на мільйони гривень за день.
З осені 2023 року кількість таких переказів «аномально» зростає, кажуть в НБУ. За даними одного з банку-емітентів [банку, який випускає платіжні картки] серед дропів [людей, які за винагороду надають іншим доступ до своїх реквізитів] – понад 10 тисяч людей лише за жовтень-грудень 2023 року.
Через це держава втрачає не менше 100 мільярдів гривень на рік. Відтак, після зміни законодавства, «у перспективі» хочуть створити й реєстри карток, з яких проводять такі транзакції.
Грошей, які українці сплачують у Пенсійний фонд, давно не вистачає, щоб покривати пенсії, а дефіцит покривають коштом державного бюджету. До того ж війна вдарила по демографії України, через що реформу пенсійної системи, яку ігнорували ще до початку великої війни, відклали на «майбутнє». Ми запиталифінансових консультантів, як подбати про майбутнє, у якому є гроші на пенсію.
Разом із економістом Центру економічної стратегії Максимом Самойлюком ми також пояснювали, як наша економіка виживає під час війни, які є ризики і що відбувається з курсом гривні.