Зміна авторитетів і ролі в сімʼї: як війна вплинула на сімейне життя українських жінок
Соціологічна компанія Gradus Research для Університету Східної Англії дослідила, як повномасштабна війна вплинула на сімейне життя українських жінок.
Для цього опитали три цільові групи: жінок-ВПО, дружин військовослужбовців і жінок, які виїжджали за кордон, але вже повернулися.
Життя дружин військовослужбовців змінилося найбільше, ідеться в дослідженні. 54% з них кажуть про зростання фінансових обовʼязків, 62% відчули більшу відповідальність за виховання дітей, а 63% почали активніше планувати життя родини.
Натомість для жінок, які повернулися з-за кордону, зміни менш відчутні, кажуть у Gradus Research. 19% почали ухвалювати більше рішень щодо фінансових питань, 34% активізували власну роль у вихованні дітей, а 38% стали більше планувати сімейне життя.
Негативний вплив війни щодо змін у фінансовому становищі відчули всі групи опитаних жінок. Найбільше – жінки, які мігрували за кордон і вже повернулися, а також жінки-ВПО.
Серед перших частка тих, чий рівень сімейного доходу є низьким або нижчим середнього, зросла втричі (з 17% до 50%), а серед других — вдвічі (з 37% до 70%).
Вплив авторитету у вихованні дітей найбільше змінився серед жінок-ВПО й дружин військовослужбовців.
Внутрішньо переміщені жінки частіше за інших спостерігають зменшення авторитету дідусів і бабусь у вихованні своїх дітей, кажуть у Gradus Research. У таких родинах значно зростає вплив матері, натомість роль батька переважно залишається такою ж, як на початку повномасштабної війни.
На відміну від жінок-ВПО, у сім’ях дружин військовослужбовців авторитет зріс в обох батьків. 48% опитаних жінок, зокрема, вказують на збільшення впливу батька у вихованні дітей до 12 років, а 42% – у вихованні дітей від 13 років.
Попри психологічні виклики, переїзди й високий рівень стресу, результати дослідження вказують на відносно високий рівень задоволеності стосунками в шлюбі чи партнерстві.
«Жінки, які повернулися з-за кордону, виявилися найщасливішою групою в цьому контексті: 87% з них відчувають задоволеність своїми стосунками. Для внутрішньо переміщених жінок цей показник сягає 72%, а для дружин військовослужбовців – 81%», – кажуть у Gradus Research.
Дослідження проводили з 18 по 31 серпня 2023 року методом самозаповнення анкети в мобільному додатку. Загалом соціологи провели 356 інтервʼю.