Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори про вступ України до ЄС
Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори про вступ України до ЄС, повідомляє президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
За словами Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, коли надавав статус кандидата, водночас має продовжити реформування згідно з рекомендаціями надалі, пише «Суспільне» з посиланням на заяву фон дер Ляєн під час конференції в Брюсселі.
«Основний прогрес був досягнутий у сфері конституційного правосуддя, реформі відбору Вищої ради правосуддя, антикорупційній програмі, боротьбі з відмиванням грошей, важливих заходах щодо стримування олігархів», – цитує «Суспільне» президентку ЄК. Також відзначили закон про медіа та «прогрес щодо національних меншин».
Межі переговорів будуть ухвалені після того, як Україна завершить поточні реформи, про що звітуватимуть у березні 2024 року, ідеться у звіті ЄК.
Окрім України, Єврокомісія рекомендувала Європейській Раді почати переговори про вступ із Молдовою й Боснією і Герцеговиною, а також надати статус кандидата на членство в ЄС Грузії.
17 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в Євросоюз, а 23 червня цей статус підтвердили 27 країн-членів ЄС на саміті в Брюсселі. Як кандидат на членство в ЄС Україна мала реалізувати сім блоків реформ, що стосуються процедури добору суддів Конституційного суду, боротьби з корупцією й відмиванням грошей, правоохоронного сектору, ЗМІ, національних меншин, а також «антиолігархічного» закону.
Лише після запровадження «європейських стандартів» можна буде досягти політичного рішення про підписання угоди про членство в ЄС, але після цього треба буде ратифікувати цю угоду в Україні й у всіх країнах-членах ЄС. Імовірно, Україні буде потрібно для цього ще й змінити Конституцію, пояснював головний редактор «Європейської правди» Сергій Сидоренко.
Тобто швидкість вступу України до ЄС залежатиме від швидкості запровадження реформ. Але навіть у країнах, які потребували мінімуму реформ, щоб стати членами ЄС, цей процес був доволі тривалий.
Наприклад, Фінляндія подала заявку на членство в Європейському Союзі в 1993 році, а в 1995 році стала членом ЄС. У Польщі цей процес зайняв 10 років, а Туреччина, яка отримала статус кандидата, не може стати повноправним членом ЄС уже понад 20 років.