Скасували статус памʼятки історії для колишньої Арки дружби народів. Тепер її можуть демонтувати
Мінкульт скасував статус пам’ятки історії для Арки Свободи українського народу (колишньої Арки Дружби народів).
Арка містить символіку російської імперської політики, а тому підлягає цілковитому демонтажу, пояснюють у міністерстві. Раніше через статус памʼятки її було заборонено зносити, змінювати чи переносити, а тепер арку можуть демонтувати.
Попри перейменування, монумент однаково має радянське значення, тому становить загрозу національній безпеці України, кажуть в Українському інституті нацпамʼяті. «У суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом, не випадково мешканці столиці називають його «ярмом», – додають в організації.
Можливий демонтаж арки й памʼятників під нею обговорюють майже десяток років. У 2018 році на арці зʼявилася тріщина – так хотіли привернути увагу до втримання українських політвʼязнів у Росії. За день до повномасштабної війни редакція The Village Україна публікувала текст, де запитувала в митців, дослідників мистецтва, істориків і чиновників, що потрібно робити з Аркою дружби народів.
Радянську скульптуру двох робітників, встановлену як символ «возз’єднання України та Росії», демонтували 26 квітня 2022 року. Під час демонтажу в однієї з фігур відвалилася голова (мер Києва зазначив, що саме в робітника-росіянина). Щоб зняти памʼятник, довелося спиляли його основу, бо постамент не піддався. Другу скульптурну композицію, яка зображувала Переяславську раду, спочатку закрили опоряджувальними матеріалами, щоби розібрати згодом.
У травні 2022 року Арку дружби народів перейменували на Арку свободи українського народу. Під аркою також пропонували встановити 15-метрову скульптуру «Привида Києва» або іншу скульптуру, виготовлену з бронзи від демонтованого пам’ятника. Нова скульптура символізувала б єдину Україну.
У березні 2024 року експерти Інституту національної пам’яті зазначили, що арку недостатньо перейменувати, її потрібно демонтувати. Згідно з висновком експертів, Арка дружби народів належить до символіки російської імперської політики й підлягає цілковитому демонтажу.
Обкладинка й фото: Jorge Laskar