Активісти просять не зводити мечеть замість історичної пивоварні на Деміївці
Громадські організації Києва закликають не зводити кримськотатарський освітньо-культурний центр і мечеть на місці історичного пивзаводу Шульца, що біля станції метро «Деміївська».
«Ідея хороша, однак ми не можемо починати нову історію дружби зі знищення старої історії поколінь», – відзначив активіст Дмитро Перов.
Будівництво культурного центру фінансує Туреччина. Лист-звернення до турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана підписали, зокрема, памʼяткозахисний хаб «Цегла», громадські організації «Київські котики», «Садиба Барабана», «Почайна» й «Екопарк Осокорки».
Активісти закликають провести публічне обговорення про місце розміщення Ісламського культурного центру в Україні, врахувавши думку громадськості, експертів і представників релігійної громади.
«Громада міста Києва відкрито виступає проти знищення й за збереження історичного та культурного надбання попередніх поколінь», – ідеться у зверненні до Ердогана.
Активісти наголошують, що комплекс будівель пивоварні перебуває на розгляді щодо занесення до переліку памʼяток.
Цей матеріал підготували за підтримки наших читачів
У червні 2021 року стало відомо, що на місці історичного пивзаводу Шульца, який розташований за адресою проспект Голосіївський, 8, побудують кримськотатарський культурний центр.
На території близько 30 тисяч квадратних метрів планують звести школу на 200 учнів, музей кримських татар, бібліотеку, залу для конференцій, приміщення для різних гуртків, кафе й магазини «в національному стилі», а також мечеть на пʼять тисяч людей.
Одну з будівель пивного заводу Шульца («Київський пивзавод №1») поряд із Деміївською площею почали розбирати у квітні 2021 року. Активісти «Мапи Реновації» збирали підписи під публічним зверненням до Офісу генерального прокурора з вимогою зупинити незаконне руйнування історичної будівлі. Але поліція й прокуратура відмовилися відкривати кримінальні справи. Демонтаж продовжили в лютому 2023-го.
Комплекс споруд пивного заводу не має охоронного статусу, але розташований у межах центрального історичного ареалу міста Києва й охоронній зоні пам’ятки історії «Завод «Червоний Гумовик». Отже, для будь-яких робіт на будівлі потрібне погодження Мінкульту.
Читайте «Нормальні новини» в телеграмі
ОБКЛАДИНКА: Фонд національного добробуту Криму