ГО «Принцип» закликає не ухвалювати закон, який може закрити доступ до реєстру судових рішень. Чому?
ГО «Принцип» Масі Найєма закликає не ухвалювати законопроєкт №7033-Д, який обмежує доступ до судових рішень.
Цей проєкт закону вже рекомендований до підтримки парламентом: «Попри те, що таке рішення відкидає нас як державу на десятки років назад», – додають у правозахисному центрі.
Що це за законопроєкт?
Законороєкт №7033-Д передбачає, що на час дії воєнного стану й один рік після його завершення доступ до судових рішень у справах про злочини проти основ нацбезпеки, охорони держтаємниці, призову й мобілізації, а також порядку несення військової служби буде обмежений.
Це значить, що ні правозахисники, ні журналісти не зможуть про обставин справ і покарання, зокрема, для військових. Крім того, судді отримають право вилучати із судових рішень інформацію, яка «може шкодити безпеці» у справах, які розглядають у відкритому засіданні. У ГО «Принцип» наголошують, що це «очевидні корупційні ризики».
Також розшириться перелік даних, які не можна буде розголошувати в текстах судових рішень. На думку ГО «Принцип», це може сприяти вилученню з реєстру рішень і приховуванню цієї інформації.
ГО «Принцип» закликає Верховну Раду відхилити законопроєкт, оскільки він «шкідливий для системи правосуддя та свободи слова», особливо під час війни, вважають правозахисники. До закликів уже долучилися: YouControl, рух «Чесно», «Опендатабот» й інші організації. Повний список тут.
У березні 2023 року законопроєкт №7033-Д вже намагалися ухвалити, але після суспільного розголосу його прибрали з порядку денного, пише Dejure Foundation. Утім проєкт закону хочуть повернути на розгляд навіть попри те, що НАЗК вже виявило в документі корупційні ризики й рекомендувало його доопрацювати.
Судовий реєстр створили в Україні у 2006 році. Це був один із кроків країни на шляху євроінтеграції й наближення українського законодавства до європейського.